Kampania edukacyjna w szkołach nabiera rumieńców

Dowiedz się więcej o kampanii Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu!

Od dwóch lat Poznań szczyci się tytułem Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Jest to pierwsze miasto w Polsce, które zdobyło ten tytuł. W ślad za kampanią miejską ruszyła kampania edukacyjna w szkołach. W maju bieżącego roku Piątkowska Szkoła Społeczna imienia dr. Wandy Błeńskiej w Poznaniu jako pierwsza placówka edukacyjna w kraju otrzymała tytuł Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu.
Czym jest Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu? To dowolna szkoła podstawowa, gimnazjalna, ponadgimnazjalna lub uczelnia, która weźmie udział w kampanii i zrealizuje kryteria dostępne na stronie szkoly.fairtrade.org.pl. Oto podsumowanie kryteriów (niekoniecznie trzeba je realizować w takiej kolejności):
  1. W szkole funkcjonuje grupa koordynująca działania, której celem jest promocja idei Sprawiedliwego Handlu i prowadzenie kampanii Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu.
  2. Władze szkoły podpisują deklarację dotyczącą zaangażowania szkoły w promocję idei Sprawiedliwego Handlu.
  3. Uczniowie i nauczyciele poznają ideę Sprawiedliwego Handlu.
  4. Szkoła promuje ideę Sprawiedliwego Handlu na swoim terenie oraz w społeczności lokalnej.
  5. Szkoła sprzyja wprowadzaniu produktów Sprawiedliwego Handlu na swoim terenie oraz w społeczności lokalnej.
Nie jest wykluczone, że w tym roku jeszcze jedna szkoła otrzyma tytuł – raport złożyło bowiem II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w … Poznaniu. Kolejnym pretendentem do tytułu jest Zespół Szkół Handlowych w Katowicach, który właśnie przysłał raport wraz z wnioskiem o przyznanie tytułu!
Ogółem udział w niedawno ogłoszonej kampanii promującej ideę Sprawiedliwego Handlu w szkołach zadeklarowało formalnie już 9 placówek. Dodatkowo 40 szkół bierze udział w projekcie Sprawiedliwi, aktywni, świadomi – budowa podstaw dla kampanii „Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” w Polsce, realizowany przez Fundację Koalicja Sprawiedliwego Handlu. Po zakończeniu tego projektu uczestniczące w nim szkoły będą miały ułatwione zadanie uzyskania tytułu z uwagi na spełnienie części kryteriów w trakcie uczestnictwa w projekcie.
Zainteresowanych kampanią prowadzoną wspólnie przez Fundację „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu odsyłamy na stronę www.szkoly.fairtrade.org.pl.
Data publikacji: 3 grudnia 2014