Meble z drewna Fairtrade

Meble z certyfikatem Fairtrade już dostępne w Niemczech, Austrii i Anglii. W Polsce pewnie jeszcze trochę przyjdzie na nie poczekać.

Stoły, krzesła, ławki — meble jak meble — tak przynajmniej wydaje się na pierwszy rzut oka. A jednak dla leśników w Boliwii meble z certyfikatem Fairtrade oznaczają szansę na lepsze życie.
 
Na międzynarodowych targach meblarskich w Niemczech zaprezentowano pierwsze meble z certyfikatami Fairtrade oraz FSC (Forest Stewardship Council). Dzięki współpracy obu organizacji drobni producenci z krajów rozwijających się zyskują dostęp do międzynarodowych rynków. 
 
Dla niewielkich wiejskich społeczności lasy stanowią jedno z najważniejszych źródeł przychodu. Certyfikat FSC gwarantuje, że gospodarka leśna jest prowadzona zgodnie z surowymi standardami społecznymi, ekologicznymi i ekonomicznymi. Kolejnym ważnym kryterium są bezpieczne warunki pracy. Dzięki połączeniu certyfikacji FSC z Fairtrade drobni producenci zyskują także uczciwą zapłatę za dostarczane drewno oraz premię Fairtrade.
 
Pierwsi drobni producenci oferujący drewno z certyfikatami FSC i Fairtrade pochodzą z Boliwii, Chile i Hondurasu. Drewno zużyte do wyprodukowania pierwszych „sprawiedliwych” mebli zostało dostarczone z niewielkiej spółdzielni Multiagro w Boliwii. Członkowie tej spółdzielni już wiedzą, co zrobią z premią Fairtrade — zostanie przeznaczona na materiały edukacyjne dla dzieci. Rozważane są również fundusz stypendialny oraz zdrowotny. Póki co, te plany są nadal w sferze marzeń.
 
Dla nas najważniejszą kwestią jest, czy znajdą się nabywcy gotowi kupować produkty wytworzone z drewna z certyfiaktami FSC/Fairtrade — mówi Juan Pablo Demeure z Multiagro. Ten projekt ma szansę powodzenia, jeśli klienci będą skłonni zapłacić odrobinę więcej za drewno.
 
Pierwsze meble (stoły, szafy, ławy i krzesła) pojawią się wkrótce w sprzedaży w Niemczech i Austrii. Całkiem niedawno jedna ze szwedzkich firm wprowadziła do swojej oferty deski podłogowe przygotowane z drewna z certyfikatami FSC/Fairtrade z Chile.
 
Zobacz standardy Fairtrade dla drewna ENG/PL.
 
Data publikacji: 29 października 2013