Ambasadorzy Sprawiedliwego Handlu w Szwecji

W lutym 2009 roku w Lyonie odbyła się konferencja osób zaangażowanych w rozwój Miast Sprawiedliwego Handlu na świecie. Jednym z prelegentów była Emma Rung, która mówiła o rozwoju Sprawiedliwego Handlu w Szwecji.

W 2006 roku Malmo jako pierwsze szwedzkie miasto uzyskało status Miasta Sprawiedliwego Handlu. Teraz w Szwecji jest już piętnaście takich miast. W 2007 roku odnotowano 165-procentowe zwiększenie sprzedaży towarów Fair Trade.

W jaki sposób Szwedzi promują Sprawiedliwy Handel? Jednym z ciekawych i skutecznych pomysłów było stworzenie sieci 2400 Ambasadorów Fair Trade. Ambasadorzy to w rzeczywistości wolontariusze, którzy przeszli dwudniowe szkolenie na temat Sprawiedliwego Handlu. Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje niewymagający odnowienia certyfikat Ambasadora Sprawiedliwego Handlu. Ambasadorów szkoli grupa 24 wykładowców, którzy muszą co roku odnawiać swoje licencje. Całością zarządza jeden pracownik Rättvisemärkt, który na szkolenie wykładowców przeznacza 40 procent swojego czasu.
 
Dzięki efektywnemu systemowi promocji wiedzy na temat Sprawiedliwego Handlu, Szwedzi w jeden rok wyszkolili 2400 Ambasadorów! Tak duża rzesza aktywnych wolontariuszy tworzy ogromny potencjał do rozwoju Fair Trade w tym kraju.
Data publikacji: 23 kwietnia 2009