Znaki FAIRTRADE

Wybieranie produktów ze znakiem FAIRTRADE to prosty i skuteczny sposób na poprawę jakości życia osób wytwarzających produkty, po które tak chętnie sięgamy. Korzystniejsze ceny skupu, premia Fairtrade na projekty rozwojowe i poprawa warunków pracy to szansa na lepsze życie i bardziej stabilną przyszłość dla społeczności rolniczych z krajów globalnego Południa.

Na tej stronie przedstawiamy wytyczne dla marek dotyczące korzystania ze znaku oraz terminu Fairtrade.

Znak FAIRTRADE można znaleźć na produktach wytworzonych zgodnie z międzynarodowymi standardami Fairtrade. Dowiedz się, na czym polega certyfikacja Fairtrade.

Produkty mogą być oznaczone znakiem FAIRTRADE, jeżeli firma podpisze odpowiednią umowę licencyjną z Fairtrade International lub krajową organizacją Fairtrade, a produkty zostaną zatwierdzone.

Warto pamiętać:

Pytania na temat powyższych zasad można kierować na adres grafika@fairtrade.org.pl.

Znak FAIRTRADE

Znak FAIRTRADE na czarnym tle umieszczany jest na produktach jednoskładnikowych (np. banany, kawa, orzechy nerkowca itp.), które mają certyfikat Fairtrade i są fizycznie identyfikowalne. Znak FAIRTRADE ze strzałką umieszczany jest na produktach wieloskładnikowych, takich jak tabliczka czekolady czy płatki śniadaniowe. Wszystkie składniki dostępne na zasadach Fairtrade muszą być pozyskane na zasadach Fairtrade (np. kakao, cukier i wanilia). Znak ten wykorzystywany jest również na produktach jednoskładnikowych pozyskanych zgodnie z zasadami bilansu masy. Jest to możliwe tylko w przypadku kakao, cukru, soku owocowego i herbaty.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE.

Znakowi FAIRTRADE zawsze musi towarzyszyć tekst o Fairtrade na opakowaniu. Pobierz teksty o Fairtrade.

Znak FAIRTRADE dla bawełny

Znak FAIRTRADE dla bawełny

Znak FAIRTRADE dla bawełny stosowany jest na produktach składających się w co najmniej 50% z bawełny, przy czym cała użyta bawełna ma certyfikat Fairtrade i jest fizycznie identyfikowalna. Boczny pasek oznacza, że tylko bawełna w produkcie ma certyfikat Fairtrade.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE dla bawełny.

Znak FAIRTRADE dla złota

Znak FAIRTRADE dla złota

Znak FAIRTRADE dla produktów ze złota stosowany jest, kiedy całość złota zawarta w produkcie ma certyfikat Fairtrade i jest fizycznie identyfikowalna. Boczny pasek oznacza, że tylko złoto w produkcie ma certyfikat Fairtrade, więc znak może widnieć na biżuterii składającej się również z innych elementów, np. kamieni szlachetnych.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE dla złota (tylko w języku angielskim).

Znak Fairtrade Sourced Ingredient (FSI)

Znak FSI (Składnik) ze strzałką

Znak Fairtrade na białym tle stosowany jest na produktach wieloskładnikowych, w których tylko wybrane składniki zostały pozyskane na zasadach Fairtrade. Aby móc stosować znak Fairtrade Sourced Ingredient, 100% wybranego składnika Fairtrade w produktach złożonych, liniach lub kategoriach produktów złożonych musi być pozyskane na zasadach Fairtrade.

Pobierz przewodnik Zasady używania Fairtrade Sourced Ingredient.

Znakowi FSI zawsze musi towarzyszyć tekst o FSI na opakowaniu. Pobierz teksty o FSI.

Znak FAIRTRADE dla produkcji tekstyliów

Znak FAIRTRADE Textile Production

Standard Fairtrade dla produkcji tekstyliów reguluje warunki pracy osób zatrudnionych przy produkcji tekstyliów. Znak Fairtrade dla produkcji tekstyliów informuje o zgodności produktu, na którym został umieszczony, ze Standardem Fairtrade dla produkcji tekstyliów. Można go umieszczać w komunikacji oraz na wyrobach tekstylnych, których łańcuch dostaw spełnia wymogi Standardu.

Aby móc umieszczać ten znak na produktach, firma lub marka musi pozyskiwać tekstylia z łańcucha dostaw, którego wszystkie etapy są certyfikowane zgodnie ze Standardem Fairtrade dla produkcji tekstyliów, oraz podpisać odpowiednią umowę licencyjną z Fairtrade International lub krajową organizacją Fairtrade. Produkty oznaczone tym znakiem są wykonane z bawełny Fairtrade lub innych odpowiedzialnie pozyskiwanych włókien wymienionych w załączniku do Standardu dla produkcji tekstyliów.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE dla produkcji tekstyliów (tylko w języku angielskim).

Zasady dotyczące składu produktów niespożywczych

Zasady dotyczące składu produktów niespożywczych ze znakiem FAIRTRADE różnią się od zasad opisanych w Standardach Fairtrade dla produktów spożywczych. Istnieją dwie globalne zasady dotyczące składów produktów niespożywczych.

Znak FAIRTRADE dla bawełny

Globalne zasady dotyczące produktów złożonych z bawełną z certyfikatem Fairtrade określają warunki, pod jakimi produkty z bawełną mogą być oznaczone znakiem FAIRTRADE dla bawełny. Zasady te dotyczą produktów, które w 100% składają się z bawełny oraz tych, w składzie których oprócz bawełny znajdują się też włókna niedostępne w ramach Fairtrade. Zasady te określają między innymi, że całość użytej bawełny musi mieć certyfikat Fairtrade, a udział bawełny w składzie produktu złożonego musi wynosić minimum 50%.

Pobierz Globalne zasady dotyczące produktów złożonych z bawełną z certyfikatem Fairtrade (tylko w języku angielskim).

Znak FAIRTRADE dla kosmetyków

Zasady dotyczące receptur kosmetyków i produktów higieny osobistej z certyfikatem Fairtrade stworzono, aby umożliwić producentom Fairtrade zwiększenie sprzedaży surowców do produktów, które zawierają tylko niewielkie ilości składników naturalnych lub naturalnego pochodzenia. Zasady te określają konkretne wytyczne dotyczące receptur, zgodnie z którymi produkt może być oznakowany specjalną wersją znaku FAIRTRADE.

Od czasu wprowadzenia modelu Fairtrade Sourced Ingredient (FSI) oraz znaku FSI w marcu 2019 roku większość kosmetyków oraz produktów higieny osobistej oznaczanych jest znakiem FSI, co pozwala na większą elastyczność w tej kategorii produktów. Z tego względu wspomniane zasady, jak również stosowanie specjalnej wersji znaku FAIRTRADE, zostaną wycofane do końca 2020 lub połowy 2021 roku, w zależności od regionu.

Pobierz Zasady dotyczące kosmetyków i produktów higieny osobistej z certyfikatem Fairtrade (tylko w języku angielskim).