Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2009

W tym roku Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony będzie na całym świecie 9 maja. Dzięki naszej większej integracji i zaangażowaniu mamy okazję zrobić coś wspólnie, na większą skalę i na poziomie ogólnopolskim. Ważne by już teraz zacząć przygotowania.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (Word Fair Trade Day) obchodzony jest co roku w drugą sobotę maja w ponad 70 krajach. Święto to zainicjowała Safia Minney, założycielka PeopleTree. Pomysł został podjęty przez IFAT, który po raz pierwszy zorganizował obchody w 2002 r.
 
Obchody odbywają się co roku pod innym hasłem:
• 2004 – Mała zmiana, wielka różnica (Small Change, Big Difference);
• 2005 – Sprawiedliwy Handel niesie pokój (Fair Trade is Peace);
• 2006 – Organizacje Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade Organizations);
• 2007 – Dzieci potrzebują Sprawiedliwego Handlu (Kids Need Fair Trade);
• 2008 – Sprawiedliwy Handel + Ekologia (Fair Trade + Ecology).
 
W tym roku hasłem przewodnim IFAT jest BIG BANG!! Beat poverty. Beat climate change. Beat financial crisis. Beat a drum.
 
Nie ma gotowej recepty na wydarzenia związane z Dniem SH. Wszystko zależy od inicjatywy i chęci działania ludzi i organizacji promujących Sprawiedliwy Handel w danym kraju czy miejscowości. A możliwości i pomysłów jest wiele. Fair Trade’owe śniadania, debaty, pikniki, targi, teatry uliczne, wystepy bębniarzy, koncerty, pokazy mody…
 
W Polsce Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony jest przez różne organizacje już kolejny rok z rzędu. Jak dotąd organizowaliśmy konferencje prasowe, pokazy filmów, debaty, festiwale. W tym roku możemy zrobić coś naprawdę dużego. Najważniejsze to już teraz odpowiedzieć na pytanie: co chcemy zrobić?
 
Niektóre kwestie do rozważenia:
 
Potrzebujemy inspiracji? Poniżej linki do akcji z 2008:
 
Targi Fair Trade – PeopleTree w Japonii
Bębniarze na Filipinach
Poranek Kawowy w USA
Wystawa przedmiotów z materiałów z recyklingu w Indiach
Akcja sadzenia drzew w celu zapewnienia stałych dostaw drewna dla rękodzieła w Indonezji
Lunch Fair Trade w Hong Kongu
Pokaz mody na Mauritiusie
Targi Fair Trade w Mikkelli w Finlandii
Akcja PARK(ing) w San Francisco
 
Z kim możemy współpracować na poziomie międzynarodowym?
 
         Więcej na stronie >> www.worldfairtradeday09.org
 
W tym roku z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu IFAT łączy akcje i wydarzenia w poszczególnych krajach pod hasłem BIG BANG!! Powstała strona www.worldfairtradeday09.org będąca płaszczyzną komunikacji. Na stronie tej można zarejestrować swój event (można to zrobić w każdej chwili ale IFAT sugeruje, żeby zrobić to jak najwcześniej). Dzięki rejestracji event staje się częścią czegoś większego i międzynarodowego.
 
Ponadto poprzez stronę można ściągnąć gotowe do druku ulotki wygenerowane specjalnie do danego eventu a także prowadzić bloga oraz wysłać informacje o wydarzeniu poprzez różne portale społecznościowe (Facebook, MySpace, meetup etc.) Na stronie dostępne są tez plakaty (można na nich wpisać szczegóły dotyczące własnego wydarzenia), szablony do napisania oraz gotowe informacje prasowe (po angielsku). IFAT przygotował także przewodnik i sugerowany harmonogram działań.
 
IFAT bardzo zachęca do wykorzystania tych materiałów, aby jak najwięcej wydarzeń organizowanych w różnych krajach było częścią Big Bang!!
 
Wszystkie materiały do ściągnięcia tutaj
 
         Więcej na temat projektu do ściągnięcia >> tutaj
 
Brunch można przetłumaczyć na polski jako „drugie śniadanie” (brunch = breakfast+lunch)
 
Projekt zapoczątkowany przez Fairtrade Action Network w 2007 roku.
 
Śniadania Fairtrade to prosty i skuteczny sposób na promocję idei SH i komunikację z ludźmi. Można je zorganizować na uniwersytecie, na ulicy, przed supermarketem, na rynku, w firmach, w kawiarniach, w parlamencie … wszędzie gdzie przechodzi dużo ludzi.
 
Jak to będzie robić Max Havelaar we Francji?
 
Wielkie drugie śniadanie w centrum Paryża w historycznie związanej z gastronomią dzielnicy “Les Halles”
Śniadania Fairtrade w całym kraju, tego samego dnia
Obrus Fairtrade
Komunikacja na poziomie międzynarodowym
 
O czym musimy pamietać?
Następne kroki:
 

Ilustracja: Plakat World Fair Trade Day 2008 / www.worldshops.org
Data publikacji: 30 grudnia 2008