Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu – plan wydarzeń

Już w sobotę będzie obchodzony Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. W 9 miastach zaplanowano wiele wydarzeń.

Oto lista wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu.

Bydgoszcz

Księgarnia Kolorowa 7 maja 10:00-16:00 ul. Batorego 4 W księgarni i kawiarence Kolorowa odbędzie się degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu, które będzie można również na miejscu nabyć.

Gdańsk

Konferencja Fair Trade 5 maja 10:00-16:00 Centrum Konferencyjne Wydziału Zarządzania UG, Sala C-20 5 maja 2010 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się konferencja poświęcona kwestii Sprawiedliwego Handlu.
W planach przewidziano również panel dyskusyjny oraz konkurs z nagrodami.

Gliwice

AfroSlot 9 maja, 11:00-23:00 Stara Fabryka Drutu W programie spotkanie z Johnem Kanjagaile – producentem kawy Fair Trade z Tanzanii, śniadanie Fair Trade, projekcja filmu „Czarne Złoto”, stoiska z produktami Sprawiedliwego Handlu. A oprócz tego warsztaty, wykłady, wystawa, afro party. www.gliwice.slot.art.pl

Kraków

Majówka Fair Trade 8 maja, 13:00-17:00 Planty, skwer u wylotu ulicy Wiślnej Na skwerku z piaskownicą WIELKA GRA! Wielka plansza, wielka kostka, każdy może ruszyć na odpowiedzialne zakupy – odpowiadać na pytania dotyczące świadomej konsumpcji, zbierać ekoetyczne produkty i ścigać się do mety. Poza tym inne atrakcje: gra TWISTER z ekoznakami, fotki z wielkim znakiem FAIRTRADE i zabawy z certyfikowanymi piłkami Fairtrade. W restauracji „Padre” nieopodal skweru poczęstunek Fairtrade, prezentacja na temat Sprawiedliwego Handlu, film „Santa’s Workshop” oraz prezentacja na temat tego, kto i jak produkuje zabawki dla naszych dzieciaków.

Lublin

Rodzinna majówka ze Sprawiedliwym Handlem 8 maja, 11:00-14:00 Muszla w Ogrodzie Saskim Muzykę z ciepłych krajów zagrają: OrientExpress Sound System, Senhor Efebo, Wschodni SAMBAstion. Ponadto w programie degustacja i kiermasz produktów Sprawiedliwego Handlu i produktów ekologicznych, wegetariański poczęstunek (Jedzenie Zamiast Bomb), konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, kiermasz zabawek ludowych, warsztaty wykonywania zabawek, warsztaty edukacyjne oraz zabawy.

Łódź

Majówka Fair Trade 8 maja, 11:00-16:00 Park Poniatowskiego W programie m.in. prezentacje i debaty o Fair Trade, quizy z nagrodami, degustacja produktów Fair Trade, jarmark biżuterii, dekoracji i ubrań etycznych i hand-made, wystawa zdjęć z Afryki, koncert Centrum Rytmu City Bum Bum, nauka dawnych gier i zabaw podwórkowych (HIT!), warsztaty rękodzielnicze, cyrkowe i plastyczne, rodzinna gra terenowa „Droga kawy”, ekologiczny Twister, chusta animacyjna i Duży Żółty Banan. www.zrodla.org

Poznań

Pokaz filmu „Czarne Złoto”
5 maja, 19:00
Infocafe, Stowarzyszenie Lepszy Świat, ul. Libelta 22
 
Wprowadzenie do projekcji oraz dyskusję na temat przedstawionej w filmie spółdzielni Oromia z Etiopii, zrzeszającej drobnych producentów kawy ze Sprawiedliwego Handlu, poprowadzi Akademickie Koło Misjologiczne UAM. Spotkanie uatrakcyjni degustacja kawy Oromia, którą można będzie zakupić.
 
Jak skutecznie pomagać krajom ubogiego Południa?
6 maja, 19:00
Pijalnia yerba mate, ul. 23 Lutego 16
 
Pokaz filmów i dyskusja na temat współpracy rozwojowej oraz idei Sprawiedliwego Handlu. Na miejscu można będzie nabyć produkty Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie poprowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo.
 
