Udana promocja Fair Trade w Oławie

Rozmowy o Sprawiedliwym Handlu z mieszkańcami Oławy, wystawy, pokazy filmowe, degustacje w sklepie, konferencja – w ramach „Akcji międzynarodowej” uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Oławie aktywnie promowali Fair Trade.

Akcja odbyła się w ramach realizowanego przez szkołę we współpracy z Polską Akcją Humanitarną programu „Szkoła Globalna działa lokalnie”. – W projekt zostało włączonych ponad 150 uczniów, natomiast w realizację poszczególnych etapów zaangażowało się ok. 30 – mówi Magda Frontkiewicz, koordynatorka akcji. Czy trudno ich zachęcić? – Nie. To wspaniała młodzież, która cechuje się ogromną wrażliwością. Nie przechodzą obojętnie obok problemów innych ludzi. Często angażują się w wolontariat i różne akcje charytatywne, np. "Szlachetna paczka", „Mogiłę Pradziada ocalić od zapomnienia”, WOŚP, zbiórkę pieniędzy dla Wrocławskiego Hospicjum Dziecięcego, pomoc dzieciom z Bogatyni, renowacja polskich cmentarzy na Ukrainie – dodaje.
 
Na wystawie…
 
Jakie wydarzenia miały miejsce w ramach akcji? W oławskiej Galerii „Oko” odbyła się wystawa fotografii „Afganistan od A do Z”. Oglądając zdjęcia, odwiedzający mogli dotrzeć do informacji o kulturze, historii oraz stylu życia Afgańczyków. Uczniowie wyszli także „na ulicę” i informowali przechodniów o Fair Trade.
 
… ulicy…
 
Jak mieszkańcy Oławy reagowali na informacje przekazywane przez uczniów? – Różnie. Zazwyczaj jednak spotykaliśmy się z pozytywnymi reakcjami. Dyskutowali, wykazywali zainteresowanie ideą, choć zdarzały się kłopotliwe pytania, np: "Czy mi się to opłaci?" lub "Dlaczego mam martwic się o dzieci z Afryki, skoro w Polsce wiele żyje w nędzy?". Uczniowie świetnie radzili sobie z tymi argumentami – mówi Magda Frontkiewicz.
 
…ekranie…
 
Projekcja filmu „Wojny bananowe” miała zwrócić uwagę na problemy i kontrowersje związane z międzynarodowym handlem bananami.
 
…i w sklepie
 
Mówienie o Sprawiedliwym Handlu nie miałoby sensu bez zakupów i degustacji. Klienci „Cukierni” w „Tanim Sklepie” PSS Społem” mogli przekonać się, że produkty Sprawiedliwego Handlu, choć zazwyczaj nie są oznaczone logo znanych marek, nie ustępują jakością towarom obecnym na półkach sklepowych. Efekty? – W dniu rozpoczęcia akcji (14 listopada), do Cukierni w "Tanim Sklepie" trafiła pierwsza partia produktów spożywczych z certyfikatem Fair Trade. Kawy i herbaty pochodzących ze SH można się również napić podczas oczekiwania na efekt zabiegów upiększających w Salonie Fryzjerskim „Aneta” przy ul. Brzeskiej – relacjonuje Magda Frontkiewicz.
 
Akcję zakończyła konferencja „Idea Fair Trade w nowoczesnej gastronomii i usługach”, która odbyła się w Hotelu Oławian. Goście poznali założenia projektu „Szkoła Globalna działa lokalnie!”, przedstawione przez Magdę Bodzan (Polskiej Akcja Humanitarna), obejrzeli film „Ananasy – prawdziwa cena luksusowego owocu” oraz wysłuchali wykładu Borysa Bińkowskiego (Szczypta Świata / Koalicja Sprawiedliwego Handlu) „Czy handel może być niesprawiedliwy? Teoria i praktyka Fair Trade.”
 
Akcja zakończona, ale temat Fair Trade w Oławie nie schodzi na dalszy plan. – W dalszym ciągu będziemy promować ideę FT. Na pewno przygotujemy akcję przy okazji Dnia SH w maju 2012r – zapowiada Magda Frontkiewicz.
 
Karol Przybylak (biokurier.pl)
 
 
 
Data publikacji: 12 grudnia 2011