Tydzień Edukacji Globalnej 2021

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami aktywności na Tydzień Edukacji Globalnej (15-21.11.2021), .

„To nasz świat, działajmy razem”

Grupa Zagranica zachęca wszystkie organizacje, instytucje prywatne i publiczne w Polsce, którym bliska jest idea edukacji globalnej, do włączenia się w Tydzień Edukacji Globalnej, poprzez organizację wydarzeń lub kampanii.

Pobierz plakat Tygodnia Edukacji Globalnej 2021.

Seria dokumentalna „Rolnicy walczą z globalnym kryzysem”

Seria pokazuje jak globalny kryzys spowodowany pandemią wpłynął na życie społeczności rolniczych w 3 różnych zakątkach świata. To krótkie filmy dokumentalne bez scenariusza, nakręcone przez zespół lokalnych, społecznie zaangażowanych filmowców, które udokumentowali jak życie 3 rolników_czek zmienia się na przestrzeni pół roku.

W Indonezji śledzimy życie Ponisih, która wspina się na 15-metrowe drzewa kokosowe i ściąga z nich sok, z którego powstaje cukier kokosowy. Jej rodzina martwi się o to, kto będzie kontynuował tę tradycję zarabiania na życie. Przez długi czas, gdy pandemia przetaczała się przez większe miasta, rodzina Ponisih czuła się bezpiecznie w swojej wiosce. Jednak wszystko się zmieniło, gdy w Indonezji rozprzestrzenił się wariant delta Covid-19.

W Peru obserwujemy życie Roberto, plantatora bananów. Kiedy jako jeden z pierwszych osób w swoim regionie został zarażony koronawirusem, ogłosił to w radiu, które dorywczo prowadzi, zachęcając mieszkańców swojego miasteczka La Noria, aby uważali i podjęli niezbędne środki ostrożności. Jego rola w stacji radiowej stała się źródłem pocieszenia dla wielu osób. Wykorzystywał ją do prowadzenia wirtualnych modlitw za tych, którzy niestety odeszli w tym okresie, kiedy publiczne zgromadzenia w celu oddania im czci były niemożliwe.

Trzecia historia dotyczy Caroline z Kenii, która zajmuje się się uprawą kawy. Zarówno ona jak i jej mąż świetnie realizują się w uprawie kawy, jednak w ich życiu brakuje czegoś, co uważają za fundamentalne – dzieci. Zgodnie z tradycją w kulturze Nandi od kobiet oczekuje się, że zostaną matkami. To największe marzenie Caroline, niestety ona i jej mąż nie mogli dotąd mieć dziecka. Z tego powodu w szczególności Caroline doświadcza niezrozumienia, a niekiedy wręcz wrogości w swojej społeczności. Na szczęście znajduje też wsparcie, ponieważ czasy się zmieniają.

> Zobacz filmy (z polskimi napisami)

Inne propozycje na temat Sprawiedliwego Handlu

Materiały do pobrania

Zachęcamy do zapoznania się i pobrania bezpłatnych materiałów na temat Fairtrade, które mogą się Państwu przydać w działaniach edukacyjnych. >>> Zobacz materiały

Film „Uczyńmy świat lepszym”

Film pokazuje powiązanie pomiędzy Fairtrade a Celami Zrównoważonego Rozwoju.

 

Playlista krótkich filmów

Z filmów dowiecie się Państwo, jak skutki zmian klimatu wpływają na życie społeczności rolniczych w krajach Południa i w jaki sposób Fairtrade dąży do poprawy sytuacji ludzi, bez których nie moglibyśmy cieszyć się smakiem kawy, herbaty czy kakao.

Data publikacji: 5 listopada 2021