Spotkanie z przedstawicielem spółdzielni Sprawiedliwego Handlu
7 maja, 8:00-12:00
Gimnazjum nr 12
 
Cztery otwarte spotkania z Johnem Kanjagaile, przedstawicielem spółdzielni drobnych producentów kawy Sprawiedliwego Handlu z Tanzanii. Spotkania poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, a uświetni je występ grupy bębniarskiej Melisa z pracowni Monart.
 
Spotkanie z przedstawicielem spółdzielni Sprawiedliwego Handlu
7 maja, 13:30
UAM, Wydział Nauk Społecznych, ul. Szamarzewskiego 89, budynek E, sala A
 
Otwarte spotkanie z Johnem Kanjagaile, przedstawicielem spółdzielni drobnych producentów kawy Sprawiedliwego Handlu z Tanzanii. Spotkanie poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, a uświetni je występ grupy bębniarskiej Melisa z pracowni Monart, a także wystawa oraz degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu.
 
Otwarte warsztaty sztuki afrykańskiej
7 maja, 16:00-20:00
Pracownia rzeźbiarska w Czerwonaku, ul. Zielona 16a
 
Zajęcia malarsko-rzeźbiarskie dla dorosłych poprowadzi artysta z Sudanu, Elmonster Dafaalla. Wpisowe 80 zł (w tym koszt materiałów). Zgłoszenia: jolantabanowska@gmail.com, 509 570 764. Ilość miejsc ograniczona.
 
Pokaz filmu „Wypuszczając korzenie”
7 maja, 19:00
Ekokawiarnia (Pasaż Apollo, ul. Ratajczaka 18)
 
Pokaz filmu Taking Root (Wypuszczając korzenie), relacjonującego dramatyczną historię kenijskiej laureatki Nagrody Nobla, Wangari Maathai, oraz filmów o Sprawiedliwym Handlu. Spotkanie poprowadzi Stowarzyszenie „Jeden Świat”.
 
Prezentacje na temat Sprawiedliwego Handlu
7 maja, 19:30
Klubokawiarnia Meskal, ul. Nowowiejskiego 17
 
Prezentacje i filmy na temat Sprawiedliwego Handlu, połączone z degustacją „sprawiedliwej” kawy. Spotkanie poprowadzi Akademickie Koło Misjologiczne UAM oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Na miejscu można będzie nabyć produkty Sprawiedliwego Handlu.
 
Happening na temat Sprawiedliwego Handlu
8 maja, 11:00-13.00
ul. Półwiejska, koło Starego Marycha
 
Happening na temat Sprawiedliwego Handlu. Poprowadzą wolontariusze Sprawiedliwego Handlu.
 
Konferencja prasowa na temat Sprawiedliwego Handlu
8 maja, 12:30
UAM, HCP, ul. 28 czerwca 198, sala 015
 
Konferencja prasowa z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego pana Filipa Kaczmarka, który w swojej działalności poselskiej zajmuje się problematyką rozwojową oraz kontaktami z ubogimi krajami Globalnego Południa. Prowadzenie Wojciech Zięba, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.
 
Otwarte spotkanie z Johnem Kanjagaile
8 maja 13:30-14:30
UAM, HCP, ul. 28 czerwca 198, sala 015
 
Otwarte spotkanie z Johnem Kanjagaile, połączone z wystawą oraz degustacją produktów Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.
 
Warsztaty „Jak uczyć o Sprawiedliwym Handlu?”
10 maja, 16:00-20:00
Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo ul. Św. Marcin 80/82 (zamek), pokój 332, III p.
 
Warsztaty dla nauczycieli „Jak uczyć o Sprawiedliwym Handlu?”. Zgłoszenia: martyna@mikuszewo.pl, 692 345 754. Ilość miejsc ograniczona.
 
Czy Poznań może uzyskać honorowy tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu?
12 maja, 19:00
Infocafe, Stowarzyszenie Lepszy Świat, ul. Libelta 22
 
Czy Poznań może uzyskać honorowy tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu? Prezentacja, pokaz filmu i dyskusja na temat idei i praktyki ruchu Miast Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, a uprzyjemni je degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu, które można będzie też nabyć.

