Nagroda dla założycielki pierwszej firmy obuwniczej Sprawiedliwego Handlu

Bethlehem Tilahun Alemu, założycielka i dyrektor generalna firmy soleRebels, otrzymała tytuł Społecznego Przedsiębiorcy Roku (Social Enterpreneur of the Year Award), przyznawany przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego 2012 poświęconego Afryce, które odbyło się w stolicy Etiopii Addis Abebie. 

Bethlehem całe życie obserwowała swoją rodzinę i przyjaciół w codziennej walce o byt. Wreszcie postanowiła coś zmienić. Zdecydowała się na zbudowanie od podstaw nieobecnej wówczas w jej regionie branży obuwniczej i wykorzystała do tego nieprzeciętny rzemieślniczy potencjał mieszkańców rodzinnej wioski. Założona w 2004 roku firma soleRebels zyskała uznanie jako pierwsza na świecie firma obuwniczą Sprawiedliwego Handlu. Firma dbała o to, by materiały wykorzystywane w produkcji pochodziły wyłącznie z lokalnie dostępnych materiałów. Obecnie sandały, klapki i buty soleRebels, których podeszwy tworzone są z odzyskanych opon gumowych, a części materiałowe z ręcznie przędzonych włókien organicznych, sprzedawane są w ponad 30 krajach na całym świecie. 
 
 
Odważna i postępowa inicjatywa Bethlehem oraz sukces założonej przez nią firmy wzbudziły powszechne zainteresowanie, a w ciągu 8 lat działalności produkty marki soleRebels zdobyły szereg nagród. Obecnie firma przykuła szczególną uwagę Fundacji Schwaba. 
 
Przewodniczący, a zarazem współzałożyciel Fundacji Schwaba Klaus Schwab stwierdza: „Wierzymy głęboko, że rozwój, zarówno ekonomiczny, jak i społeczny, osiągnąć można najlepiej poprzez przedsiębiorczość. Bethlehem wciela w życie wizję i wartości globalnej wspólnoty społecznej przedsiębiorczości. Jesteśmy dumni, że możemy wyróżnić tą specjalną nagrodą jej wzorową pracę na rzecz tworzenia wysoce innowacyjnego, etycznego oraz przyjaznego dla środowiska biznesu, który nieustannie wywiera silny wpływ na społeczeństwo”. 
 
Fundacja Schwaba jest jedną z najbardziej znanych organizacji promujących społeczną przedsiębiorczość jako odpowiedź na problemy społeczne. Jej zarząd tworzy cała paleta indywidualności o międzynarodowej sławie. Są wśród nich zdobywcy nagrody Nobla, specjaliści od mikrofinansów, ikony świata muzyki, dyrektorzy Harvardu, autorzy bestsellerów i członkowie rodzin królewskich. Członkowie zarządu fundacji uznali, że soleRebels i sama Bethlehem wyróżniają się spośród innych. Tym samym założycielka soleRebels została pierwszą obywatelką Etiopii uhonorowaną nagrodą Społecznego Przedsiębiorcy Roku (Social Entrepreneur of the Year). 
 
Tłumaczenie: Boczoń Alina, Marlena Klepacka
Data publikacji: 18 września 2012