Wesprzyj producentów trzciny cukrowej

WESPRZYJ PRODUCENTÓW TRZCINY CUKROWEJ – nie pozwól, by zmiany w prawie europejskim zepchnęły 200 tysięcy ludzi w ubóstwo!

W Afryce, na Karaibach oraz w krajach Pacyfiku żyją rodziny, które utrzymują się wyłącznie z uprawy i sprzedaży trzciny cukrowej na rynek europejski. Zależność ta jest bardzo delikatna – dopóki rodziny te mają możliwość sprzedaży swoich produktów na terenie Unii, dopóty zapewnione jest ich przetrwanie. Anulowanie tej możliwości to dla nich wyrok – pozbawienie jedynego źródła dochodu i ubóstwo.
 
 
Dotychczas prawo Unii Europejskiej chroniło producentów trzciny cukrowej pochodzących spoza Unii, ograniczając udział w europejskim rynku cukru pochodzącego z buraków cukrowych uprawianych w krajach Europy. Jednakże w 2017 roku wejdzie w życie decyzja znosząca dotychczasowe ograniczenia, co oznacza otwarcie rynku dla cukru europejskiego i wypchnięcie z niego cukru pochodzącego od drobnych pozaeuropejskich rolników, którzy nie mają innego źródła utrzymania niż uprawa trzciny cukrowej.
 
Z pewnością powinniśmy wspierać rodzime rynki, ale nie powinno odbywać się to kosztem ludzi, dla których zmiany w prawie UE oznaczają zepchnięcie w ubóstwo.
 
Co zatem możesz zrobić?
Nie jesteśmy w stanie powstrzymać zmian w prawie europejskim, ale wzywamy Unię do wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje i wsparcie tych rolników, dla których zmiany w prawie są krzywdzące.
 
Podpisz petycję, którą przekażemy na ręce polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Możesz również pobrać i wydrukować arkusz, by zbierać podpisy na przykład podczas obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu (9 maja). Na podpisy czekamy do 30 czerwca 2015. Z góry dziękujemy!
 
 
Tłumaczenie: Joanna Zaczkiewicz
Data publikacji: 8 czerwca 2015