ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWEGO HANDLU 2014 – PLAN WYDARZEŃ

Jak co roku, w drugą sobotę maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Day). Tegoroczne hasło to FAIR TRADE PEOPLE (Sprawiedliwy Handel dla ludzi).

Patronat nad tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu objęły w Polsce dwie organizacje: Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.
 
Oto przegląd niektórych planowanych z tej okazji wydarzeń:
 
15.3.2014-9.6.2014, Jelenia Góra
Drugie Jeleniogórskie Dni Sprawiedliwego Handlu, PZG Koło Terenowe Jelenia Góra

 
5.5.2014, 16:00, Książnica Karkonoska, ul. Bankowa
3.6.2014 gra terenowa „Królestwo Ubu”, ZST „Mechanik”
W wydarzeniu wezmą udział uczniowie szkół biorący udział w Kampanii Szkoła przyjazne dla SH „Mechanik” i „Handlówka”.
 
9.6.2014, zakończenie Jeleniogórskich Dni SH w szkole „Handlówce”, na które złożą się:
5-10.5.2014, Poznań
Dni ekologii i Sprawiedliwego Handlu, Piątkowska Szkoła Społeczna

Finał w dniu 7 maja 2014:
8:00 Festyn ekologiczny i Sprawiedliwego Handlu.
8.5.2014, Warszawa
Seminarium „Etyczne finansowanie i odpowiedzialne inwestycje narzędziami zrównoważonego rozwoju”, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, OIKOS Polska

W programie znajdą się m.in. wystąpienia na temat etycznych finansów i odpowiedzialnych inwestycji w kontekście CSR oraz Sprawiedliwego Handlu. Zaprezentowany zostanie również pierwszy Polski przewodnik nt. etycznego finansowania i odpowiedzialnych inwestycji.
 
Seminarium odbywa się w ramach rozpoczętego w 2013 r. projektu PRICE – Promoting Responsible Investments and Commerce in Europe. Celem projektu jest promocja zaangażowania etycznych instytucji finansowych w działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i Sprawiedliwego Hadlu, a także zaangażowanie przedsiębiorców w etyczne finansowanie produktów oraz usług dla wspierania swoich działań biznesowych. Jednym z zakładanych rezultatów projektu jest zwiększenie świadomości konsumentów oraz instytucji publicznych i firm prywatnych na temat pozytywnego wpływu, jaki ma etyczne finansowanie i odpowiedzialne inwestycje na zmianę sytuacji w krajach Południa. Wydarzenie wpisuje się w kalendarz obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, który przypada na dzień 10 maja 2014.
 
8.5.2014, Kielce
Wystąpienie na sesji Rady Miasta Kielce – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych w Kielcach
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych uczniowie zaangażowani w działalność Klubu Szkoły Humanitarnej realizują projekt edukacyjny pod nazwą „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”. Jego celem jest zwiększanie wiedzy nt globalnych współzależności i globalnego wymiaru sytuacji i problemów, dotykających nas codziennie, ukazywanie nowej perspektywy, która opisuje rzeczywistość nie tylko z poziomu lokalnego, ale stara się zrozumieć świat i mechanizmy nim rządzące w wymiarze globalnym oraz kształtowanie u młodzieży postaw odpowiedzialności i solidarności z mieszkańcami krajów Południa.
8.5.2014 r. uczniowie zaangażowani w realizację projektu Polskiej Akcji Humanitarnej wezmą udział w posiedzeniu Rady Miasta Kielce. W trakcie spotkania z radnymi będą chcieli zwrócić uwagę na potrzebę włączenia się społeczności lokalnej w obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Podczas sesji Rady Miasta zabiorą głos i zwrócą się z propozycją, aby nasze władze podjęły działania w celu uzyskania tytułu Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu, jak również przedstawią potrzebę, by naszym mieście powstało więcej miejsc, w których można będzie kupować produkty opatrzone logo FAIRTRADE. Swoje wystąpienie wzbogacą prezentacją multimedialną, przedstawiającą zagadnienia związane z problematyką Sprawiedliwego Handlu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy sesji Rady Miasta będą mieli okazję spróbować kawy pochodzącej ze Sprawiedliwego Handlu, serwowanej przez członków Klubu Szkoły Humanitarnej.
 
