2 dolarowe zobowiązanie

W ciągu dwóch tygodni następujących po 17 października (Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem) każdy uczestnik akcji wyda codziennie 2 dolary na produkty Fairtrade.

Rusza międzynarodowa akcja "2 dollar pledge", związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem 17 października. data ta została oficjalnie ustanowiona przez ONZ w 1992 roku, a Sekretarz Generalny ONZ podkreśla znaczenie tego dnia oraz zachęca wszystkie państwa i wszystkich obywateli do jego obchodzenia.
 
Fairtrade jest skutecznym narzędziem do walki z ubóstwem i rzeczywiście robi różnicę – przekonuje Fair Trade Association Australia & New Zeland wraz z 9 innymi organizacjami walczącymi o lepszy los dla mieszkańców ubogich krajów Południa, które zainicjowały akcję "2 dolarowego zobowiązania".
 
Obejrzyj video!
 
 
Każdy, kto przyłącza się do akcji, zobowiązuje się przez 2 tygodnie (17-31 października) wydawać codziennie 2 dolary na produkty Sprawiedliwego Handlu. Liczba uczestników rośnie dzięki zaproszeniom, jakie rozsyłają zachęceni przez Facebook i Twittera – na tych serwisach można też będzie na bieżąco informować innych, jak każdy wydaje swoje 2 dolary dziennie.
 
17 października 1987 to data odsłonięcia w Paryżu na placu Trocadéro płyty, poświęconej ofiarom biedy. Wyryty na niej tekst głosi: Obrońcy praw człowieka i obywatela ze wszystkich krajów zgromadzili się na tym placu. Uczcili ofiary głody, niewiedzy i przemocy. Potwierdzili swe przekonanie, że nędza nie jest nieuchronna. Ogłosili swą solidarność z tymi, którzy na całym świecie walczą, by ją wyeliminować.
 
,,Tam, gdzie ludzie skazani są na życie w nędzy, prawa człowieka są łamane. Jednoczenie się dla ich poszanowania jest najświętszym obowiązkiem." – Ojciec Józef Wrzesiński.
 
Od roku 1987 wiele stolic świata, małe miejscowości i organizacje międzynarodowe umieszczają w symbolicznych miejscach, na znak solidarności, replikę płyty z Paryża z wyrytym apelem, takim jak na Płycie na Trocadéro. Na świecie istnieje ponad trzydzieści replik, także w Polsce, w Kielcach. W Polsce Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem obchodzony jest pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Data publikacji: 8 października 2009