Wyprodukowane na Południu, sprzedawane na Południu

Południowafrykańska sieć supemarketów Pick’n’Pay przechodzi na Sprawiedliwy Handel. Organizacja Fairtrade Labelling Organisations International (FLO) pogratulowała południowoafrykańskiej sieci supermarketów Pick’n’Pay decyzji o wprowadzeniu do sprzedaży produktów Sprawiedliwego Handlu.

Decyzja ta oznacza, że sieć Pick’n’Pay wprowadzi do swoich supermarketów kawę Fairtrade i będzie sukcesywnie powiększać swój asortyment także o inne produkty Sprawiedliwego Handlu, w miarę wzrostu ich dostępności na rynku lokalnym.
 
– Bardzo nas cieszy perspektywa współpracy z Pick’n’Pay aby zwiększyć dostępność produktów Sprawiedliwego Handlu w naszym kraju i tworzyć nowe towary wyłącznie na południowoafrykański rynek – mówi Boudewijn Goossens, dyrektor Fairtrade Label South Africa, organizacji zajmującej się m.in. promowaniem Sprawiedliwego Handlu w RPA. – Chcemy istotnie zwiększyć liczbę osób, które skorzystają na obecności Sprawiedliwego Handlu w RPA i w całej Afryce – rolników, pracowników na plantacjach, ich rodziny i całe lokalne społeczności.
 
RPA jest jednym z największych producentów towarów Sprawiedliwego Handlu na świecie. Pochodzą z niego m.in. owoce i warzywa, wino, kawa, herbata rooibos, a także zioła, przyprawy i orzechy. Chociaż większość z tych towarów trafia obecnie na rynki półkuli północnej, rosnące zapotrzebowanie na wyprodukowane lokalnie towary ekologiczne w samym RPA zachęca do rozwijania krajowego rynku Sprawiedliwego Handlu i jest szansą na zwiększenie wymiany handlowej na południu Afryki.
 
Bronwen Rohland, dyrektor da. zrównoważonego rozwoju w Pick’n’Pay komentuje:
 
– Ponieważ posiadamy ponad 700 sklepów w całym kraju, chcielibyśmy odegrać główną rolę w tworzeniu runku na produkty Sprawiedliwego Handlu w RPA, a także w promowaniu nowych krajowych i regionalnych dostawców takich produktów.
 
Tłumaczenie: Klara Kwiatkowska
Data publikacji: 20 listopada 2010