Gorzka historia czekolady – seria spotkań autorskich

Zapraszamy na serię spotkań autorskich z Katarzyną Szeniawską oraz Błażejem Popławskim promujących książkę „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w kontekście zasad międzynarodowego handlu i konsumpcji”. 

Książka została napisana przez psycholożkę i socjologa, pasjonatów Afryki Subsaharyjskiej. Kasia Szeniawska jest współzałożycielką i jedną z liderek stowarzyszenia Grupa eFTe Warszawa, promującego odpowiedzialną konsumpcję i Sprawiedliwy Handel. Przez ostatnie lata pracowała w Dziale Współpracy i Edukacji Rozwojowej w Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Błażej Popławski jest absolwentem historii i socjologii, członkiem Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Pracuje w Kancelarii Sejmu.
 
W czasie spotkań promocyjnych autorzy opowiedzą „gorzką historię czekolady”, ewolucję postrzegania kakao – od środka płatniczego i obiektu kultu religijnego w kulturach prekolumbijskich, leku i napoju arystokracji, do rośliny plantacyjnej, przeszczepionej przez Europejczyków do Afryki i Azji. Przedstawione zostaną wyzwania stojące przed „gospodarką kakaową” – rolę łańcucha produkcji, politykę koncernów międzynarodowych, sytuację na plantacjach w Wybrzeżu Kości Słoniowej, głównym eksporterze kakao na świecie. Na koniec omówiony zostanie sprawiedliwy handel ziarnami kakao – jedno z kluczowych narzędzi deregulacji rynku kakaowego.
 
Harmonogram spotkań:
Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!
Data publikacji: 20 stycznia 2013