Raport na temat rynku bananów w Europie i Polsce

Dlaczego importowane banany są często tańsze od polskich jabłek?

Banan to jeden z najczęściej jedzonych owoców w Polsce. To również jedna z najczęściej eksportowanych roślin uprawnych. Co sprawia, że polskie jabłko jest często droższe od banana? I kto na tym zarabia?
 
Od kilkudziesięciu lat gospodarka bananami jest jednym z głównych przykładów niesprawiedliwości w handlu. W ostatnich latach coraz częściej decydującą rolę w handlu bananami odgrywają sieci supermarketów, znanych dobrze polskim konsumentom. To one, konkurując ze sobą o lojalność klientów, wymuszają na dostawcach z krajów rozwijających się jak najniższe ceny.
 
Załączone opracowanie przedstawia główne wnioski wynikające z badań przeprowadzonych na zlecenie Kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Owoce (Make Fruit Fair), dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych między importerami owoców w Europie a producentami bananów, oraz ich konsekwencji dla rolników i pracowników plantacji.
 
Pełna treść raportu „Banany na rynku europejskim i w Polsce. Łańcuchy wartości oraz konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych” jest dostępna w załączniku. Raport został przygotowany przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.
Data publikacji: 12 marca 2016