Wyniki konkursu Kalendarz Adwentowy Fairtrade 2020

Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!

Kalendarz Adwentowy Fairtrade 2020 trwał od 1 do 24 grudnia i podzielony był na osiem 3-dniowych edycji. 

W konkursie napłynęło 3381 odpowiedzi od 1631 unikalnych autorów. Przeważającą większość, bo aż 86% z nich stanowiły kobiety, a 14% mężczyźni. 44% uczestników mieszka w miejscowościach i małych miastach do 50 tys. mieszkańców, 22% w średnich miastach (od 50 do 200 tys. mieszkańców), a 34% w dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców).

Skład jury

  1. Ewa Kamińska-Bużałek – ODE Źródła
  2. Monika Onyszkiewicz (przewodnicząca) – Fundacja EkoRozwoju
  3. Grzegorz Gruca – Polska Akcja Humanitarna

Zwycięzcy

Nagrodami w konkursie były zestawy produktów z certyfikatem Fairtrade. Jury przyznało nagrody następującym 3 osobom w każdej z 8 edycji:

1. edycja (1-3 grudnia)
  1. Dagmara Ł. z Łodzi
  2. Katarzyna F. z Choroszczy
  3. Magdalena B. z Gdańska

Zwycięzcy 1. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

2. edycja (4-6 grudnia)
  1. Monika S. z Bydgoszczy
  2. Monika R. z Białegostoku
  3. Agata B. z Książenic

Zwycięzcy 2. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

3. edycja (7-9 grudnia)
  1. Paulina M. z Żor
  2. Marzena P. z Iławy
  3. Jan W. z Grodziska Wielkopolskiego

Zwycięzcy 3. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

4. edycja (10-12 grudnia)
  1. Elżbieta C. z Siekierek Wielkich
  2. Joanna L. z Tarnowa
  3. Agata N. z Warszawy

Zwycięzcy 4. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

5. edycja (13-15 grudnia)
  1. Zuzanna L. z Piekielnika
  2. Urszula K. z Ropy
  3. Martyna K. z Łodzi

Zwycięzcy 5. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

6. edycja (16-18 grudnia)
  1. Krzysztof D. z Łodzi
  2. Marta T. z Warszawy
  3. Małgorzata P. z Dobrzan

Zwycięzcy 6. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

7. edycja (19-21 grudnia)
  1. Malwina S. z Kostrzyna nad Odrą
  2. Marek K. z Nowego Tomyśla
  3. Agnieszka K. z Lublina

Zwycięzcy 7. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

8. edycja (22-24 grudnia)
  1. Urszula G. z Zakopanego
  2. Tomasz S. z Andrychowa
  3. Alina B. z Dynowa

Zwycięzcy 8. edycji otrzymują zestaw produktów Fairtrade składający się z:

Najciekawsze odpowiedzi

Poniżej publikujemy kilka wypowiedzi z każdej edycji, które zdaniem Jury były najciekawsze.

1. edycja

Pytanie konkursowe: Napisz, co według Ciebie symbolizuje znak FAIRTRADE.

W pierwszej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 1252 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

W znaku symbolizującym Fairtrade zawsze widziałam postać człowieka, który opiekuńczym gestem obejmuje planetę (część błękitna to środowisko wodne i powietrze, cześć zielona – ziemskie), będąc jednocześnie jej integralną częścią. Dla mnie to symbol holistycznego podejścia do świata natury i praw człowieka.

Moim zdaniem znak FAIRTRADE symbolizuje wolność każdego obywatela do sprawiedliwego prowadzenia biznesu, rozwoju osobistego jak i biznesowe, poszerzania horyzontów i poznawania nowych możliwości.

Kiedy byłam małą dziewczynką, nie wiedziałam, że kiedy jako Magda w Polsce bawię się lalką po starszej kuzynce, Maggie w Stanach Zjednoczonych dostaje trzecią z kolei Barbie, a Marjani w Nigerii nie wie co to prezenty świąteczne. Potem, jako nastolatka dalej byłam ignorantką w kwestiach nierówności na świecie, po prostu na innym poziomie. Z czasem na szczęście dowiadywałam się coraz więcej o otaczającym mnie świecie i zdałam sobie sprawę, że nawet ja, Magda z Polski, mogę mieć pozytywny wpływ na życie ludzi oddalonych o tysiące kilometrów. Pomagając im prawdziwie, inwestując w ich przemysł poprzez świadome wybory konsumenckie. Fairtrade to dla mnie znak dojrzałości, wiedzy i świadomości, pokazujący, że nie musimy uczestniczyć w materialistycznym świecie taniej konsumpcji. To znak przyszłości równych szans i globalne wyciągnięcie ręki do moich rówieśniczek, które chciałyby być na moim miejscu oraz lokalne wyciągnięcie ręki do tych blisko nas, którzy nie wiedzą czym jest sprawiedliwy handel, a mogą być przyszłymi sojusznikami zrównoważonego rozwoju. Pomachajmy im!

