Ponad 7,8 mln zł premii Fairtrade z Polski

Ponad 7,8 mln zł premii Fairtrade to nasz wkład w budowanie bardziej sprawiedliwego świata. Raport Fairtrade Polska 2022, prezentujący m.in. dane z rynku, jest już gotowy do pobrania.

Raport Fairtrade Polska 2022 to cykliczna publikacja, w której podsumowujemy działania naszej Fundacji w minionym roku oraz prezentujemy, jak wyglądał rynek produktów Fairtrade w Polsce. Publikacja jest dostępna do pobrania lub zamówienia w wersji drukowanej. Pobierz lub zamów >

Rynek produktów Fairtrade w Polsce

Tylko w 2022 roku zakupiliśmy produkty z certyfikatem Fairtrade o hurtowej wartości ponad 746 mln zł. 84% tej sprzedaży, tj. 627 mln zł stanowiły tak uwielbiane przez Polaków wyroby czekoladowe z kakao pozyskiwanego na zasadach Fairtrade. Na drugim miejscu plasuje się kawa, z 13% udziałem w sprzedaży o wartości ponad 98 mln zł. Kolejne 3% to banany, bawełna, kwiaty i inne.

Wyniki sprzedażowe odzwierciedlają trudną sytuację gospodarczą w kraju i na świecie, związaną ze wzrostem cen energii, inflacją oraz wojną wywołaną przez Rosję. Warto jednak zauważyć, że w minionym roku w stosunku do roku 2020 odnotowaliśmy wzrost sprzedaży o 34%.

2022 to kolejny rok bezprecedensowych wyzwań na całym świecie, co jeszcze bardziej podkreśla potrzebę reagowania na stale zmieniające się uwarunkowania i przygotowanie się na wyzwania, które niesie przyszłość. Niezależnie od tego, czy jesteśmy rolnikami, przedsiębiorcami, konsumentami, reprezentujemy organizacje społeczeństwa obywatelskiego czy rządy, wszyscy mamy do odegrania rolę w budowaniu bardziej sprawiedliwego świata. Prawa człowieka i kwestie środowiskowe, w tym zmiany klimatyczne, wykraczają daleko poza handel, jednak handel musi być częścią odpowiedzi

— wyjaśnia Sandra Uwera, Dyrektorka Generalna Fairtrade International.

Premia Fairtrade na budowę szkół

Dzięki przywołanym wyborom konsumentów z Polski do krajów globalnego Południa trafiły dodatkowe środki w wysokości ponad 7,8 mln zł w ramach Premii Fairtrade. Te fundusze wypłacane certyfikowanym spółdzielniom rolniczym przy sprzedaży plonów są przeznaczane m.in. na poprawę jakości upraw oraz projekty infrastrukturalne.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy podczas codziennych zakupów wybierają produkty z certyfikatem Fairtrade. Ten znak na produkcie jest tożsamy z batalią m.in. o godziwe zarobki, poszanowanie praw człowieka, zakaz pracy dzieci i ochronę lokalnego środowiska. Środki z premii Fairtrade służą również do budowy szkół, jak w miejscowości Mtama w Tanzanii albo Madhya Pradesh w Indiach. To nasz wspólny wkład w budowanie bardziej sprawiedliwego świata

— podkreśla Zbigniew Szalbot, Wiceprezes Zarządu Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska.

premia Fairtrade 2022
 

Niosąc pomoc humanitarną i realizując projekty rozwojowe w krajach globalnego Południa przekonywaliśmy się wiele razy, jak istotnym dla społeczności lokalnej jest korzystanie z rozwiązań Fairtrade przez drobnych rolników czy kooperatywy. Z tego powodu bez wahania podjęliśmy w 2013 r. decyzję o współtworzeniu Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Obserwujemy z satysfakcją, jak działania Fundacji poszerzają grono ludzi, którzy świadomie sięgają po produkty z certyfikatem Fairtrade

— Grzegorz Gruca, Wiceprezes Zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej.

Trwa Miesiąc Fairtrade 2023

Publikacja Raportu jest częścią obchodów trwającego Miesiąca Fairtrade 2023, który odbywa się pod hasłem: Dla ludzi, dla planety. W tym roku w ramach kampanii chcemy skupić się na problemie przymusowej pracy dzieci oraz wskazać, jakie rozwiązania proponuje system Fairtrade.

W ramach Miesiąca Fairtrade do 12 czerwca przeprowadzana jest również Loteria Paragonowa. Na zwycięzców czeka 10 ekspresów z zapasem certyfikowanej kawy oraz 30 zestawów produktów ze znakiem FAIRTRADE. Aby wziąć w niej udział, wystarczy w czasie trwania akcji kupić dowolny produkt ze znakiem FAIRTRADE, a następnie zarejestrować paragon na stronie: fairtrade.org.pl/loteria. Na koniec należy pamiętać, by zrobić zdjęcie paragonu wraz z opakowaniem produktu, co będzie służyło weryfikacji zgłoszenia w przypadku wygranej.

Data publikacji: 29 maja 2023