Producenci Fairtrade zabrali głos w sprawie sprawiedliwości klimatycznej na COP26

Przedstawiciele producentów Fairtrade wezwali kraje rozwinięte do spełnienia obietnic klimatycznych i wsparcia wysiłków adaptacyjnych podejmowanych przez drobnych rolników na całym świecie.


Fairtrade współpracuje z rolnikami w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, w Azji i Afryce.

Musimy odłożyć na bok przemówienia, dobre słowa, obietnice, ponieważ uczono mnie, że obietnice to długi, a długi trzeba spłacać. Najbardziej rozwinięte narody nie stosują się do tego. Puste obietnice, niespełnione obietnice. Potrzebujemy, aby te obietnice się spełniły

– powiedział Andrés González, prezes spółdzielni Manduvirá i przedstawiciel producentów CLAC na Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow (Wielka Brytania).

Apel ten został wygłoszony podczas dyskusji panelowej „Rolnicy Fairtrade, nasza żywność a walka o sprawiedliwość klimatyczną”, która odbyła się w zielonej strefie COP26.

Natomiast Benjamin Franklin Kouamé, producent kakao i przedstawiciel Fairtrade Africa, podkreślił pilną potrzebę podjęcia działań w obliczu kryzysu klimatycznego.

Musimy działać natychmiast. Dzięki wsparciu Fairtrade mamy wiedzę na temat produkcji i dobre praktyki. Potrzebujemy finansowania, aby przystosowywać się do skutków zmian klimatu

– powiedział.

Benjamin Franklin Kouamé, Fairtrade Africa

Andrés González, przedstawiciel CLAC, podkreślił potrzebę promowania sprawiedliwości klimatycznej w taki sposób, aby najbardziej rozwinięte kraje i firmy o wyższej emisji gazów cieplarnianych płaciły za skutki emitowanego przez siebie zanieczyszczenia, wspierając drobnych producentów.

Zmiana klimatu dotyka drobnych producentów na całym świecie. Wskutek zmian klimatu występuje obecnie więcej sztormów, huraganów, mrozów, susz i deszczy z gradem, które wpływają na plony i dochody drobnych rolników.

Jesteśmy kosztem zmian klimatycznych. Oznacza to, że kiedy nawiedzają nas te katastrofy, wiele osób, wielu naszych producentów, pozostaje bez dachu nad głową, bez możliwości kontynuowania nauki przez młodych ludzi czy spożywania trzech posiłków dziennie. To są bardzo poważne problemy, które stają się coraz bardziej nieprzewidywalne i które nas trapią

– stwierdził Gonzalez.

Andrés González, CLAC

Sieć producentów Fairtrade w Ameryce Łacińskiej i Karaibach (CLAC) opracowuje strategię dotyczącą zmian klimatycznych. Jej celem jest wspieranie drobnych producentów w radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym i budowaniu odporności poprzez działania na rzecz dostosowania do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. W ramach tych wysiłków CLAC pracuje z 70 organizacjami w regionie nad projektem pilotażowym mającym na celu poprawę kondycji gleby.

Gonzalez zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania się młodych ludzi w rolnictwo i walkę ze zmianami klimatycznymi, ale w tym celu konieczne jest wydzielenie środków na finansowanie inicjatyw dla młodych producentów oraz zwiększenie środków na działania adaptacyjne w produkcji rolnej. CLAC opublikował niedawno dokument na ten temat „Młodzież ze Sprawiedliwego Handlu domaga się pilnych działań na rzecz klimatu”.

Obecnie 90 ze 100 środków przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatu przeznacza się na łagodzenie, a tylko 10 na działania adaptacyjne. Jednak bezpośrednio na rolnictwo przeznaczone jest tylko od 2 do 3 procent, wyjaśnił Gonzalez.

Potrzebujemy wydzielonych funduszy dla młodych ludzi, musimy ich zaangażować, żeby czuli się zmotywowani do dalszej produkcji żywności

– dodał.

Przedstawiciele trzech sieci producentów i pracowników Fairtrade, CLAC (Ameryka Łacińska i Karaiby), NAPP (Azja i Ocenia) i Fairtrade Africa, podpisali list do rządzących, aby kraje rozwinięte spełniły swoje obietnice klimatyczne dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych i przeznaczały 100 milionów dolarów rocznie na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu.

Przesłanie jest takie, że chcemy sprawiedliwości klimatycznej, a można to osiągnąć tylko poprzez sprawiedliwość handlową

– podkreśliła Mary Kinyua, kenijska producentka i przedstawicielka Fairtrade International w radzie młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego COP26.

Mary Kinyua, Fairtrade Foundation

Zobacz nagranie z wystąpienia przedstawicieli Fairtrade podczas COP26.

https://youtu.be/vsXa2KU2ADQ

Data publikacji: 8 listopada 2021