Sandra Uwera została nową Dyrektorką Generalną Fairtrade

Pragniemy poinformować, że nową dyrektorką generalną Fairtrade International została Sandra Uwera. Zastąpi ona na tym stanowisku dr Nyagoy Nyong’o, która pełniła funkcję tymczasowej dyrektorki generalnej do 31 marca 2022 roku. Bardzo cieszymy się z wyboru Sandry Uwery na to stanowisko i życzymy sukcesów w prowadzeniu organizacji w obliczu nadchodzących wyzwań.

Bardzo się cieszę i jestem zaszczycona, że będę kierować Fairtrade w momencie, kiedy organizacja rozwija się i umacnia swoją wiodącą rolę w mierzeniu się z największymi wyzwaniami naszych czasów, od zmian klimatycznych i ubóstwa po równość płci

— powiedziała Sandra Uwera.

Wielu ludzi na całym świecie uznaje Fairtrade jako symbol sprawiedliwej przyszłości dla rolników i rolniczek, bardziej zrównoważonej przyszłości dla planety oraz lepszej przyszłości dla konsumentek i konsumentów zaangażowanych we wprowadzanie zmian. Taką wizję Fairtrade pragnę rozwijać wraz z milionami naszych producentów, sprzedawców i sympatyków, którzy wspierają naszą misję.

— dodała nowa Dyrektor Generalna Fairtarde.

Sandra Uwera wnosi do Fairtrade bogate doświadczenie zdobyte w Afryce Wschodniej i Południowej, a także wyjątkowe umiejętności, perspektywę i kontakty, dzięki którym poprowadzi Fairtrade w przyszłość. Na poprzednim stanowisku była prezeską COMESA Business Council (CBC), czołowej organizacji członkowskiej biznesu w Afryce i instytucji sektora prywatnego Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA), reprezentującej 34 sektory biznesowe w 21 krajach.

W ramach współpracy z CBC i COMESA kierowała projektami i programami w zakresie zrównoważonych rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw, rzecznictwa, rozwijania potencjału technicznego, konkurencyjności branżowej i dostępu do rynku, cyfrowej integracji finansowej, a także zajmowała się programami upowszechniającymi prawa kobiet i dzieci.

Z wielką radością witamy Sandrę u steru Fairtrade w tak ważnym momencie w historii naszej organizacji

— powiedziała Lynette Thorstensen, przewodnicząca Zarządu Fairtrade.

Liczymy, że dzięki wyjątkowemu talentowi i wizji Sandry jej przywództwo będzie wzmacniać i rozwijać naszą ambitną Strategię Globalną, udoskonali kierunek naszego rozwoju strategicznego oraz pogłębi nasz wpływ na całym świecie. Cieszymy się zwłaszcza, że udało nam się zatrudnić na tym stanowisku mieszkankę niezwykle istotnego regionu rolniczego Fairtrade, która właśnie tam będzie miała swoją siedzibę i będzie kierować całą organizacją z biura Fairtrade Africa w Nairobi w Kenii.

Sandra Uwera jest obywatelką Rwandy. Wychowywała się w Kenii i Rwandzie, mówi płynnie po francusku i angielsku. Ma dyplom magistra planowania strategicznego i licencjat w dziedzinie komunikacji korporacyjnej, a także za sobą zaawansowane programy doskonalenia zawodowego w dziedzinie międzynarodowego prawa i polityki handlowej, integracji cyfrowej oraz przywództwa na rzecz zrównoważonego biznesu. Jest stypendystką Fundacji Eisenshowera i zasiada w różnych radach i zarządach w Afryce oraz gremiach międzynarodowych.

Data publikacji: 27 kwietnia 2022