„Dotrzymajcie obietnic” – wezwanie klimatyczne na COP26 od 1,8 miliona rolników Fairtrade do światowych liderów

Zachęcamy do okazania solidarności z rolnikami poprzez podpisanie petycji wzywającej rządy państw do natychmiastowego działania.

Osiemdziesiąt procent światowej żywności pochodzi z 500 milionów gospodarstw rodzinnych. Rolnicy w krajach najbardziej narażonych na zmiany klimatu już wykorzystują swoją wiedzę, aby dostarczać rozwiązania, ale to nie wystarczy: wsparcie finansowe ma kluczowe znaczenie.

Globalna kampania Fairtrade „Bądźcie fair ze swoimi obietnicami klimatycznymi” jest krytycznym wezwaniem do działania w czasach, gdy systemowe zmiany w handlu nie następują wystarczająco szybko. List otwarty, podpisany przez przedstawicieli sieci producentów Fairtrade w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej w imieniu 1,8 miliona rolników, ostrzega rządy, że ich brak działań zagraża źródłom utrzymania rolników i globalnym dostawom żywności. Bogate narody najbardziej odpowiedzialne za zmiany klimatyczne, nie dotrzymują obietnic ograniczenia emisji i odpowiedniego wspierania rolników dotkniętych z powodu skutków katastrofy klimatycznej. Rolnicy wzywają światowych przywódców do dotrzymania obietnicy dostarczenia 100 miliardów dolarów rocznego finansowania krajom o niskich dochodach, nieproporcjonalnie dotkniętym kryzysem klimatycznym, a także do wzmocnienia zasad biznesowych dotyczących ochrony środowiska i promowania uczciwych, niskoemisyjnych umów handlowych.

Uprawiamy żywność spożywaną przez ludzi na całym świecie… Jednak nasza zdolność do tego została poważnie naruszona przez lekkomyślne szkody wyrządzone naszemu środowisku przez lata łamania obietnic dotyczących kryzysu klimatycznego. Obiecaliście ograniczyć emisje, które powodują ekstremalne warunki pogodowe, które jednego dnia wysuszają nasze pola i zalewają je następnego. Emisje niebezpiecznie rosną, a Wasze ambicje są niewystarczające. Obiecaliście, że zapewnicie finansowanie działań na rzecz klimatu, aby pomóc nam w uprawie żywności.

– czytamy w liście zatytułowanym „Bądźcie fair wobec swojej obietnicy klimatycznej” (ang. Be fair with your climate promise)

Delegacja rolników Fairtrade weźmie udział w szczycie COP26 w Glasgow w Szkocji w listopadzie tego roku, aby osobiście dostarczyć list.

Fairtrade mobilizuje także konsumentów, aby poparli głos rolników poprzez podpisanie globalnej petycji na stronie brytyjskiej organizacji Fairtrade Foundation. >> PODPISZ PETYCJĘ <<

Data publikacji: 26 października 2021