Fair Trade Film Festival – Warszawa

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Fair Trade Film Festival, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Warszawie. Wstęp wolny, rejestracja nie jest wymagana.

Fair Trade Film Festiwal
18-19.11.2017 (16.00-21.00)
Kinoteka, Warszawa

Prowadzenie: Artur Zaborski, dziennikarz, publikuje w „Pani”, „Wprost”, „Zwierciadle”, „Gali”, „Przeglądzie” i w weekendowym wydaniu Gazeta.pl. Był redaktorem w Onet.pl i redaktorem naczelnym portalu Stopklatka.pl. Nominowany do nagrody PISF 2017 w kategorii krytyka filmowa. Współpracownik licznych imprez filmowych, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Miłośnik kultury Iranu.

Dzień pierwszy – W kierunku Sprawiedliwego Handlu

Dzień pierwszy poświęcony będzie krótkim filmom dokumentalnym i spotom o odpowiedzialnej konsumpcji, współpracy rozwojowej i ekonomii społecznej.

16.00-16.50 – Kampanie społeczne, czyli co jeszcze jest do zrobienia

Blok spotów Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, Grupy Zagranica i in. o odpowiedzialnej konsumpcji, globalnym Południu i współpracy rozwojowej. Poruszone zostaną tematy owoców, butów, elektroniki, kawy, głodu a także rolnictwa w Palestynie i in.

16.50-17.15 – przerwa

17.15-18.50 – Ekonomia społeczna – ekonomia zmiany

Blok filmów powstałych w ramach unijnego projektu Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond. Rozpocznie go reportaż stanowiący przegląd projektów z zakresu ekonomii społecznej z całego świata a następnie pokazane zostaną filmy z Polski, Czech i Słowacji o inicjatywach wspierających Sprawiedliwy Handel i producentów z krajów globalnego Południa. Zakończy go film ze Słowenii prezentujący projekt wspierający imigrantów i popularyzujący kultury ich krajów.

18.50-19.20 – dyskusja

Dyskusja z zaproszonymi ekspertami, prowadzenie Artur Zaborski:

19.20-19.30 – przerwa

19.30-21.00 – Ekonomia społeczna w praktyce

Drugi blok filmów powstałych w ramach unijnego projektu Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond. Pokazane zostaną projekty wspierające ekonomię społeczną z takich miejsc jak Estonia, UK, Belgia, Brazylia, Urugwaj, Boliwia, Tunezja, Palestyna oraz z należące do Indii Nikobary.

Dzień drugi – Fairtrade jest ważny

Dzień drugi poświęcony będzie w całości krótkim filmom dokumentalnym i promocyjnym o Fairtrade – najbardziej znanym systemie certyfikacji Sprawiedliwego Handlu.

16.00-17.15 – Czym jest Fairtrade

Blok filmów rozpocznie etiuda filmowa „Fairtrade jest ważny”, następnie przedstawione zostanie wprowadzenie do tego jak działa Fairtrade, czym jest proces certyfikacji Fairtrade, jakie są jego różne modele, jak wygląda wsparcie producentów z krajów Południa poprzez Premię Fairtrade i programy poprawy wydajności produkcji. Blok zakończą filmy edukacyjne: „Czy handel może wyciągnąć ludzi z biedy” oraz „Niedoceniani”.

17.15-17.40 – przerwa

17.40-18.45 – Gramy fair

Blok filmów dotyczący konkretnych produktów, które występują w systemie Fairtrade, takich jak banany, cukier trzcinowy, róże i piłki sportowe, rozpocznie film „Fairtrade daje siłę. Przykład spółdzielni ASOGUABO” Macieja Zygmunta, który weźmie udział w dyskusji po projekcji a zakończy etiuda filmowa „Twoje i moje” innego polskiego reżysera, Michała Wilczka.

18.45-19.30 – dyskusja

Dyskusja z zaproszonymi ekspertami, prowadzenie Artur Zaborski:

19.30-21.00 – Mamy głos: producentki Fairtrade

Festiwal zakończy blok filmów nt. zmian klimatu, ochrony środowiska oraz sytuacji kobiet w miejscach uprawy kawy i kakao w różnych krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy nie koniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.

Data publikacji: 4 listopada 2017