Czy Sprawiedliwy Handel jest potrzebny? Czy działa?

We wrześniowym numerze Filiżanki Smaków ukazał się materiał rozpoczynający cykl artykułów przybliżających konsumentom ideę i zasady Fair Trade.  

Zastanawiam się, jak przeciętny konsument reaguje na widniejące na papierosach napisy mówiące o skutkach palenia. Jaka byłaby nasza reakcja, gdyby na naszej ulubionej czekoladzie pojawił się napis „Kupując tę czekoladę, wspierasz niewolnictwo dzieci”, z kolei na kawie – „Niska cena tej kawy wynika z wyzysku pracowników biorących udział w jej produkcji”. Czy pozostalibyśmy przy naszych nawykach? Czy raczej bylibyśmy skłonni do wydania trochę więcej pieniędzy na produkty, o których wiemy, skąd pochodzą i czy ludzie je wytwarzający są traktowani etycznie?
 
To nie są przykłady wymyślone. Z Afryki pochodzi ponad 60% produkowanego na świecie kakao. Jest ono najczęściej mieszane i sprzedawane firmom produkującym czekoladę przez duże koncerny pośredniczące w handlu. Proces produkcji czekolady w praktyce oznacza, że niemal w każdej tabliczce, batonie czy innym czekoladowym smakołyku znajduje się wytwór pracy dzieci, które nigdy czekolady nawet nie spróbowały. Nasze pociechy dostają niedrogie słodkości, dlatego że na ich niską cenę pracują setki tysięcy innych dzieci.
 
Zapraszamy do przeczytania całego tekstu napisanego przez Borysa Bińkowskiego ze Szczypty Świata i śledzenia kolejnych publikacji na łamach Filiżanki Smaków.
Data publikacji: 11 grudnia 2012