Fair Trade Film Festival – Wrocław

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Fair Trade Film Festival, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada we Wrocławiu. Wstęp wolny, rejestracja nie jest wymagana.

Fair Trade Film Festiwal
18-19.11.2017 (17.00-22.30)
Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław

Prowadzenie: Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zdobywca 3 miejsca w Konkursie im. Krzysztofa Metraka. Stale współpracuje między innymi z „Kinem” i portalem Filmweb.pl.

Dzień pierwszy – Fairtrade jest ważny

Dzień pierwszy poświęcony będzie w całości krótkim filmom dokumentalnym i promocyjnym o Fairtrade – najbardziej znanym systemie certyfikacji Sprawiedliwego Handlu.

17.00-18.20 – Czym jest Fairtrade

Blok filmów rozpocznie etiuda filmowa „Fairtrade jest ważny”, następnie przedstawione zostanie wprowadzenie do tego jak działa Fairtrade, czym jest proces certyfikacji Fairtrade, jakie są jego różne modele, jak wygląda wsparcie producentów z krajów Południa poprzez Premię Fairtrade i programy poprawy wydajności produkcji. Blok zakończą filmy edukacyjne: „Czy handel może wyciągnąć ludzi z biedy” oraz „Niedoceniani”.

18.20-18.45 – przerwa

18.45-19.45 – Gramy fair

Blok filmów dotyczący konkretnych produktów, które występują w systemie Fairtrade, takich jak banany, cukier trzcinowy, róże i piłki sportowe, rozpocznie film „Fairtrade daje siłę. Przykład spółdzielni ASOGUABO” Macieja Zygmunta, który weźmie udział w dyskusji po projekcji a zakończy etiuda filmowa „Twoje i moje” innego polskiego reżysera, Michała Wilczka.

19.45-20.45 – dyskusja

Dyskusja z zaproszonymi ekspertami, prowadzenie Piotr Czerkawski:

20.45-20.55 – przerwa

20.55-22.30 – Mamy głos: producentki Fairtrade

Pierwszy dzień festiwalu zakończy blok filmów nt. zmian klimatu, ochrony środowiska oraz sytuacji kobiet w miejscach uprawy kawy i kakao w różnych krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Dzień drugi – W kierunku Sprawiedliwego Handlu

Dzień drugi (niedziela) poświęcony będzie krótkim filmom dokumentalnym i spotom o odpowiedzialnej konsumpcji, współpracy rozwojowej i ekonomii społecznej.

17.00-17.55 – Kampanie społeczne, czyli co jeszcze jest do zrobienia

Blok spotów Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, Grupy Zagranica i in. o odpowiedzialnej konsumpcji, globalnym Południu i współpracy rozwojowej. Poruszone zostaną tematy owoców, butów, elektroniki, kawy, głodu a także rolnictwa w Palestynie i in.

17.55-18.20 – przerwa

18.20-20.00 – Ekonomia społeczna – ekonomia zmiany

Blok filmów powstałych w ramach unijnego projektu Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond. Rozpocznie go reportaż stanowiący przegląd projektów z zakresu ekonomii społecznej z całego świata a następnie pokazane zostaną filmy z Polski, Czech i Słowacji o inicjatywach wspierających Sprawiedliwy Handel i producentów z krajów globalnego Południa. Zakończy go film ze Słowenii prezentujący projekt wspierający imigrantów i popularyzujący kultury ich krajów.

20.00-20.30 – dyskusja

Dyskusja z zaproszonymi ekspertami, prowadzenie Piotr Czerkawski:

20.30-20.50 – przerwa

20.50-22.30 – Ekonomia społeczna w praktyce

Drugi blok filmów powstałych w ramach unijnego projektu Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond. Pokazane zostaną projekty wspierające ekonomię społeczną z takich miejsc jak Estonia, UK, Belgia, Brazylia, Urugwaj, Boliwia, Tunezja, Palestyna oraz z należące do Indii Nikobary.

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy nie koniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.
Data publikacji: 3 listopada 2017