Weź udział w spotkaniu o odpowiedzialnej modzie

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fairtrade Polska i Fashion Revolution rozpoczynają cykl spotkań dla osób ze świata mody zainteresowanych zrównoważoną i sprawiedliwą produkcją odzieży. 27 kwietnia spotkamy się w Warszawie, a 11 maja w Krakowie.

Przemysł odzieżowy generuje wiele problemów społecznych i środowiskowych. Uprawą bawełny, z której uszyta jest większość naszych ubrań, zajmuje się ok. 100 milionów rolników z krajów rozwijających się, często żyjących w ubóstwie. Prawa osób pracujących w fabrykach ubrań są łamane, podobnie jak podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dobitnym przykładem jest zawalenie się fabryk w kompleksie Rana Plaza 24 kwietnia 2013 roku, gdzie zginęło ponad tysiąc osób.

Wierzymy, że odpowiedzialna moda oraz wiarygodne systemy certyfikacji (np. Fairtrade, który wspiera rolników uprawiających bawełnę oraz pracowników na wszystkich etapach produkcji tekstyliów) są jedyną alternatywą dla trendu fast fashion.

Sporym problemem jest również kwestia ogromnej ilości odpadów, generowanych przez „szybką modę”. Ubrania, które zakładamy kilka razy, trafiają na wysypiska śmieci, gdzie rozkładają się nawet kilkaset lat.

Spotkania Odpowiedzialna moda od kuchni mają na celu stworzenie platformy wymiany informacji, wiedzy i dobrych pomysłów między osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z modą, jak również tymi, które etyczną produkcją ubrań zajmują się na co dzień.

Najbliższe spotkania przeznaczone są dla projektantów i projektantek planujących założyć własną markę w duchu eko i fair, osób już pracujących w branży modowej, które chcą mieć wpływ na to, w jaki sposób i z czego produkowane są ubrania, jak również studentów i studentek szkół odzieżowych i projektowania ubioru.

Do naszego projektu zaproszeni zostali eksperci i ekspertki specjalizujący się w temacie odpowiedzialnej mody:

Weź udział w spotkaniu – wypełnij formularz

Dołącz do wydarzeń na Facebooku, by zobaczyć pełny program spotkań:

Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu, zyskać kawał praktycznej wiedzy i dużą dawkę inspiracji, wypełnij odpowiedni formularz:

Co to jest Fashion Revolution?

Fashion Revolution Week obchodzony jest na całym świecie w rocznicę tragedii Rana Plaza, aby uczcić pamięć ofiar i domagać się od marek transparentności. W tym roku Fashion Revolution Week trwa od 22 do 28 kwietnia. Organizatorzy zachęcają konsumentów do tego, by pytali ulubione marki o warunki pracy w ich fabrykach.

Dlaczego bawełna jest problemem w świecie mody?

Około 100 milionów rolników w ponad 75 krajach na świecie zajmuje się produkcją „białego puchu”. Dziewięćdziesiąt procent z nich to drobni rolnicy w krajach rozwijających się, żyjący w ubóstwie. Często nie mają dostępu do rynku i muszą sprzedawać bawełnę pośrednikom, którzy dyktują ceny. Uprawa bawełny wiąże się z także z wieloma problemami środowiskowymi: intensywne korzystanie ze środków chemii rolnej i nadmierne zużycie wody stanowią poważne zagrożenie dla lokalnych społeczności. Bawełna z certyfikatem ekologicznym stanowi zaledwie 1% światowej produkcji, podczas gdy genetycznie modyfikowane odmiany to ponad 81% nasion stosowanych na całym świecie.

Czym jest system Fairtrade?

Fairtrade to największy system certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu na świecie. W sprzedaży jest obecnie ponad 30 tysięcy produktów Fairtrade, dostępnych w co najmniej 125 krajach. Certyfikat Fairtrade to przede wszystkim lepsze warunki produkcji dla producentów i wysokie standardy społeczne (w tym zakaz pracy dzieci, zakaz dyskryminacji, bezpieczne warunki pracy) dla milionów rolników i ich pracowników w najbiedniejszych regionach naszego globu. Fairtrade zapewnia im lepszy dostęp do rynków, prefinansowanie, stabilne ceny i premię, którą mogą spożytkować na projekty i inwestycje wspierające lokalne społeczności. Standardy Fairtrade pomagają także rolnikom ograniczać stosowanie chemii rolnej i dostosowywać uprawy do zmieniających się warunków klimatycznych. Ponadto Fairtrade zakazuje stosowania nasion modyfikowanych genetycznie. Pola, na których uprawia się bawełnę Fairtrade w Afryce Zachodniej i Indiach, są zasilane wodą deszczową, dzięki czemu mają niższy ślad wodny.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do poradnika Fairtrade Polska Fairtrade – Twój sposób na sprawiedliwą i ekologiczną modę.

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu „Trade Fair, Live Fair: Raising Awareness and Mobilizing the European Public to Advance Consumption patterns that Nurture the Sustainable Development Goals”. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.
Działanie realizowane w ramach projektu „V4 Cooperation for moving forward fair trade as a socially innovative economic model (21810223)”. Projekt jest współfinansowany przez rządy Polski, Czech, Węgier i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest rozwijanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Data publikacji: 12 kwietnia 2019