Europejskie Targi Sprawiedliwego Handlu

Europejskie Targi Sprawiedliwego Handlu spodziewają się gościć w tym roku 200 wystawców i 20 000 zwiedzających, w tym 5000 profesjonalnych handlowców. Reprezentowane będą sektory żywności, tekstyliów, kosmetyków, rękodzieła, a także "solidarnościowych" turystyki i finansów.

Pierwsze europejskie wydarzenie tej skali, dzięki któremu można:
– nawiązać kontakty z klientami i dostawcami, zdobyć katalogi dystrybutorów i hurtowników z różnych sektorów w których działa Sprawiedliwy Handel, nawiązać partnerstwo w interesach
– odkryć nowości, innowacje i poznać nowe trendy na rynku Sprawiedliwego Handlu
– dzielić się doświadczeniem i informacjami ze swoimi partnerami, podobnymi przedsiębiorcami z innych regionów oraz ekspertami
– uczestniczyć w warsztatach technicznych, podczas których będzie można uzyskać precyzyjne odpowiedzi na pytania związane z działalnością na zasadach Sprawiedliwego Handlu
 
Więcej informacji na www.salon-europeen-commerce-equitable.org
 
Historia Targów
 
Europejskie Targi Sprawiedliwego Handlu zostały zainicjowane przez Equi’Sol, fransucką organizację, które promuje Sprawiedliwy Handel w regionie Rhône-Alpes od ponad 12 lat. W latach 80′ i 90′ Sprawiedliwy Handel był mało znaną ideą i nie docierał do szerszych kręgów. Juź wówczas Equi’Sol rozprowadzało paczkowaną kawę ze Sprawiedliwego Handlu do różnego rodzaju sklepów aby konsumenci mogli jej "posmakować". Od tego czasu rozgłos Sprawiedliwego Handlu bardzo wzrósł, a gama produktów stała się dużo bogatsza. Ruch przekonuje do siebie też coraz więcej profesjonalistów z branży handlowej, a dzięki temu trafia na półki supermarketów i delikatesów odwiedzanych przez miliony klientów.
 
Aby dotrzymać kroku rozwojowi Sprawiedliwego Handlu, Equi’Sol nakierowało swoje działania na profesjonalnych handlowców, zajęło się tworzeniem powiązań między zainteresowanymi, doradztwem technicznym… W latach 2003 i 2005 aranżowało “Assises Régionales du Commerce Equitable” – regionalne spotkania firm i inicjatyw zainteresowanych Sprawiedliwym Handlem. Na ostatnim z nich przeprowadzono warsztat "europejski", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przy tym na wszystkich tych spotkaniach brakowało prezentacji konkretnych produktów. Tak powstał pomysł "Europejskich Targów Sprawiedliwego Handlu".
 
Pierwsza edycja pt. "Sprawiedliwy Handel w Europie" (która miała miejsce w Lyon-Villeurbanne 1-3 lutego 2008) zgromadziła 175 wystawców z 20 krajów. Widząc takie powodzenie, Equi’Sol wraz z francuskimi i europejskimi partnerami postanowiła powtórzyć imtrezę.
 
Kto wystawia? Kto ogląda?
 
Głównym celem są zainteresowani Sprawiedliwym Handelm importerzy, hurtownicy i detaliści, a także prowadzący działalność edukacyjną, promocyjną, B2B, certyfikację albo zaangażowani w "solidarnościową" turystykę czy "solidarnościowe" usługi finansowe, pochodzący z Europy. Targi są otwarte również na producentów z Południa prowadzących działalność na zasadach Sprawiedliwego Handlu, których sytuacja jest sednem całej sprawy. Targi mają stanowić wspólną przestrzeń, w której zaistnieć mogą różnego rodzaju nurty i podejścia do Sprawiedliwego Handlu.
 
Aby wystawiać na Targach, zainteresowani muszą wykazać, że ich działalność spełnia zasady Sprawiedliwego Handlu.
 
Targi są okazją aby wymienić się doświadczeniami, informacjami, robić interesy i prowadzić negocjacje. Dlatego każda osoba związana ze Sprawiedliwym Handelm, lub zainteresowana tym sektorem, jest zaproszona aby wziąć udział w wydarzeniu: zarówno profesjonalni handlowcy, reprezentanci lokalnych władz i społeczności, kupujący w imieniu swoim bądź instytucji, jak i studenci, uczniowie, media… ze wszystkich krajów.
 
Filozofia projektu
 
Europejskie Targi Sprawiedliwego Handlu są organizowane przez organizację non-profit. Są częścią projektu "Sprawiedliwy Handel w Europie" i czymś więcej, niż tylko prezentacją działalności handlowej. W ramach projektu prowadzone są również prace nad bardziej dogłębnymi analizami tego tematu oraz działania mające zawiązać szeroką współpracę i promować róznorakie partnerstwa między uczestnikami. Przy tym Europejskie Targi Sprawiedliwego Handlu starają się całośnciowo podchodzić do tematyki zrównoważonego rozwoju i podczas trwania brać pod uwagę eko-mobilność, sortowanie śmieci, recykling…
 
Data publikacji: 28 września 2009