6 miliardów innych

6 miliardów innych to kolejny po "Ziemi z nieba" projekt Yana Arthusa-Bertranda, którego pomysł narodził się zupełnie przypadkiem jako skutek spotkania z mieszkańcem malijskiej wioski.

Autor opisuje to wydarzenie w ten sposób – "Ten pomysł przyszedł mi do głowy pewnego dnia w Mali, podczas robienia zdjęć do projektu „Ziemia z nieba”, gdy pracowaliśmy bez helikoptera. Pilot wyjechał, a ja czekałem na niego w małej wiosce, gdzie wdałem się w rozmowę z pewnym człowiekiem. Zostałem tam na cały dzień. Wieczorem, przy ognisku, ten człowiek opowiedział mi o całym swoim życiu, o swoich pragnieniach, marzeniach, ambicjach – które można podsumować trzema słowami: „wyżywić moją rodzinę”. Wcześniej wydawało mi się, że rozumiem co znaczy bieda, susza. Ale tak naprawdę nie miałem o tym pojęcia, dopóki ten człowiek nie przedstawił mi tego, tak po prostu, patrząc mi w oczy, bez narzekania, bez proszenia o cokolwiek. To spotkanie odmieniło mnie, odmieniło całkowicie moje postrzeganie świata"

Projekt rozpoczął się w 2003 r. Jego celem było stworzenie portretu ludzi zamieszkujących całą Ziemię. Projekt jest wystawiany w Paryżu, po czym obejdzie cały świat. Filmy nagrane z udziałem ludzi z różnych zakątków świata pokazują jak mimo różnic pozostajemy sobie podobni.

6 miliardów innych to 6000 wywiadów, 6000 ludzkich twarzy, 65 odwiedzonych krajów, 4500 godzin filmu, 450 godzin przetłumaczonego materiału ale przede wszystkim ludzkie marzenia, lęki, smutek, radość, miłość…

Data publikacji: 18 października 2008