Toruń

Spotkanie z przedstawicielem spółdzielni Sprawiedliwego Handlu
6 maja, 9:00-12:00/13:00-14:00
Gimnazjum nr 10/Gimnazjum nr 34
 
6 maja z uczniami dwóch toruńskich gimnazjów (10 i 34) spotka się John Kanjagaile z Tanzanii – dyrektor departamentu ds. eksportu w spółdzielni Kagera Cooperative Union. Jego wizyta jest częścią szerszego projektu edukacyjnego obejmującego Polskę, Czechy i Węgry. Spółdzielnia Kagera Cooperative Union od 1990 roku produkuje kawę rozpuszczalną w ramach Sprawiedliwego Handlu.
 
Śniadanie Fair Trade w Radio GRA
8 maja, 10:00-12:00
Radio GRA
 
W sobotę 8 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się audycja „Śniadanie Fair Trade w Radio GRA” ze specjalnym udziałem Beauty Zibula z RPA – działaczki na rzecz praw pracowniczych w fabrykach odzieżowych. W trakcie audycji będzie można dowiedzieć się co nas łączy z ludźmi z krajów rozwijających się oraz jak być świadomym konsumentem w Toruniu.
 
Majówka Fair Trade
8 maja, 14:00-18:00
Toruńska Barbarka
 
W programie m.in. degustacja kawy, herbaty i gorącej czekolady Sprawiedliwego Handlu, możliwość zakupu produktów Sprawiedliwego Handlu, konkurs na temat świadomej konsumpcji. Oprócz tego czynne będą stoiska edukacyjno-informacyjne toruńskich organizacji PAH, PZR, Tilia oraz portalu ekologiczny.torun.pl i www.fairtrade.net.pl

Warszawa

Dekonsumpcja
7-9 maja
Pl. Zbawiciela
 
Dekonsumpcja, czyli Warszawski Festiwal Świadomej Konsumpcji, odbędzie się już po raz trzeci. W planach dyskusje, prezentacje, warsztaty, koncerty, filmy, wymienialnie i inne atrakcje. W tym roku przygotowano specjalny program dla dzieci i rodziców.
http://efte.org/dekonsumpcja/
 

Wrocław

Śniadanie Fair Trade
8 maja, 10:00-11:00
Mediateka, Plac Teatralny 5
 
Degustacja produktów pochodzących ze spółdzielni Sprawiedliwego Handlu połączona z informacjami na temat tego, czym jest Sprawiedliwy Handel.
 
Warsztaty na temat świadomej konsumpcji
8 maja, 11:00-12:300
Mediateka, Plac Teatralny 5
 
Świadoma konsumpcja w kontekście Sprawiedliwego Handlu – Anna Huminiak.
 
Śniadanie Fair Trade
8 maja, 10:00-14:00
Sklep Irena, ul. Dzielna 5
 
Degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu połączona z informacjami na temat tej inicjatywy.
 
Śniadanie Fair Trade
8 maja, 10:30-11:30
Klub/księgarnia Falanster, ul Św. Antoniego 23
 
Degustacja produktów pochodzących ze spółdzielni Sprawiedliwego Handlu połączona z informacjami na temat ruchu Fair Trade.
 
Pokaz filmu „Wojny bananowe”
8 maja, 10:30-11:30
Klub/księgarnia Falanster, ul Św. Antoniego 23
 
Banan w mitologii Indian jest uważany za owoc mądrości. Jeszcze w XX wieku był niemal nieznany, dziś jest dostępny i uwielbiany na całym świecie. Bananowy rynek przynosi bilionowe zyski, a co za tym idzie, daje możliwość prowadzenia iście bananowego życia. Stąd walki o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji tego owocu. Film dokumentalny, 52 min, prod. Francja, 2008 r., reż. Didier Fassio.
 
Serenata Peregrina
8 maja, 20:00
Pasaż pomiędzy ul Św. Antoniego a Ruską, przed „Niskimi Łąkami”.
 
Pieśni ludowe z Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Maciej Posłuszny – gitara, Julietta Gonzalez–Springer – wokal.
 
Śniadanie Fair Trade
8 maja, od 10:00
Szczypta Świata, ul Wita Stwosza 19/20
 
Degustacja produktów pochodzących ze spółdzielni Sprawiedliwego Handlu połączona z informacjami na temat ruchu Fair Trade.
Data publikacji: 7 maja 2010