9.5.2014, Rzeszów
Gimnazjum nr 9

Opracowanie i rozdawanie w szkole ulotek dotyczących Sprawiedliwego Handlu, promowanie znaku FAIRTRADE, audycja przez radiowęzeł, konkurs na plakat promujący Sprawiedliwy Handel, quiz sprawdzający poziom wiedzy wśród uczniów.
 
10.5.2014, Lublin
Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego

Organizowane wydarzenie będzie miało za zadanie zapoznanie uczestników z ideą Fairtrade i promocję produktów.

10.5.2014, Łódź
Ruch Młodych

Konferencja prasowa z udziałem polityków i kandydatów na europosłów, na której zostaną przedstawione problemy związane z handlem.
 
10.5.2014, Katowice (ogród ZSH Katowice)
II Piknik Fair Trade, Zespół Szkół Handlowych w Katowicach, Klub Młodzieżowy „supPORT”

Impreza pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu (Strefa FAIR TRADE – poczęstunek i akcja edukacyjna) oraz Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (w ramach projektu „Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę” odbędą się działania przygotowawcze oraz aktywności podczas pikniku w obszarach: strefa elektroniki i ubrań).
1. Strefa Fair Trade:
2. Strefa elektroniki
3. Strefa odzieży
4. Strefa rodzinnych aktywności:
10.5.2014, Kraków (Krakowskie Centrum Handlowe Tandeta, ul. Krzywda 1/Powstańców Wielkopolskich)
„Lokalnie i Sprawiedliwie”, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”, XIII LO w Krakowie
Targ Wiosenny to cykliczna impreza Fundacji Partnerstwo dla Środowiska promująca żywność lokalną i ekologiczną. Tym razem akcję wesprze Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”, do której dołączy XIII LO w Krakowie, biorąca udział w projekcie Comenius „Only aware can act fair. Students for sustainable food and trade”, by uwrażliwiać także na kwestie sprawiedliwości w handlu produktami z globalnego Południa. Targ trwać będzie w godz. 9-11:00.
 
10.5.2014, Kraków (Spółdzielnia Organic Bar & Take away, ul. Meisselsa 11)
„Spotkanie z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu”, Ruch Świeckich Misjonarzy Kombonianów, Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”
Prelekcja, pokaz filmów, w godz. 16:30-19:00
 
13.5., Gdańsk
Debata z kandydatami do Parlamentu Europejskiego, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu

Komu UE powinna pomagać? – tylko Europejczykom? – czy też np. mieszkańcom Afryki subsaharyjskiej?
Odpowiedzi na te i inne pytania padną w trakcie publicznej debaty z udziałem kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Tematem dyskusji będą zagadnienia zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i pomocy rozwojowej realizowanej w programach UE.
Spotkanie ma na celu poznanie poglądów kandydatów do PE wobec wymienionych zagadnień. Udział w wydarzeniu potwierdzili:
14-25.5.2014, Wrocław, ul. Szewska
EkoJarmark, Fundacja Ekorozwoju

Jarmark Ekologiczny jest niekomercyjnym wydarzeniem promującym zrównoważony styl życia oraz lokalną przedsiębiorczość opartą m.in. na produkcie lokalnym oraz turystyce przyjaznej przyrodzie.
Odbywa się we Wrocławiu nieprzerwanie od 2001 roku, a jego organizatorem jest Fundacja EkoRozwoju. Kazda edycja organizowana jest przy współudziale lokalnych partnerów i też aktywnym uczestnictwem wystawców.
Poprzez spotkania, warsztaty i prowadzony punkt informacyjny na każdym Jarmarku przybliżamy tematy związane z odpowiedzialną konsumpcją, ekonomią społeczną i solidarną oraz szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem
 
