Jelenia Góra wyróżniona w międzynarodowym konkursie „Trade City Award”

Jelenia Góra znalazła się wśród 11 europejskich miast biorących udział w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie „EU Cities for Fair and Ethical Trade Award”.

O konkursie

28.07.2020

Konsumenci mieszkający w miastach UE mogą być siłą napędową zmiany nastawienia do handlu i mieć pozytywny wpływ na środowisko i warunki życia ludzi w krajach globalnego Południa. Właśnie dlatego nagroda EU Cities for Fair and Ethical Trade Award (Miasta UE na rzecz sprawiedliwego i etycznego handlu) przyznawana jest miastom działających w obszarze zmiany wzorców konsumpcji i produkcji oraz podejmujących inicjatywy na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. W szczególności Celu nr 12 dotyczącego bardziej odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji. Zainspirowani zdobytą nagrodą German Fair Trade Capital Award, FTAO i partnerzy zdołali w 2015 r. Przekonać Komisję Europejską do ustanowienia nowej ¨EU Cities for Fair and Ethical Trade ¨Award. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku. Zwycięski tytuł Trade City Award otrzymało belgijskie miasto Gandawa, które przez dwa lata posiadało tytuł Europejskiej Stolicy Sprawiedliwego i Etycznego Handlu.

W 2020 roku o nagrodę walczyło 11 miast: 🇪🇸 Altea, 🇮🇹 Bolonia, 🇩🇪 Brema, 🇩🇪 Kolonia, 🇸🇪 Gothenburg, 🇷🇴 Iasi, 🇵🇱 Jelenia Góra, 🇩🇪 Lübeck, 🇸🇪 Malmö, 🇩🇪 Neumarkt, 🇩🇪 #Stuttgart.

W 2018 roku Jelenia Góra, jako pierwsze miasto na Dolnym Śląsku i drugie w Polsce, uzyskała tytuł Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu i dołączyła do ponad dwóch tysięcy miast w 34 krajach świata z zaszczytnym tytułem Fair Trade Towns! Tytuł jest zwieńczeniem starań, jakie Grupa Koordynująca kampanię – na czele z Elżbietą Wardzałą – podejmowała od wielu lat na rzecz promowania idei Sprawiedliwego Handlu, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji wśród mieszkańców miasta, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i pracowników administracji w Jeleniej Górze.

Wyniki konkursu

16.10.2020

Zwycięskie miasto

Szwedzkie miasto Malmö zostało ogłoszone laureatem nagrody Miasta UE w dziedzinie sprawiedliwego i etycznego handlu 2021. Komisarz UE ds. Handlu Valdis Dombrovskis, ogłaszając zwycięskie miasto 16 października podczas wydarzenia transmitowanego na żywo z Gandawy w Belgii, powiedział, że Malmö zwyciężyło dzięki holistycznemu podejściu do integracji uczciwego i etycznego handlu z wielokulturową społecznością konsumentów, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego, innowacyjne polityki i wybiegająca w przyszłość strategia.

Międzynarodowe Centrum Handlu z siedzibą w Genewie (ITC) zapewni pomoc techniczną przy wdrażaniu projektu rozwoju zaproponowanego w ramach zwycięskiej oferty. Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej wesprze ITC kwotą 100 000 euro na pomoc w realizacji projektu.

Ta nagroda jest wyrazem uznania, że ​​w dzisiejszym połączonym świecie dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów na szczeblu lokalnym w Unii Europejskiej będzie miało pozytywny wpływ na warunki życia ludzi i środowisko. Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć skalę tego rodzaju interwencji na całym świecie, a inne miasta będą mogły uczyć się na doskonałym przykładzie Malmö.

– powiedziała dyrektor wykonawcza ITC Pamela Coke-Hamilton.

Jury zauważyło, że Malmö wyróżnia się jako miasto łączące ze sobą globalny wpływ i inspirującą wizję. Podejście to zostało połączone z ekscytującymi projektami w mieście i krajach rozwijających się, dotyczących nowatorskich tematów, takich jak e-odpady. Miasto wykazało swoje zaangażowanie w podejmowanie nowych wyzwań, takich jak produkcja w obiegu zamkniętym, dbałość o przestrzeganie praw człowieka, a ostatecznie „ułatwianie każdemu w mieście robienia właściwych rzeczy”, które jest mottem miasta. Malmö przejmuje tytuł od zwycięzcy inauguracyjnego Gandawy i będzie nim zajmował przez cały 2021 rok.

Specjalne Wyróżnienia

Specjalne Wyróżnienia otrzymało 5 miast:
  • Brema, Niemcy, w kategorii „Światowe partnerstwa i perspektywy”
  • Goteborg, Szwecja, w kategorii „Zamówienia publiczne”
  • Neumarkt, Niemcy, w kategorii „Zaangażowanie wspólnotowe”
  • Stuttgart, Niemcy, w kategorii „Monitorowanie wpływu”
  • Jelenia Góra, Polska, w kategorii „Wschodzący Mistrz”

Serdeczne gratulacje dla Miasta Jelenia Góra składamy na ręce Elżbiety Wardzały – koordynatorki kampanii „Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”  – dziękując za dotychczasową współpracę i wytrwałość, dzięki której to polskie miasto zostało zauważone na forum europejskim.
Więcej informacji o konkursie: www.trade-city-award.eu
Data publikacji: 16 października 2020