Wieczór z Fair Trade w Katowicach

Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Metropolia Silesia mają przyjemność zaprosić wszystkich na „Wieczór z Fair Trade”, czyli spotkanie prezentujące różne aspekty idei Sprawiedliwego Handlu oraz jej funkcjonowania w Polsce.

Wieczór z Fair TradeEtiopia jest największym producentem kawy w Afryce. 15 mln ludzi w Etiopii żyje z uprawy kawowca. Przeciętny etiopski rolnik za sprzedany kilogram kawy otrzymuje ok. 20-30 centów, natomiast cena jaką za kubek kawy płaci konsument europejski czy amerykański wynosi ok. 3 USD. Ta ogromna różnica wynika z dominacji rynku kawy przez 4 wielkie korporacje, które kosztem niewiedzy i bezsilności rolników etiopskich wzbogacają się i czerpią ogromne zyski.
 
Na tle problemów związanych z wyzyskiem rolników w Azji, Ameryce Południowej i Afryce doszło do powstania idei Fair Trade, która w ostatnich latach zyskała znaczące poparcie w całej Europie, w tym również w Polsce. Coraz częściej spotyka się produkty certyfikowane znakiem „fairtade”. Jednak czym różnią się one od pozostałych?
 
„Wieczór z Fair Trade” to projekt autorstwa Forum Młodych RIG w Katowicach, którego celem jest przybliżenie idei Sprawiedliwego Handlu oraz przekazanie praktycznych informacji dotyczących produktów certyfikowanych znakiem fairtrade. 
 
W spotkaniu udział wezmą:
Spotkanie rozpocznie się projekcją filmu dokumentalnego, będącą wprowadzeniem do tematu Sprawiedliwego Handlu. W trakcie spotkania będzie miała także miejsce moderowana dyskusja z ekspertami. A wszystko to w miłej, przyjaznej atmosferze.
 
W trakcie spotkania, dzięki współpracy ze sklepem „Szczypta Świata”, odbędzie się degustacja produktów fairtrade jak również możliwość ich zakupu. Na uczestników czekają też upominki ufundowane przez herbaciarnię Fanaberia.
 
„Wieczór z Fair Trade” to alternatywny sposób na spędzenie piątkowego wieczoru!
 
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: projektyfm@rig.katowice.pl do dnia 3 marca 2011 roku. W tytule e-maila prosimy wpisać „Fair Trade”, a w treści – imię, nazwisko oraz numer telefonu. 
 
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń!
 
Miejsce:
Dobra Karma
św. Jacka 1
Katowice, Poland
 
Osoby do kontaktu:
Agnieszka Gromada
Koordynator projektu
e-mail: a.gromada@poczta.fm
tel. 793 610 550
 
Magdalena Pyka 
Koordynator projektu 
e-mail: mpyka@rig.katowice.pl
Data publikacji: 23 lutego 2011