Nowa seria dokumentalna Fairtrade ukazuje życie rolników i skutki globalnego kryzysu

Przez okres sześciu miesięcy lokalni filmowcy śledzą losy zrzeszonych w Fairtrade rolników z Peru, Kenii i Indonezji.

Fairtrade International rozpoczęło nową serię filmów dokumentalnych pokazujących, jak rolnik i dwie rolniczki z trzech różnych kontynentów walczą z pandemią Covid-19. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy mieli okazję przyjrzeć się codziennemu życiu rolników. a także wyzwaniom, poza pandemią, przed którymi stoją oni i okoliczni mieszkańcy, w tym równość płci i niepewność nowego pokolenia rolników.

„Rolnicy walczą z globalnym kryzysem” to dokument bez scenariusza, co oznacza, że historie rozwijają się w tym samym czasie, co życie bohaterów. Zostanie on wyemitowany w trzech częściach. Premiera pierwszych trzech odcinków odbyła się 29 czerwca, druga część rozpocznie się 7 września, a ostatnia 2 listopada.

Seria kręcona jest w trzech miejscach – w Peru, Indonezji oraz Kenii –  i oferuje spojrzenie na to, jak globalny kryzys wpłynął na społeczności w różnych zakątkach świata. Młodzi, lokalni filmowcy, związani z aktywizmem społecznym, filmują i fotografują to, co dzieje się na miejscu, ożywiając historie rolników, osadzając je w ich kontekście kulturowym i nadając im autentyczny głos. Mamy nadzieję, że seria uświadomi nam, jaki wpływ miała pandemia na cały świat i jak bardzo ucierpieli ludzie kryjący się za wieloma produktami, które widzimy na półkach sklepowych.

Myślę, że każdy z nas odczuł niszczycielski wpływ pandemii. Siła jej oddziaływania była inna dla każdego z nas, ale ponieważ wszyscy jej doświadczyliśmy, w jakiś sposób wzmocniła ona ideę, że jesteśmy globalną, wzajemnie powiązaną społecznością. Seria „Rolnicy walczą z globalnym kryzysem” otwiera okna, dzięki którym możemy przyjrzeć się życiu tych, którzy pracują przy produkcji naszej żywności, tak ważnej dla świata i usłyszeć ich historie opowiedziane ich własnym głosem

– mówi dr Nyagoy Nyong’o, Globalna Dyrektorka Generalna Fairtrade International.

W Peru śledzimy życie Roberto, plantatora bananów z certyfikowanej przez Fairtrade spółdzielni APBOSMAM, który jest również gospodarzem lokalnego radia i właścicielem restauracji. Jest on przede wszystkim wsparciem dla swojej społeczności, mimo że sam zaraził się wirusem Covid-19 i musiał przejść kwarantannę. W regionie silnie dotkniętym przez pandemię jego siła jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Wszyscy musimy znaleźć czas dla innych mieszkańców. Ludzie nas potrzebują

– mówi Roberto, nawiązując do znaczenia wspólnoty.

W Indonezji śledzimy życie Ponisih, rolniczki uprawiającej cukier kokosowy z certyfikowanej przez Fairtrade spółdzielni KSP Karmatera. Jako kobieta, która przeciwstawia się tradycyjnemu miejscu kobiet w spółdzielni, podkreśla ona różnicę między osobami dotkniętymi przez Covid-19 w mieście i na wiejskich farmach. Wyzwania związane z zapewnieniem następnego pokolenia rolników trafiają do jej domu i jej rodzina martwi się o to, kto będzie kontynuował ich tradycję zarabiania na życie.

Trzecia historia dotyczy Caroline z Kenii, rolniczki uprawiającej kawę i członkini spółdzielni Kapkiyai. Należy ona do społeczeństwa, które stawia wysokie wymagania kobietom jako matkom, ale Caroline sama nią nie jest. Dzięki udziałowi w inicjatywie kobiet w swojej spółdzielni, znajduje ona silne wsparcie i cel w życiu.

Seria filmów dokumentalnych „Rolnicy walczą z globalnym kryzysem” jest finansowana przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ) we współpracy z Niemieckim Towarzystwem Współpracy Międzynarodowej (GIZ). Kilka z przedstawionych działań jest częścią Funduszu pomocy i Funduszu odpornościowego Covid-19 uruchomionych przez Fairtrade w 2020 roku.

