Spółdzielnie Fairtrade dają siłę

4 lipca, w Międzynarodowy Dzień Kooperatyw, zwracamy uwagę na siłę wspólnego podejmowania decyzji w certyfikowanych spółdzielniach rolniczych Fairtrade.

Spółdzielnie to istota działania systemu Fairtrade, a wspólne podejmowanie decyzji to główna zasada w certyfikowanych spółdzielniach Fairtrade. Wszyscy członkowie mogą uczestniczyć w procesie decyzyjnym, np. na co wydać premię Fairtrade. Premia Fairtrade to dodatkowe środki, wypłacane prócz ceny skupu plonów, służące rozwojowi lokalnej społeczności. Rolnicy mogą inwestować Premię w działania odpowiadające ich potrzebom. Może to być np. zakup odpowiednich maszyn i narzędzi czy też wsparcie edukacji i opieki zdrowotnej. Decyzja o sposobie wykorzystania premii jest podejmowana demokratycznie przez samych rolników.

Wspólne mierzenie się z wyzwaniami

Jednym z największych wyzwań z jakimi obecnie mierzą się rolnicy są nasilające się zmiany klimatu. Dobrym przykładem kolektywnych działań wobec tego problemu jest spółdzielnia COAGRICSAL w Hondurasie. 2 tysiące członków tej spółdzielni zasadziło ponad 1,5 miliona drzew. Ponadto, w odpowiedzi na susze i choroby jakie atakują drzewka kawowe, kooperatywa postanowiła wrócić do uprawy kakao. Marlene Soriano, administratorka spółdzielni wyjaśnia, że: „Przez nieregularne deszcze, długie susze i rdzę kawową, które są wynikiem zmian klimatu, rolnicy ponoszą ogromne straty w uprawach kawy. Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zróżnicować uprawy, by nasz byt nie zależał tylko i wyłącznie od kawy.” Członkowie spółdzielni poparli ten pomysł i do jego realizacji postanowili wykorzystać częściowo środki z premii Fairtrade. W ciągu 5 lat posadzono 1,2 miliona sadzonek kakao i 300 tysięcy drzew, które będą chroniły kakaowce przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Równe prawa dla kobiet i mężczyzn

Jednak ambicje spółdzielni COAGRICSAL na tym się nie kończą. Oprócz dywersyfikacji upraw, zdecydowali się rozpocząć produkcję czekolady pod marką własną. Na początku tego roku otworzyli nowoczesną manufakturę czekolady, jedną z największych w Ameryce Łacińskiej. Przedsięwzięcie to jest prowadzone w większości przez młode kobiety – co świadczy o zaangażowaniu spółdzielni w równość płci.

Pracownice fabryki czekolady Xol w Hondurasie

„Większość tego rodzaju zadań jest zwykle wykonywana dla mężczyzn. Jednak kiedy tu przybyłam, zobaczyłam, że kobiety są tutaj bardzo doceniane. Fairtrade aktywnie działa na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Kobiety mają tutaj wiele zadań administracyjnych i biorą udział w podejmowaniu kluczowych decyzji.” – mówi 24-letnia Alejandra Lemus, która jest odpowiedzialna za proces produkcji w fabryce czekolady.

Alejandra Lemus – pracownica fabryki czekolady Xol w Hondurasie. Czekolada marki Xol powstaje z ziaren kakao pochodzących ze spółdzielni COAGRICSAL.

Premia Fairtrade przynosi realną zmianę

Spółdzielnie Fairtrade podejmują wspólne działania i wykorzystują środki z Premii do inwestowania w rozwój swoich społeczności. Wspólnie stawiają także czoła pojawiającym się wyzwaniom – od ochrony różnorodności biologicznej na delikatnych mokradłach Panamy, po szkolenia w zakresie palenia kawy dla rolników w pierwszej spółdzielni kawy dla kobiet w Indonezji, a ostatnio, umożliwiając spółdzielniom szybkie działanie w celu wspierania członków i szerszych społeczności w wyniku kryzysu COVID-19 – podejmowane przez nich działania są tak różnorodne, jak rolnicy i ich spółdzielnie. „Jesteśmy bardzo wdzięczni systemowi Fairtrade – bez niego nasza spółdzielnia nie istniałaby. Fairtrade to żyła, która zapewnia tlen wszystkim spółdzielniom. ” – mówi Oscar Serrano, dyrektor COAGRICSAL.

Data publikacji: 4 lipca 2020