Przyłącz się do obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu 2019

W drugą sobotę maja obchodzony będzie kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.

W tym roku udział w akcji na rzecz sprawiedliwych relacji handlowych między krajami globalnej Północy i globalnego Południa zadeklarowało kilkadziesiąt miast, szkół, firm i organizacji pozarządowych działających na terenie Polski.

Prawdziwe koszty niskich cen

Większość z nas reaguje entuzjastycznie na dźwięk słów „promocja” czy „przecena”. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, kto płaci prawdziwą cenę za produkty, po które codziennie sięgamy. W przypadku kakao, kawy, herbaty, bananów czy bawełny koszty ponoszą marginalizowani drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach globalnego Południa. Mimo że dostarczają na światowy rynek jedne z najcenniejszych surowców, często nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin.

Oprócz nieustannej presji cenowej problemów z dostępem do rynków zbytu drobni producenci żywności zmagają się również z negatywnymi skutkami zmian klimatu, mimo że sami przyczyniają się do ich powstawania jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Epidemie chorób roślin, erozja gleby i postępujące pustynnienie, katastrofy naturalne – producenci rolni z globalnego Południa zdają się być osamotnieni w tej nierównej walce.

Ruch Sprawiedliwego Handlu powstał po to, by umożliwić mieszkańcom wsi globalnego Południa godne życie z pracy własnych rąk. Wybierając produkty z certyfikatami Sprawiedliwego Handlu, takimi jak Fairtrade, wspieramy marginalizowanych rolników i pracowników najemnych, i wysyłamy jasny sygnał, że zależy nam nie tylko na jakości i cenie, ale również etycznym pochodzeniu produktów.

Pokażmy, że warto być fair

Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu to doskonała okazja, by promować ideę Sprawiedliwego Handlu w swoim otoczeniu. Hasło „Dla ludzi, dla planety” podjęło do tej pory kilkadziesiąt firm, szkół i organizacji pozarządowych. W obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu co roku angażuje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który od kilku lat aktywnie promuje ideę Sprawiedliwego Handlu. Plakaty z hasłem „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” zawisną również w przestrzeniach miejskich Poznania, Jeleniej Góry, Oborników Śląskich i Gdańska.

Liczymy, że do instytucji dołączą również konsumenci, wyrażając swoje poparcie dla świata, w którym człowiek i dobro planety są ważniejsze od zysku.

Co możesz zrobić?

Podmioty biorące udział w kampanii

Miasta

Firmy

Kościoły

Uniwersytety

Szkoły oraz inne instytucje

Dziękujemy wszystkim za wspieranie Fairtrade!

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu „Trade Fair, Live Fair: Raising Awareness and Mobilizing the European Public to Advance Consumption patterns that Nurture the Sustainable Development Goals”. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.

Data publikacji: 26 kwietnia 2019