Targi odpowiedzialnej mody WearFair w Łodzi

Berlin, Londyn, Paryż i Amsterdam od kilku lat realizują targi mody wpisującej się w ideę ekologii i zrównoważonego rozwoju. W tym roku dołączy do nich także Łódź! Polska Zielona Sieć zaprasza na pierwsze w Polsce targi odpowiedzialnej mody WearFair.

© People TreeDwudniowe targi będą stanowić punkt kulminacyjny projektu Polskiej Zielonej Sieci “Kupuj odpowiedzialnie ubrania”. Na targach będzie można kupić odzież dla dzieci i dorosłych wykonaną w sposób ekologiczny i z poszanowaniem praw człowieka. Marki, które zostaną zaprezentowane, nie tylko dbają o estetykę i jakość oferowanych produktów, ale także tworzą ubrania z bawełny ekologicznej, wspierają Sprawiedliwy Handel oraz kreatywnie wykorzystują odpady, wpisując się w modny nurt up-cyklingu (forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce).
 
Polska Zielona Sieć, członek Koalicji Sprawiedliwego Handlu a zarazem organizator imprezy, zapewnia bogaty program wydarzeń towarzyszących. Odwiedzający Targi WearFair wezmą udział w warsztatach recyklingowych, ekodizajnu oraz szycia. Na wymienialni niepotrzebne już ubrania będzie można wymienić na inne, zaś podczas wykładów i pokazu filmów mowa będzie o tym, co kryje się za metką ubrań, które wszyscy kupujemy. W imieniu Polskiej Zielonej Sieci zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu na otwartą debatę „Odpowiedzialna moda – działania, sukcesy, wyzwania” z udziałem zagranicznych ekspertów.
 
Termin: 13 października (sobota), g. 12.00-18.00 oraz 14 października (niedziela), g. 10.00-16.00
Miejsce: Centrum Kongresowo-Wystawiennicze Międzynarodowych Targów Łódzkich, Al. Politechniki 2, Łódź.
W dzień poprzedzający targi odbędzie się gala finałowa międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów Re-Act Fashion, który ma na celu promowanie zrównoważonego designu, eko mody oraz sztuki z materiałów przyjaznych środowisku. Na gali zaprezentowanych zostanie 21 najlepszych kolekcji, spośród których jury wybierze 3 laureatów. Dodatkowym uatrakcyjnieniem gali będą pokazy specjalne. Pierwszy z nich to pokaz kolekcji ubiegłorocznego laureata Ricarda Ramosa – „Santas” inspirowanej dziedzictwem przemysłu włókienniczego rdzennej ludności Kolumbii. Kolejna będzie kolekcja w nurcie fair trade przygotowana przez Zieloną Nitkę. Natomiast zwieńczeniem wieczoru będą kreacje zdobywczyni Re-Kreatora 2011, Andrei Pojezdalovej, które są inspirowane słowackimi strojami ludowymi i powstały z używanych ubrań. Galę poprowadzi Kinga Rusin.
 
W tym samym czasie i miejscu odbywać się będą Targi Naturalnej Żywności NATURA FOOD i Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO organizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Podczas imprez będzie można zapoznać się z szeroką ofertą produktów ekologicznych, dowiedzieć się, jak wybierać wytworzoną etycznie i ekologicznie żywność, kosmetyki, zabawki, jak kupować z głową i żyć ekologicznie. Nie zabraknie atrakcji – imprezom towarzyszyć będą liczne debaty, spotkania, pokazy filmów i warsztaty związane z tematyką zdrowego odżywiania, Fair Trade, recyklingu i upcyklingu. Gośćmi specjalnymi będą: Reni Jusis, Grzegorz Łapanowski, Wojciech Modest Amaro.
Data publikacji: 10 września 2012