Relacja i materiały z inauguracji działalności Fairtrade Polska

Zobacz materiały wideo oraz prezentacje z wydarzenia inaugurującego działalność Fairtrade Polska!

Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska działa już od kilku lat, najpierw (od 2008 roku) jako nieformalna koalicja organizacji zainteresowanych rozwojem Sprawiedliwego Handlu w Polsce, a od 2013 jako fundacja posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego.

Od samego początku jako cel stawialiśmy sobie dołączenie do międzynarodowych struktur ruchu Sprawiedliwego Handlu. Jednym z nich było podpisanie umowy o współpracy z Fairtrade International – organizacji będącej właścicielem znaku FAIRTRADE. I właśnie inaugurację tej współpracy postanowiliśmy zorganizować w Łodzi podczas targów Natura Food.

Uroczysta konferencja Fairtrade Polska odbyła się 8.10.2016 w godz. 12.30 – 15:30 podczas IX Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz V Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO na Międzynarodowych Targach Łódzkich, największego spotkania sektora żywności ekologiczne w Polsce (350 wystawców, 12 000 zwiedzających).

Stoisko Fairtrade Polska na targach Natura Food 2016

Stoisko Fairtrade Polska na targach Natura Food 2016

Oto kilka krótkich wywiadów, które nagraliśmy w trakcie targów.

Poniżej znajdziecie Państwo pokonferencyjne prezentacje i materiały wideo.

Fairtrade Polska – wprowadzenie

Zbigniew Szalbot, członek zarządu Fundacji, rozpoczął konferencję od przywitania gości, krótkiej prezentacji historii Koalicji oraz planów na przyszłość związanych z rozwojem Fairtrade w Polsce.


>> Pobierz prezentację

Ruch Fairtrade na świecie

Nasz pierwszy gość, Andrea Richert z Fairtrade International, mówiła o tym, czym jest Fairtrade, jak działa oraz jak rozwija się w skali globalnej (na świecie jest ponad 30 tys. różnych produktów Fairtrade dostępnych w ponad 140 krajach).

>> Pobierz prezentację

Rozwój Fairtrade w Austrii

Regina Dicken z Fairtrade Österreich opowiedziała o działaniach tamtejszej organizacji Fairtrade, dzięki której w Austrii obecnie jest już ponad 1300 różnych produktów ze znakiem FAIRTRADE, dostępnych w 5000 punktach handlowych i 1800 punktach gastronomicznych. Do tego 142 miejscowości ma tytuł Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu.


>> Pobierz prezentację

Rozwój Fairtrade w Czechach

Nasz kolejny gość, Hana Chorvathova z Fairtrade Česko a Slovensko, omówiła rozwój Fairtrade u naszych południowych sąsiadów. Umowę o współpracy z Fairtrade International Czesi podpisali już w 2009 roku.


>> Pobierz prezentację

Oferta Fairtrade Polska dla firm

Tomasz Makowski, osoba zajmująca się współpracą z biznesem z ramienia Fairtrade Polska, przedstawił ofertę wsparcia i współpracy z firmami zainteresowanymi uzyskaniem znaku FAIRTRADE na swoich produktach.


>> Pobierz prezentację

Powitanie nowego licencjobiorcy Fairtrade w Polsce

Nasza inauguracja zbiegła się z podpisaniem umowy na używanie znaku FAIRTRADE przez palarnię kawy Cafe Borówka, poprosiliśmy więc właściciela, Pana Adriana Borowca, o przybliżenie naszym gościom, dlaczego zdecydował się na ten krok.

Pytania z sali

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania pytań naszym gościom i ekspertom w trakcie konferencji oraz również po jej zakończeniu.

Podsumowanie i zakończenie

Konferencję podsumował i zamknął wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej – Pan Grzegorz Gruca.


Dziękujemy wszystkim, którzy bardzo licznie wzięli udział w konferencji (sala była pełna)! W przypadku pytań prosimy o kontakt.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy poniższym firmom i organizacjom za dostarczenie produktów Fairtrade, które mogliśmy eksponować na stoisku targowym i podczas konferencji:

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu „Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond”. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.

Data publikacji: 12 listopada 2016