Znaki certyfikacyjne FAIRTRADE

Wybieranie produktów ze znakiem FAIRTRADE to prosty i skuteczny sposób na poprawę jakości życia osób wytwarzających produkty, po które tak chętnie sięgamy. Korzystniejsze ceny skupu, premia Fairtrade na projekty rozwojowe i poprawa warunków pracy to szansa na lepsze życie i bardziej stabilną przyszłość dla społeczności rolniczych z krajów globalnego Południa.

Na tej stronie przedstawiamy wytyczne dla marek dotyczące korzystania ze znaku oraz terminu Fairtrade.

Znak FAIRTRADE można znaleźć na produktach wytworzonych zgodnie z międzynarodowymi standardami Fairtrade. Dowiedz się, na czym polega certyfikacja Fairtrade.

Produkty mogą być oznaczone znakiem FAIRTRADE, jeżeli firma podpisze odpowiednią umowę licencyjną z Fairtrade International lub krajową organizacją Fairtrade, a produkty zostaną zatwierdzone.

Warto pamiętać:

Pytania na temat powyższych zasad można kierować na adres grafika@fairtrade.org.pl.

Znak certyfikacyjny FAIRTRADE na czarnym tle

Znak FAIRTRADE na czarnym tle umieszczany jest na produktach jednoskładnikowych (np. banany, kawa, orzechy nerkowca itp.), które mają certyfikat Fairtrade i są fizycznie identyfikowalne.

Znak FAIRTRADE na czarnym tle ze strzałką umieszczany jest na produktach wieloskładnikowych, takich jak tabliczka czekolady czy płatki śniadaniowe. Wszystkie składniki dostępne na zasadach Fairtrade muszą być pozyskane na zasadach Fairtrade (np. kakao, cukier i wanilia). Znak ten wykorzystywany jest również na produktach jednoskładnikowych pozyskanych zgodnie z zasadami bilansu masy. Jest to możliwe tylko w przypadku kakao, cukru, soku owocowego i herbaty.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE na czarnym tle.

Znakowi FAIRTRADE zawsze musi towarzyszyć tekst o Fairtrade na opakowaniu. Pobierz teksty o Fairtade dla znaku na czarnym tle.

Znak certyfikacyjny FAIRTRADE na białym tle

Znak FSI (Składnik) ze strzałką

Znak Fairtrade na białym tle stosowany jest na produktach wieloskładnikowych, w których tylko wybrane składniki zostały pozyskane na zasadach Fairtrade. Aby móc go stosować, 100% wybranego składnika Fairtrade w produktach złożonych, liniach lub kategoriach produktów złożonych musi być pozyskane na zasadach Fairtrade. Nazwa użytego składnika (np. cocoa dla kakao) pojawia się w miejscu, gdzie na przykładowej grafice widnieje słowo „INGREDIENT”.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE na białym tle.

Znakowi FAIRTRADE na białym tle zawsze musi towarzyszyć tekst o Fairtrade na opakowaniu. Pobierz teksty o Fairtrade dla znaku na białym tle.

Znak certyfikacyjny FAIRTRADE na czarnym tle dla złota

Znak FAIRTRADE dla złota

Znak FAIRTRADE na czarnym tle dla produktów ze złota stosowany jest, kiedy całość złota zawarta w produkcie ma certyfikat Fairtrade i jest fizycznie identyfikowalna. Boczny pasek oznacza, że tylko złoto w produkcie ma certyfikat Fairtrade, więc znak może widnieć na biżuterii składającej się również z innych elementów, np. kamieni szlachetnych.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE na czarnym tle dla złota (tylko w języku angielskim).

Znak certyfikacyjny FAIRTRADE na czarnym tle dla bawełny

Znak FAIRTRADE dla bawełny

Znak FAIRTRADE dla bawełny stosowany jest na produktach składających się w co najmniej 50% z bawełny, przy czym cała użyta bawełna ma certyfikat Fairtrade i jest fizycznie identyfikowalna. Boczny pasek oznacza, że tylko bawełna w produkcie ma certyfikat Fairtrade.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE na czarnym tle dla bawełny.

Znak certyfikacyjny FAIRTRADE dla produkcji tekstyliów

Znak FAIRTRADE Textile Production

Standard Fairtrade dla produkcji tekstyliów reguluje warunki pracy osób zatrudnionych przy produkcji tekstyliów. Znak Fairtrade dla produkcji tekstyliów informuje o zgodności produktu, na którym został umieszczony, ze Standardem Fairtrade dla produkcji tekstyliów. Można go umieszczać w komunikacji oraz na wyrobach tekstylnych, których łańcuch dostaw spełnia wymogi Standardu.

Aby móc umieszczać ten znak na produktach, firma lub marka musi pozyskiwać tekstylia z łańcucha dostaw, którego wszystkie etapy są certyfikowane zgodnie ze Standardem Fairtrade dla produkcji tekstyliów, oraz podpisać odpowiednią umowę licencyjną z Fairtrade International lub krajową organizacją Fairtrade. Produkty oznaczone tym znakiem są wykonane z bawełny Fairtrade lub innych odpowiedzialnie pozyskiwanych włókien wymienionych w załączniku do Standardu dla produkcji tekstyliów.

Pobierz przewodnik Zasady używania znaku FAIRTRADE dla produkcji tekstyliów (tylko w języku angielskim).