Gdańsk popiera Sprawiedliwy Handel

W niedzielę, 19 grudnia o godz. 17.00 na obok pomnika Neptuna na Starym Mieście odbyła się tradycyjna Gdańska Wigilia, podczas której można było spróbować produktów Sprawiedliwego Handlu.

Na zaproszenie władz miejskich wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu serwowali Gdańszczanom kawę, rozdając przy okazji miejskie ulotki wyrażające poparcie dla Sprawiedliwego Handlu. Dzięki temu Gdańsk dołaczył do grona miast z całego świata, którym los pracujących ludzi w krajach rozwijających się nie jest obojętny.
           
Wyprodukowana w ramach kampanii „Popieram Sprawiedliwy Handel” kawa dla Miasta Gdańsk, pochodzi z Tanzanii i posiada certyfikaty BIO i Fairtade. Wytwarzana jest przez drobnych producentów kawy arabica ze spółdzielni Kagera obejmującej ponad 400 wiosek. Jej przedstawiciela Johna Kanjagilę mieliśmy okazję gości w maju br w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu i Gliwicach w ramach obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu.
 
Gdańsk jest miastem wolności i solidarności dlatego, jak deklarują jego władze, wspiera ideę Sprawiedliwego Handlu. Jest również pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym w 2009 z inicjatywy PSSH rozpoczęła się kampania wspierana przez Gdańską Koalicję Sprawiedliwego Handlu na rzecz uzyskania statusu „Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”.
Data publikacji: 23 grudnia 2010