14.5.2014, Bielsko-Biała
Fair Trade Brunch, Gimnazjum nr 14 Bielsko-Biała

Poranne spotkanie grupy uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły – Dwujęzycznego Gimnazjum i Liceum im Kopalińskiego w Bielsku-Białej z uczniami klas 3 Gimnazjum nr 14, podczas którego uczniowie z Kopalińskiego zaprezentują w sposób multimedialny ideę Sprawiedliwego Handlu. Przewidujemy mały poczęstunek produktami Fair Trade, stoisko z takimi produktami do zakupu, rozmowy, gry i quizy.
 
14.5.2014, Bielsko Biała
Fairtrade Bridge, Dwujęzyczne Gimnazjum i Liceum im. W. Kopalińskiego oraz Gimnazjum im. J. Pawła w Bielsku Białej

Uczennice Dwujęzycznego Liceum oraz Gimnazjum odwiedzą Gimnazjum nr 14 w Bielsku Białej, gdzie przeprowadzą pogadanki na podstawie prezentacji nt kluczowych kwestii związanych z Fairtrade. Chcemy przygotować poczęstunek oraz kwiz na zakończenie prezentacji, aby utrwalić symbolikę związaną z Fairtrade oraz zapoznać z produktami dostępnymi w Bielsku Białej jak również sklepach internetowych.
 
21.5.2014, Sosnowiec
Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju w wymianie polsko-niemieckiej, ZSO nr 14 w Sosnowcu

W dniach 21-28.5.2014 grupa młodzieży z Polski (12 osób) i Niemiec (12 osób) podejmie temat edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Będziemy rozmawiać o konsumpcji w naszym codziennym życiu, niesprawiedliwego handlu na przykładzie JEANSu. Grupa podejmie tematy związane z naturą, m.in. upiecze chleb i ugotuje wspólnie posiłek z regionalnych produktów. Wspólnie zmierzymy się również z tematem powstawania papieru i wykorzystania go w warsztatach techniką marche do produkcji czegoś innego.
 
30.5.2014, Nowa Dęba
Marsz Nordic Walking pod hasłem „Zmień styl życia a zmniejszysz głód na świecie”, Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie, Szkolny Klub Wolontariusza

Celem jest uświadomienie mieszkańców, że ich świadome wybory konsumenckie i styl życia może mieć wpływ na zmniejszenie głodu na świecie. Opracowane zostaną z młodzieżą ulotki do mieszkańców miasta oraz folder informacyjny o Fair Trade. Młodzież wykona także grę edukacyjną dla uczniów swojej szkoły, by w ciekawy sposób zapoznać uczniów z tematyką Sprawiedliwego Handlu. Dodatkowo młodzież skieruje list do burmistrza miasta i wszystkich podmiotów gospodarczych, które mogły by się czynnie zaangażować w popularyzacje Fair Trade i zakup produktów. Młodzież zapoznała się już z tematyką Fair Trade, grupy wykonują małe projekty edukacyjne, np. ile jest wody w jeansach oraz zaplanowane jest spotkanie z osoba zajmującą się świadomymi wyborami konsumenckimi i marnowaniem żywności w aspekcie globalnym.
 
Więcej informacji:
Fundacja "Koalicja Sprawiedliwego Handlu"
tel.: +48 603 363 721
andrzej.zwawa@fairtrade.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu
tel.: +48 508 044  484
tadeusz.makulski@sprawiedliwyhandel.pl
 
Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) to oddolny międzynarodowy ruch społeczny dążący do poprawy warunków życia i gospodarowania drobnych producentów żywności i rękodzieła z krajów globalnego Południa.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu jest obchodzony z inicjatywy World Fair Trade Organization.
 

Data publikacji: 14 lipca 2014