Patronat Koalicji: Festiwal Kultur Świata w Obornikach Śląskich

Już w pierwszy weekend października (5-6.10.2012) rusza trzecia edycja Festiwalu Kultur Świata im. Tony’ego Halika w Obornikach Śląskich. 

 
Jak co roku zielone miasteczko odwiedzą podróżnicy, badacze, fascynaci różnych zakątków świata. Wraz z nimi można będzie odwiedzić niemal wszystkie kontynenty, podejrzeć codziennie i niecodzienne życie ich mieszkańców, na chwilę przenieś się do Mongolii, Ekwadoru czy Indonezji. Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazje dyskutować o tym co ważne i poważne – o pomocy humanitarnej i jej sensowności, o pomocy rozwojowej oraz o Sprawiedliwym Handlu. Festiwalowi patronuje między innymi Koalicja Sprawiedliwego Handlu.

Prelegenci

Organizatorzy jak co roku zadbali o wysoki poziom merytoryczny pokazów – prelegenci to osoby doskonale znające tematy, które będą poruszać, wnikliwi obserwatorzy, cierpliwi słuchacze i zarazem interesujący mówcy. Niektórzy z nich, jak np. Agnieszka Latocha – pracująca na co dzień na Uniwersytecie Wrocławskim jako wykładowca, gościli na pokazach organizowanych przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata już kilkukrotnie, zawsze spotykając się z ogromnym aplauzem publiczności. 

Gość specjalny

Gościem specjalnym Festiwalu Gościem specjalnym Festiwalu będzie Jerzy Haszczyński, reporter i komentator spraw międzynarodowych, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Haszczyński jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego, dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press, w 2005 otrzymał, wraz z działem zagranicznym "Rzeczpospolitej", Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był też laureatem innych wyróżnień w konkursach SDP. W zeszłym roku napisał książkę Mój brat obalił dyktatora, na którą składają się na nią reportaże z przechodzących gwałtowne zmiany krajów muzułmańskich — Tunezji, Egiptu, Libii, Jemenu, Maroka, Iranu, Turcji oraz Strefy Gazy. 

Program

Festiwal wyróżnia się bardzo szeroką ofertą skierowaną zarówno do dorosłych, jak i młodszych uczestników. Największą część programu stanowią obrazy różnych zakątków świata oczami odwiedzających je podróżników. Ich zwieńczeniem będzie spotkanie z Jerzym Haszczyńskim, który opowie o Arabskiej Wiośnie Ludów oraz zdradzi część tajemnic dobrego warsztatu reportera, będzie czas na pytania od publiczności, a w kuluarach na zdobycie autografu w jego najnowszej książce.
 
Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji będą warsztaty i debata. Korzystając z okazji, że będzie z nami profesjonalista, zapytamy o tajniki warsztatu reportera, nie zabraknie zapewne miejsca na dyskusje o różnego rodzaju problemach, jakich doświadczają wykonujący ten zawód, zwłaszcza ci odwiedzający miejsca ogarnięte konfliktami zbrojnymi. W tym roku dodatkowe miejsce w programie poświęcone będzie sprawom związanym z pomocą humanitarną, pomocą rozwojową i sprawiedliwym (i niesprawiedliwym) handlem. Przewidziane są prezentacje oraz debata z udziałem ekspertów i publiczności. Ta część Festiwalu organizowana jest przy współpracy z Fundacją Ekorozwoju. Jak co roku zarówno gości przyjezdnych, jak i świeżo upieczonych Oborniczan po miasteczku oprowadzi lokalny patriota i fascynat Obornik Śląskich – pan Artur Przystarz. W tym roku cieszący się zawsze ogromnym powodzeniem spacer połączony będzie dodatkowo z grą miejską.
 
A po godzinach dla rozluźnienia i integracji wieczorami organizatorzy zapraszają do klubu festiwalowego – Bajki, gdzie bawić się będziemy przy czeskich napitkach, brazylijskich yerba mate i muzyce świata.
 
Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Ośrodek Kultur Świata będący organizacją pozarządową działającą na terenie Obornik Śląskich i Wrocławia od 2008 roku. Od początku regularnie organizuje spotkania z ciekawymi i nietuzinkowymi ludźmi, a od trzech lat angażuje się w obornicki Festiwal.
 
Więcej informacji: www.festiwalhalika.pl oraz www.facebook.com/osrodekkulturswiata
Data publikacji: 11 września 2012