Spółdzielnie w Brazylii rozwijają projekty czystej energii

Spółdzielnia drobnych producentów kawy Fairtrade z Brazylii COOPASV i COOPERVITAE realizują projekty pozyskiwania czystej energii z paneli słonecznych.

Spółdzielnia COOPASV

Wysokie ceny prądu i troska o środowisko skłoniły rolników do poszukiwania alternatywnych sposobów produkcji czystej energii. Wybór padł na instalację paneli fotowoltaicznych.

Naszym głównym celem było uświadomienie społeczności na temat pochodzenia i kosztów energii. Chcieliśmy również dać przykład wykorzystania zrównoważonych źródeł czystej energii. Spółdzielnia wzięła na siebie odpowiedzialność za realizację projektu, odnosząc przy tym korzyści finansowe

– mówi Beatriz de Sousa Pereira, prezeska COOPASV (Cooperative of Small-scale Producers of Santana da Vargem (COOPASV).

Inicjatywa została przedstawiona podczas warsztatów na temat zmian klimatu zorganizowanych przez sieć producentów Fairtrade z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów CLAC w listopadzie 2020 roku. Celem warsztatów była wymiana doświadczeń w dziedzinie dostosowywania produkcji i minimalizowania skutków zmian klimatu między organizacjami drobnych producentów Fairtrade. W 2018 roku spółdzielnia przeznaczyła około trzech tysięcy dolarów z premii Fairtrade na zakup pierwszych paneli słonecznych, które miały zaopatrywać w energię suszarnie, przetwórnie i biura spółdzielni w Santana da Vargen w stanie Minas Gerais.

Na kolejnym etapie zachęciliśmy producentów do zakupu niewielkich instalacji fotowoltaicznych na własny użytek. W rezultacie w ciągu ostatnich trzech lat rolnicy zrzeszeni w CCOPASV zamontowali dwadzieścia sześć takich instalacji

– dodaje Beatriz de Sousa Pereira.

Spółdzielnia COOPASV uzyskała certyfikat Fairtrade w 2012 roku i zrzesza obecnie sto rodzin zajmujących się produkcją kawy. Organizacja wspiera drobnych rolników zainteresowanych wykorzystywaniem energii słonecznej, udzielając informacji na temat działania technologii i ułatwiając kontakt z dostawcami urządzeń. Prezeska spółdzielni podkreśla, że inwestycja zwróciła się w ciągu trzech lat. Dodatkowo wykorzystanie czystej energii pozwoliło znacznie ograniczyć ślad węglowy spółdzielni. W obliczu pandemii COVID-19 projekt został tymczasowo wstrzymany. Spółdzielnia planuje jednak zwiększać produkcję czystej energii na potrzeby rodzin rolników, przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska.

Najważniejsza dla nas jest otwartość na nowe wyzwania, poszukiwanie nowych rozwiązań i rozwój

– podkreśla prezeska COOPASV.

Dzięki dobrze opracowanym procesom można to robić w sposób zrównoważony, tak aby każdy miał swój udział w rozwijaniu czystej energii.

Spółdzielnia COOPERVITAE

Działająca na południu stanu Minas Gerais spółdzielnia COOPERVITAE (Agricultural Cooperative of Organic Producers from Nova Resende and Region) również promuje wykorzystywanie czystej energii. Spółdzielnia zainstalowała dwie elektrownie fotowoltaiczne, które dostarczają darmową energię elektryczną do 140 gospodarstw domowych rolników i pracowników oraz dwóch lokalnych organizacji charytatywnych. Fernando Madeira ze spółdzielni COOPERVITAE wyjaśnia, że instalacje zbudowane ze środków z premii Fairtrade pozwolą ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 3,8 tysiąca ton. Dla porównania – osiągnięcie takiego efektu wymagałoby przepływu około 15 miliardów litrów wody przez elektrownie wodne lub zasadzenia 23 tysięcy drzew.

Realizacja projektu produkcji czystej energii przez spółdzielnię COOPERVITAE była możliwa dzięki premii Fairtrade, którą producenci otrzymują za sprzedaż kawy na zasadach Fairtrade.

Fairtrade a ochrona środowiska

Film przedstawia współpracę Stowarzyszenia Organizacji Producentów Fairtrade w Brazylii (BRFAIR) z drobnymi producentami i pracownikami Fairtrade w Ameryce Łacińskiej i Karaibach (CLAC).

Data publikacji: 17 lutego 2021