Podziękowania dla dr Nyagoy Nyong’o

Dr Nyagoy Nyong’o, mianowana tymczasową globalną dyrektor generalną Fairtrade International 11 stycznia 2021 roku, z końcem marca 2022 roku przestanie pełnić tę funkcję.

„Pragnę podziękować dr Nyong’o za jej zaangażowanie w realizację misji Fairtrade i jej inspirujące przywództwo w ciągu ostatnich 14 miesięcy”

– powiedziała Lynette Thorstensen, przewodnicząca Zarządu Fairtrade International.

„Przez ostatni rok w Fairtrade podjęliśmy wiele działań na rzecz realizowania sprawiedliwości na świecie. Przedstawiliśmy nową globalną strategię, która wzmacnia naszą misję sprawiedliwości społecznej, nasze zaangażowanie w tworzenie zrównoważonych źródeł utrzymania dla wszystkich oraz nasze oddanie milionom rolniczek i rolników, konsumentek i konsumentów, którzy widzą w Fairtrade narzędzie do zmieniania świata na lepsze. W ramach odświeżenia marki Fairtrade doprecyzowaliśmy, co znaczy być fair i skupiliśmy się na działaniach, które sprawią, że przyszłość będzie sprawiedliwa. Kontynuowaliśmy też wytężoną pracę w terenie – tam, gdzie liczy się ona najbardziej: kolejne osoby ukończyły Szkoły Przywództwa Kobiet; wzmacnialiśmy głosy rolników i rolniczek podczas szczytu klimatycznego ONZ w Glasgow; rozwijaliśmy nowe partnerstwa z czołowymi organizacjami i firmami, które podzielają nasze idee i naszą wizję sprawiedliwego handlu. To był pracowity rok. Rok pełen sukcesów. Ale wiem też, że najlepsze jeszcze przed nami”

– mówi dr Nyagoy Nyong’o.


Dr Nyagoy Nyong’o urodziła się i wychowała w Kenii w rodzinie rolniczej. Jej zaangażowanie w poprawę warunków życia drobnych rolników i pracowników ukształtowało się już we wczesnej młodości.

W trakcie swojej długiej kariery zawodowej pełniła różne funkcje w systemie Fairtrade. Od 2013 do 2020 roku była dyrektor wykonawczą Fairtrade Africa, a także pracowała jako audytorka dla Max Havelaar Switzerland i FLOCERT.

„Dzięki dr Nyong’o Fairtrade możemy sprawniej realizować cel, jakim jest zrównoważona, sprawiedliwa przyszłość dla milionów rolników i rolniczek, pracowników i pracownic rolnych oraz konsumentów i konsumentek na całym świecie. Dziękujemy jej za jej zaangażowanie i wymierne efekty pracy”

– dodaje Lynette Thorstensen.

Nowa osoba na stanowisko globalnego dyrektora generalnego Fairtrade International została już wybrana – ogłoszenie tej nominacji nastąpi 25 kwietnia 2022 roku.

Zobacz zdjęcia ze Szkoły Przywództwa Kobiet w Timor Leste (luty 2022)

Data publikacji: 28 marca 2022