Sprawiedliwe miasta w sieci

Społeczność skupiona wokół idei miast Sprawiedliwego Handlu od 13 lipca ma wreszcie swój portal. www.fairtradetowns.org to serwis społecznościowy w całości poświęcony idei propagowania miast Sprawiedliwego Handlu.

Na chwilę obecną w serwisie zarejestrowało się 170 użytkowników. Portal podzielono na trzy główne działy: rejestracja w serwisie i korzystanie z jego zasobów (Take Part), informacje, materiały, zdjęcia, filmy wideo poświęcone tematyce Miast Sprawiedliwego Handlu (Resources) oraz najnowsze wiadomości (News and Events).
 
W dziale z zasobami można znaleźć wiele informacji przydatnych dla tych, którzy chcieliby lobbować na rzecz bardziej sprawiedliwych miast. Case Studies to dział z dokumentami opisującymi w jaki sposób powstawały pierwsze miasta Sprawiedliwego Handlu. Tools and Materials to dział, w którym znaleźć można bannery oraz poradniki (np. jak zorganizować pokaz mody lub degustację wina). Reports to dział z raportami na temat Fair Trade w poszczególnych krajach na świecie. Oprócz tego zamieszczono również działy z filmami wideo (Videos) oraz przydatnymi odnośnikami (Useful links).
 
Po zalogowaniu serwis przypomina inne portale społecznościowe, m.in. Facebooka. Jest moduł z wiadomościami, można dodawać przyjaciół (jest kilka osób z Polski!), łączyć się w grupy, brać udział w dyskusji. Sam pomysł portalu społecznościowego jest bardzo dobry. Wątpliwe jednak czy skupi dużą liczbę uczestników, bowiem grono osób lobbujących na rzecz Miast Sprawiedliwego Handlu jest stosunkowo wąskie. Niemniej serwis polecamy wszystkim, którzy interesują się tematyką Miast Sprawiedliwego Handlu. Portal zrealizowaniu przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Miasta Sprawiedliwego Handlu znajdują się w 18 krajach na świecie. W tej chwili liczba sprawiedliwych miast zbliża się do 700.
 
Data publikacji: 25 lipca 2009