Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu :: 9 maja 09 :: cała Polska

Od 2001 roku w okolicach drugiej soboty maja wokół Sprawiedliwego Handlu podnosi się coraz lepiej słyszalny szum.

W tym roku nawet raban – Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2009 ma hasło „Beat the Drum!” czyli uderz w bęben. Na Północy i na Południu, na całym globie organizowane są wydarzenia i atrakcje w imię solidarności oraz współpracy obu półkul. Zamiast pomocy, idea nawołuje do uczciwej wymiany, na której wszyscy mogą zyskać.
 
W Polsce obchody organizowane są w 7 miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi, Gdańsku i Lublinie. Atrakcje będą różne, ale wszędzie pojawią się przekąski z certyfikatem Fairtrade serwowane na stołach nakrytych kraciastymi obrusami.
 
Śniadaniem Fairtrade na podobnych obrusach będą się tego dnia delektować ludzie w całej Europie!

Warszawie 8-10 maja 2009 całymi dniami w otwartej warszawskiej przestrzeni będzie rozgrywać się Dekonsumpcja czyli weekend pełen działania, myślenia, rozmawiania, wspólnego znajdowania nowych dróg świadomej konsumpcji i łamania starych przyzwyczajeń. Sobotę rozpocznij śniadaniem Fairtrade w Cafe Kulturalna, po którym dowiesz się więcej o Sprawiedliwym Handlu. Wieczorem odwiedź kawiarenkę Fair Trade pod gołym niebem na Barce Herbatnik w Porcie Czerniakowskim, która towarzyszyć będzie koncertowi Łąki Łan.
:: zobacz więcej
:: zapraszają Grupa eFTe Warszawa (Dekonsumpcja) oraz Natura Rzeczy i Kępa Cafe (kawiarenka Fair Trade)
 
 
W Krakowie przedpołudnie polecamy spędzić w cafe Tribeca na Rynku Głównym, gdzie przy sprawiedliwej kawie i przekąskach można będzie obejrzeć slajdowisko z Afryki i posłuchać o Sprawiedliwym Handlu. Wczesnym popołudniem zapraszamy do cafe Rękawka na Podgórzu na kawę, herbatę mrożoną, ciasta i desery Fairtrade, a także zabawy z piłką Fairtrade przed lokalem. Wszędzie obecne będą materiały informacyjne dla ciekawych, będzie też można wyrazić swoje poparcie lub zaangażować się w ruch Sprawiedliwego Handlu.
:: zobacz więcej
:: zapraszają Polska Zielona Sieć oraz Polska Akcja Humanitarna
 
 
We Wrocławiu przez cały weekend 8-10 maja będzie można spotkać Sprawiedliwy Handel w kawiarniach Falanster, Kalaczakra oraz Yerbaciarni Szczypta Świata. W sobotę odbędzie się rowerowy wyścig po filiżankę kawy – będzie miał cztery przystanki na trasie Falanster – Kalaczakra. W międzyczasie w Falansterze trwać będzie bazar ekologiczny, a następnie warsztaty Sprawiedliwego Handlu, w Yerbaciarni prezentacja spółdzielni producentów Fairtrade i dwie gry symulacyjne dla młodzieży, a w Mediatece warsztaty i wystawa. W niedzielę w Kalaczakrze temat kobiet i Sprawiedliwego Handlu, w Falansterze warsztaty kulinarne, a w Yerbaciarni wielkie malowanie muralu oraz wrocławskie Śniadanie Sprawiedliwego Handlu. Do tego Dziad Giełda w Centrum Reanimacji Kultury oraz dwudniowy spacerownik po wszystkich zaangażowanych miejscach, wystawy i inne atrakcje.
:: zobacz więcej
 
:: zapraszają Fundacja na rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga oraz Fundacja na rzecz Współpracy Międzynarodowej LIBERTOS
 
 
W Toruniu śniadanie Fairtrade w Piwnicy pod Aniołem – darmowa kawa, herbata, czekolada, a także lokalne produkty ekologiczne (oraz możliwość zakupu produktów). W miłej atmosferze oraz przy pięknej majowej pogodzie zastanowimy się jak nasze codzienne decyzje wpływają na świat, w którym żyjemy. Będzie można obejrzeć przy tym wystawę „Kupuj odpowiedzialnie!”. Wszystko to w rytmie samby.
:: zobacz więcej
:: zapraszają Sprawiedliwy Handel w praktyce oraz Polska Akcja Humanitarna
 
 
Łodzi impreza nabierze kulturopoznawczego wymiaru. Już we czwartek odbędzie się wykład o wpływie globalizacji na kultury tradycyjne, pokaz dwóch filmów („Gugara”, „Czarne Złoto”) i dyskusja. W sobotę zaś pogadanka o Sprawiedliwym Handlu i odpowiedzialnej konsumpcji, poczęstunek, mapa Fairtrade’owych miejsc w Łodzi, oraz ponownie pokaz filmu „Czarne Złoto”.
:: zobacz więcej
:: zaprasza Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
 
 
W Gdańsku w piątek Konferencja "Edukacja Globalna i rozwojowa a idea Sprawiedliwego Handlu". W Sali Rady Miasta zagości też wystawa fotograficzna oraz prezentacja z degustacją produktów Fairtrade. W sobotę na Pikniku Integracyjnym Organizacji Pozarządowych prezentacja idei Sprawiedliwego Handlu, prezentacja, degustacja i sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu, projekcja filmów i wystawa fotograficzna.
W Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu włączą się też sklepy Kuchnie Świata w warszawskim CH Arkadia oraz poznańskim Starym Browarze, ze specjalną promocją i degustacją produktów SH.
:: zobacz więcej
:: zaprasza Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”
 
 
W Lublinie 9 maja śniadanie Fairtrade w Akwarela Cafe na lubelskim Deptaku na Krakowskim Przedmieściu oraz konferencja prasowa o godz. 14.00. i akcja informacyjna wśród przechodniów. Całości towarzyszyć będzie występ muzyczny bębniarzy. Pokaz filmu „Czarne Złoto” o godz. 17.00 w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych „TEKTURA”.
:: zaprasza Towarzystwo dla Natury i Człowieka
 
 
Data publikacji: 13 maja 2009