Nie dla wycinki drzew oliwnych w Palestynie

Podpisz petycję w sprawie wykarczowania 1400 drzew oliwnych na Zachodnim Brzegu Jordanu 

Dziewięciu palestyńskich rolników zajmujących się uprawą drzew oliwnych w okolicy miasteczka Deir Istiya w prowincji Salfit na Zachodnim Brzegu Jordanu otrzymało nakaz wykarczowania 1400 drzew w rejonie Wadi Qana. Drzewa miały zniknąć do 1. maja, ale protestujący rolnicy odmówili wykonania nakazu.
 
Drzewa oliwne w Deir Istiya mają od 3 do 15 lat i pozyskuje się z nich około 5 ton oliwek. Dla rolników z tego rejonu produkcja oliwek stanowi główne źródło utrzymania. Oprócz tego sady oliwne zapobiegają opuszczaniu okolicy przez mieszkańców i jej pustynnieniu. Konflikt izraelsko-palestyński znacznie utrudnia rolnikom wykonywanie codziennych prac. W efekcie w rejonie rośnie skala ubóstwa i marginalizacji Palestyńczyków. Niemal 75% z nich żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, czyli poniżej poziomu ubóstwa określonego przez ONZ.
 
Jest to największy nakaz wykarczowania drzew, jaki do tej pory otrzymali rolnicy z rejonu Wadi Kana. Większość drzew posadzono tu około 5 lat temu na prywatnej, należącej do Palestyńczyków ziemi. Kopie nakazów rozwieszono na tarasach, głazach i ogrodzeniach w pobliżu przeznaczonych do wycięcia drzew. Według burmistrza miasteczka Deir Istiya, Nazmi Salmana, za niewykonanie nakazu rolnikom grozi grzywna a nawet pozbawienie wolności.
 
Zachęcamy wszystkich do podpisania petycji w sprawie odstąpienia od nakazu wycinki drzew oliwnych w rejonie Deir Istiya. W ten sposób możemy okazać solidarność z grupą około 70 rolników i zagranicznych działaczy, również Izraelczyków, którzy usiłują nie dopuścić do wjazdu buldożerów na teren. Każdy podpis powoduje przesłanie listu do Premiera, Ministra Obrony i Ministra Środowiska Izraela oraz kilku ambasadorów Izraela. Do tej pory zebrano już ponad 4700 podpisów. Dziękujemy z góry za okazanie wsparcia producentom oliwek z Deir Istiya. Na rynku dostępne są oliwy Fairtrade z Palestyny. Więcej na temat rozwoju Sprawiedliwego Handlu w Palestynie można przeczytać tutaj.
 
Podpisz petycję
Data publikacji: 6 maja 2012