Poznań i co dalej?

10 listopada ubiegłego roku Poznań jako pierwsze miasto w Polsce uzyskał tytuł Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. 

 Pod koniec ubiegłego roku ma świecie takich miast było ponad 1100. Są przesłanki pozwalające mieć nadzieję, że również w Polsce będzie ich więcej. Obecnie kampania toczy się w Gdańsku, ale otrzymujemy sygnały, że inne miasta również są nią zainteresowane.
 
Przed nami dwa ważne zadania związane z dalszym rozwojem tej kampanii.
 
Po pierwsze, trwają zaawansowane prace nad stworzeniem przewodnika dla wolontariuszy, którzy chcieliby zaangażować się w działania promocyjne lub zainicjować kampanię w swojej miejscowości. Tekst przewodnika jest już gotowy, obecnie opracowywana jest jego szata graficzna i robiony skład. Mamy nadzieję, że przewodnik zostanie wydrukowany jeszcze przed Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu (w tym roku przypada on 18 maja). Sam przewodnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera podstawowe informacje na temat Sprawiedliwego Handlu, systemów certyfikacyjnych itp. Druga część to omówienie kryteriów wraz z przykładami działań, które należy zrealizować, aby dana miejscowość uzyskała tytuł Miasto/Obszar Przyjazny dla Sprawiedliwego Handlu.
 
Po drugie, w marcu bieżącego roku odbędzie się spotkanie Koalicji Sprawiedliwego Handlu poświęcone podsumowaniu i omówieniu dotychczasowego przebiegu kampanii. Chcemy również zastanowić się, jak usprawnić istniejące procedury, które raporty wymagają aktualizacji oraz jak dalej rozwijać tę kampanię w naszym kraju.
 
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie miasta.fairtrade.org.pl.
 
Data publikacji: 20 lutego 2013