Banany Fairtrade w sklepach Lidl

Sieć Lidl pozostaje jednym z głównych dystrybutorów produktów Fairtrade w Polsce. Obecnie w ofercie ma także certyfikowane banany.

Klienci sklepów Lidl Polska mogą wybierać spośród wielu produktów z certyfikatem Fairtrade,  m.in. czekolad, pralin, owoców, herbaty i wina. A przed Wielkanocą oraz Bożym Narodzeniem ta liczba podwaja się dzięki słodyczom marki własnej Favorina. Łącznie w Lidlu w 2020 roku dostępnych było ponad 200 produktów Fairtrade! Udział Lidla w sprzedaży ziarna kakaowego Fairtrade w ubiegłym roku wyniósł 61%. Sklepy Lidl są jedynym miejscem w Polsce, gdzie można kupić marakuję Fairtrade. We wrześniu 2021 r. w ofercie sieci pojawiły się także ekologiczne banany z certyfikatem Fairtrade.

Premia wygenerowana przez klientów Lidl Polska dla Fairtrade w ubiegłym roku wyniosła aż 1 777 019 zł. To dodatkowe środki  (prócz gwarantowanej ceny minimalnej skupu plonów), które spółdzielnie rolnicze otrzymują za każdy sprzedany kilogram surowca, np. ziaren kakao czy bananów. Rolnicy mogą je przeznaczyć na inwestycje w poprawę jakości i wydajności produkcji i projekty społeczne. Środki z premii Lidl Polska posłużyły w głównej mierze do sfinansowania działań edukacyjnych, zdrowotnych, a także poprawę warunków mieszkaniowych dla rolników, ich rodzin i społeczności, m.in. w Kolumbii czy Ghanie.

Bardzo cieszymy się, że na półkach sklepów Lidl konsumenci znajdują coraz więcej produktów ze znakiem Fairtrade, wyprodukowanych z poszanowaniem ludzi i środowiska. Dzięki temu sieć Lidl realnie przyczynia się do poprawy sytuacji drobnych rolników i pracowników najemnych  – mówi Andrzej Żwawa, Prezes Fairtrade Polska.

 

Data publikacji: 24 września 2021