Pytania na temat Sprawiedliwego Handlu (3/5)

Odpowiedź na zarzut, że system Fairtrade ogranicza inicjatywę drobnych producentów 

Z okazji inauguracji festiwalu Sprawiedliwego Handlu Fairtrade Fortnight w Wielkiej Brytanii do programu BBC Breakfast zaproszono Dalibora Rohaca z Legatum Institute, który podał szereg argumentów przemawiających według niego za tym, że Sprawiedliwy Handel się nie sprawdza. Barbara Crowther, Dyrektor ds. Polityki i Komunikacji Fairtrade Foundation, opublikowała za pośrednictwem witryny fundacji odpowiedź na zarzuty stawiane przez ekonomistę.
 
„System Fairtrade nie poprawia sytuacji rolników i pracowników, lecz zmusza ich do stosowania mniej wydajnych metod upraw”.
 
Wprost przeciwnie. Rolnicy z krajów rozwijających się okazują się bardzo przedsiębiorczy, jeśli tyko da się im ku temu możliwość. To, co tak naprawdę sprawia, że ich praca jest „mniej wydajna”, to brak dostępu do środków finansowych i wiedzy. I właśnie w tych obszarach system Fairtrade może odgrywać znaczącą rolę. Na przykład w Mali producenci organicznej bawełny podnieśli jakość produkcji i zarabiają nawet do 80% więcej, sprzedając swój towar jako organiczne produkty Fairtrade, niż mogliby uzyskać na rynku konwencjonalnym. W Belize natomiast producenci cukru poprawili procedury zbiorów i załadunku, dzięki czemu zdołali zwiększyć wielkość plonów aż o 30%. W Kenijskim Ndumberi, korzystając z premii na cele społeczne, rolnicy zatrudnili agronoma, dzięki czemu zwiększyli zbiory kawy z zaledwie 1 do 12 kilogramów z drzewa. Na zdjęciu obok widać urządzenie do testowania jakości kawy w spółdzielni Ndumberi. Rolnicy zrzeszeni w tej spółdzielni zwiększyli produkcję kawy wysokiej jakości z 45% do 75% plonów. 
 
Tłumaczenie: Gracjana Krukowiecka
Data publikacji: 6 kwietnia 2012