Londyn gra fair dla rolników Fairtrade

Widzowie wszystkich wydarzeń sportowych rozgrywanych w ramach Igrzysk Olimpijskich w Londynie mogą skosztować bananów, herbaty, kawy i cukru z certyfikatem Fairtrade 

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Londynie są najbardziej „sprawiedliwymi” w historii. Miliony kibiców przybywających na wszystkie obiekty sportowe podejmowane są bowiem herbatą, kawą, czekoladą, cukrem, bananami, winem i pomarańczami z certyfikatem Fairtrade. Jest to nie lada wsparcie dla społeczności rolników i robotników rolnych z wielu krajów rozwijających się. 
 
Szacuje się, że podczas kilku najbliższych tygodni Igrzysk kibice w Londynie zjedzą 10 milionów bananów Fairtrade z Wysp Zawietrznych i Ameryki Południowej oraz wypiją 7,5 miliona filiżanek herbaty i 14 milionów filiżanek kawy Fairtrade osłodzonych 10 milionami saszetek cukru Fairtade pochodzącego z belizyjskich upraw. Przełoży się to bezpośrednio na wypłacenie ponad pół miliona złotych w ramach Premii Fairtrade, które zostaną przeznaczone na projekty socjalne, środowiskowe i ekonomiczne na rzecz lokalnych społeczności producentów Fairtrade, jak budowa boisk sportowych, szkół, ujęć wody pitnej czy ośrodków zdrowia.
 
Tłumaczenie: Kat Banaszek
Data publikacji: 31 lipca 2012