Wizyta producentów bananów z Ekwadoru

Przedstawicielki związku producentów bananów ASOGUABO przylatują w maju do Polski, aby mówić o wpływie Fairtrade na życie ekwadorskich rolników i nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Maj pod znakiem FAIRTRADE

Maj to szczególny miesiąc dla Sprawiedliwego Handlu. Oprócz obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu oraz drugiej już edycji międzynarodowej akcji #fairtradechallenge w tym roku będzie miało miejsce wydarzenie szczególne: na zaproszenie Fairtrade Polska do naszego kraju przybędą Fabiola Ramona i Lianne Zoeteweij, pełniące odpowiednio funkcje prezeski i administratorki związku producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru. W ramach wizyty oprócz spotkań biznesowych z importerami, właścicielami dojrzewalni i przedstawicielami sieci handlowych zaplanowano również szereg spotkań otwartych dla publiczności, między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Nadarza się więc doskonała okazja, aby dowiedzieć się, co o systemie Fairtrade mówią sami producenci. O szczegółach spotkań będziemy informować na bieżąco tutaj oraz na https://www.facebook.com/fairtradepolska

Zapraszamy na spotkania otwarte

Tanie banany – kto za to płaci?

Banany to drugie po jabłkach najchętniej spożywane owoce w Polsce. Są pożywne i łatwo dostępne, a przy tym stosunkowo tanie. Biorąc pod uwagę, jak długą drogę muszą przebyć do naszych sklepów i jak pracochłonna jest ich produkcja, niska cena bananów może wydawać się dziwna. Niestety, w wyścigu o jak najlepszą ofertę dla konsumentów najbardziej tracą drobni producenci i pracownicy plantacji bananów. Ci pierwsi nie wytrzymują konkurencji cenowej ze strony międzynarodowych korporacji dysponujących własnymi monokulturowymi plantacjami; ci drudzy zaś borykają się z ciągłą niepewnością zatrudnienia, koniecznością pracy w szkodliwych warunkach i głodowymi pensjami, które nie wystarczają nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. O zmianę tej fatalnej sytuacji walczy Sprawiedliwy Handel – ruch społeczny, który powstał po to, by wspierać marginalizowanych rolników i pracowników najemnych z krajów rozwijających się.

Fairtrade jako szansa dla rolników i pracowników plantacji

Fairtrade – największy światowy system certyfikacji Sprawiedliwego Handlu – zrzesza obecnie około 22 tysięcy drobnych producentów bananów z około 70 spółdzielni producenckich oraz tysiące robotników rolnych pracujących na 54 certyfikowanych plantacjach. Oprócz gwarantowanej ceny minimalnej Fairtrade, która wystarcza na pokrycie kosztów życia i produkcji, za każdą sprzedaną skrzynkę bananów demokratycznie zarządzane spółdzielnie Fairtrade otrzymują dodatkową premię, która umożliwia im rozwój produkcji i realizację projektów poprawiających jakość życia całych społeczności, jak dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej czy poprawa warunków mieszkaniowych. W zamian za możliwość sprzedaży produktów w systemie Fairtrade producenci zobowiązani są przestrzegać standardów Fairtrade, które m.in. zakazują pracy przymusowej i niewolniczej pracy dzieci, regulują kwestie bezpieczeństwa i promują wzmacnianie roli kobiet w często tradycyjnie patriarchalnych społecznościach. Ponadto Fairtrade kładzie duży nacisk na kwestie ochrony środowiska, co jest szczególnie istotne w przypadku produkcji bananów – uprawa owoców na monokulturowych plantacjach wiąże się ze stosowaniem znacznych ilości środków chemicznych, które są szkodliwe zarówno dla pracowników, jak i lokalnej przyrody. Specjalny Standard Fairtrade dla pracy najemnej opracowano po to, by poprawić warunki życia i pracy robotnikom zatrudnianym na plantacjach. Standard kładzie nacisk na prawo do tworzenia związków zawodowych, uregulowanie statusu prawnego imigrantów zarobkowych, poprawę zarobków i stałe umowy o pracę. Dla porównania – na wielu plantacjach konwencjonalnych pracownicy zatrudniani są z dnia na dzień, przez co nie przysługują im żadne prawa pracownicze ani ubezpieczenie zdrowotne.

Niemal połowa bananów produkowanych przez rolników z ASOGUABO oprócz certyfikatu Fairtrade posiada również certyfikat rolnictwa ekologicznego

Zobacz także

Data publikacji: 2 maja 2017