Bananowe FTorki, czyli banan Fairtrade pilnie poszukiwany!

Bananowe FTorki, czyli banan Fairtrade pilnie poszukiwany!

W każdy wtorek pytamy w sklepach, w których robimy codzienne zakupy, o banany Fairtrade. Jeżeli co tydzień spora grupa osób będzie domagała się powiększenia asortymentu o Fairtrade’owe owoce, właścicielom sklepów na pewno da to do myślenia!
 
Wygląda na to, że właściciele supermarketów i innych sklepów spożywczych nie wiedzą, że chcemy kupować owoce wyprodukowane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu. Dlatego musimy im o tym powiedzieć! Można do tego celu zamówić i wykorzystać bezpłatną kartkę pocztową, którą wysyłamy wszystkim zainteresowanym.
 
FTorek – czyli w każdy wtorek pytamy o banany Faitrade.
 
W każdy wtorek pytamy w sklepach, w których robimy codzienne zakupy, o banany Fairtrade. Jeżeli co tydzień spora grupa osób będzie domagała się powiększenia asortymentu o Fairtrade’owe owoce, właścicielom sklepów na pewno da to do myślenia.
 
A co, jeżeli w Waszym supermarkecie znajdziecie „sprawiedliwe banany”? Wtedy podzielcie się tą wiedzą z innymi. Dołączcie do wydarzenia na FB i w postach wpisujcie nazwy i adresy sklepów, a my później stworzymy z tego bazę. Zdjęcia Fairtrade’owych bananów są również mile widziane.
 
Poszukiwany ma ok. 10 do 20 cm długości, jest lekko zakrzywiony i żółty (bywa też zielony – dla zmylenia przeciwnika). Znak szczególny – naklejka ze znakiem FAIRTRADE.

Co to jest Fairtrade i dlaczego to takie ważne?

Produkty posiadające certyfikat Fairtrade zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu – rolnicy otrzymali uczciwą zapłatę oraz premię na rozwój społeczności lokalnej, zminimalizowany został także wpływ uprawy na środowisko przyrodnicze.
 
Sprawiedliwy Handel to zorganizowany ruch społeczny, który wykorzystuje podejście rynkowe aby poprawiać sytuację mieszkańców krajów rozwijających się oraz promować zrównoważony rozwój. Główne założenia Sprawiedliwego Handlu to oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochrona praw nieuprzywilejowanych producentów i pracowników z krajów globalnego Południa. Poza uczciwą ceną, producenci otrzymują od partnerów handlowych wsparcie, aby móc prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska, oraz rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych.
 
Akcja organizowana jest w ramach Kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce”, która jest częścią europejskiego projektu „Make Fruit Fair!", który Fundacja Kupuj odpowiedzialnie współtworzy z organizacjami pozarządowymi z całej Europy oraz Ameryki Łacińskiej. W Polsce partnerem projektu jest Fairtrade Polska.
 
Data publikacji: 12 kwietnia 2016