Filmy z polskimi napisami można obejrzeć na stronie https://farmers-documentary.fairtrade.net/pl.

O lokalnych filmowcach

Peru

Ángela Ponce

Ángela Ponce jest fotografką dokumentalną i fotoreporterką mieszkającą w Peru. Skupia się na długoterminowych projektach, które poruszają kwestie społeczne Ameryki Łacińskiej, kwestie konfliktów politycznych, praw osób niepełnosprawnych i pamięci. Obecnie jest współpracowniczką gazety New York Times, a jej prace zostały opublikowane m.in. przez Bloomberg, Reuters, BBC, Getty Images, Harper’s Bazaar, El Pais, La Croix oraz Aljazeera.
www.instagram.com/angelaponce_photo

Omar Quezada Beltrán

Peruwiański autor zdjęć filmowych, który od ponad 10 lat pracuje przy filmach dokumentalnych i fabularnych. Jego nagrody i wyróżnienia obejmują: nagrodę Tiger Award dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2015 roku, reprezentowanie Peru jako najlepszy film obcojęzyczny do Oscara 2017, zwycięzcę najlepszego filmu peruwiańskiego na Festiwalu Filmowym w Limie w 2018 roku, najlepszy film latynoamerykański na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych FIDBA w Buenos Aires w 2019 roku oraz wejście w skład oficjalnej selekcji części latynoamerykańskiej na BAFICI 2019.
www.instagram.com/omarquezadabeltran

Indonezja

Nyimas Laula

Nyimas Laula jest indonezyjską fotoreporterką mieszkającą w Dżakarcie i na Bali. Jej prace koncentrują się na kwestiach ochrony środowiska i praw człowieka w całym kraju. Swoją podróż rozpoczęła w 2015 roku i od tego czasu współpracowała z Agencją Reutera, gazetą New York Times oraz magazynem National Geographic i VICE. Nyimas Laula przebywa obecnie na Bali w Indonezji i jest gotowa do współpracy w zakresie wiadomości, prac redakcyjnych, produkcji dokumentów oraz zleceń komercyjnych w tym kraju.
www.instagram.com/nyimaslaula

Rizky Rahad

Rizky Rahad jest niezależnym reżyserem, producentem i montażystą mieszkającym w Dżakarcie, w Indonezji. Jego praca ma na celu przedstawienie na nowo hetero-patriarchalnej narracji Indonezji poprzez bliską współpracę z przedstawicielami marginesu społecznego, od jawajskiej grupy tanecznej wskrzeszającej dawną tradycję drag queen, po kobiety z Timoru tatuujące się, by przetrwać seksualne niewolnictwo. Rizky dołączył do VICE jako starszy producent w 2016 roku.
www.instagram.com/rich.rahad

Fairpicture

Każdy z filmowców i fotografów wchodzą w skład agencji Fairpicture

Kreatywność, tętniąca życiem aktywność i chęć kształtowania rzeczywistości: globalne Południe to coś więcej niż głód, ubóstwo i zależność od pomocy. Fairpicture chce zmienić postrzeganie globalnego Południa. Obraz za obrazem – ponieważ to właśnie obrazy kształtują nasze spojrzenie na świat. Fairpicture współpracuje z siecią lokalnych fotografów i kamerzystów, którzy opowiadają swoje własne historie i w ten sposób przyczyniają się do autentycznej i sprawiedliwej komunikacji.
https://fairpicture.org/en/

O Fairtrade

Fairtrade zmienia sposób funkcjonowania handlu poprzez lepsze ceny, godne warunki pracy i sprawiedliwsze traktowanie rolników i pracowników w krajach rozwijających się.

Fairtrade International jest niezależną organizacją non-profit reprezentującą 1,8 miliona drobnych rolników i pracowników na całym świecie. Jest ona właścicielem znaku FAIRTRADE, zarejestrowanego znaku towarowego Fairtrade, który widnieje na ponad 30 000 produktów. Poza certyfikacją, Fairtrade International i jej organizacje członkowskie wzmacniają pozycję producentów, współpracują z firmami, angażują konsumentów i działają na rzecz sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.

Więcej informacji na temat Inicjatywy wsparcia w nagłych sytuacjach Covid-19 uruchomionej przez Fairtrade i finansowanej przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ) można znaleźć na stronie: https://www.fairtrade.net/about/projects/covid-19-fair-trade-emergency-initiative

Data publikacji: 8 sierpnia 2021