Znak Fairtrade przedstawia człowieka. Człowieka, który jest zadowolony ze sprawiedliwości. Wyobrażam sobie, że to jedna z osób, które pracują w miejscu, gdzie został przyznany Standard Fairtrade. Ta osoba do nas macha i zachęca do kupna właśnie tego produktu. Szczególnie w dzisiejszych czasach powinniśmy kupować takie produkty. W taki sposób pokażmy, że nie zgadzamy się na sprawiedliwość i wykorzystywanie ludzi. Dodatkowo kolory niebieski i zielony kojarzą mi się z wodą i ziemią, a więc tym co nas otacza i o co powinniśmy jako ludzie i dzieci Matki Ziemi dbać.

F – fair system
A – akceptuje sprawiedliwy handel
I – innowacyjne zmiany
R – równouprawnienie toleruje
T – tworzy niezależne organizacje
R – radzi sobie z wyzyskiem
A – atrakcyjne wynagrodzenie zapewnia
D – daje lepsze szanse
E – efektownie wykorzystuje zasoby
Znak Fairtrade to dla mnie równouprawnienie w handlu na lokalnych rynkach Ameryki Łacińskiej, czy Azji. Inaczej mówiąc za dobro, odpłaca się dobrem. Za godziwą pracę, odpowiednim wynagrodzeniem. Znak ten to jak przepływ pozytywnych wibracji, które wzajemnie się uzupełniają. Coś za coś, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

2. edycja

Pytanie konkursowe: Co napisał(a)byś znajomym, by zachęcić ich do wybierania produktów ze znakiem FAIRTRADE?

W drugiej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 409 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

Nie wiem jak wam, ale mi czekolada smakuje lepiej, kiedy wiem, że nikt przez nią nie płakał.

Fairtrade to nie tylko certyfikat. To system, który został stworzony, by pomagać. Wspierać rolników i ich pracowników. My również możemy przyczynić się do tej pomocy, kupując właśnie produkty z tym znakiem.

Zmieniło się nasze podejście do zakupów, wybieramy produkty smaczne i zdrowe, sprawdzamy ich etykiety by mieć pewności gwarancję, że żywności nie ma dodatkowych „E”. Pójdźmy o krok dalej, zainteresujmy się, w jaki sposób producent dba o swoich kooperantów jako realne i prawdziwe źródło swoich dochodów, czy traktuje ich należycie, a zapłata jest adekwatna do proponowanego wyrobu. Biznes to nie tylko zarobek, ale godziwe traktowanie osób na najniższym szczeblu w drabinie sukcesu tego, który znajduje się na jej szczycie. Dbanie o źródło, z którego bierze się produkt powinno być podwaliną każdego biznesu. Zwracajmy na to baczniejszą uwagę a nie tylko na etykietę finalnego produktu.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się narzekać, że ludzie biznesu dostają naprawdę duże pieniądze, a ludzie, którzy pracują naprawdę ciężko fizycznie – marne grosze? Czy sam może byłeś w sytuacji, kiedy czułeś, że robisz naprawdę dużo, że ciężko pracujesz, a twoje wynagrodzenie nie starczało na godne życie? Jeśli tak, to teraz możesz to zmienić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że następnym razem, gdy będziesz robił zakupy, wybierzesz produkty ze znakiem FAIRTRADE. Tylko tyle i aż tyle, by poprawić sytuację ludzi, którzy ciężko pracują, byśmy mieli produkty naprawdę dobrej jakości. Korzyść dla Ciebie i dla nich. A wystarczy jeden mały wybór – Fairtrade.

3. edycja

Pytanie konkursowe: Czym dla Ciebie jest Fairtrade?

W trzeciej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 279 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

Mam 63 lata i Fairtrade jest dla mnie – w perspektywie całego mojego życia – pewną nowością, o której się dawniej w Polsce nie mówiło wiele. A przecież wszystkie założenia Fairtrade – troska o najsłabszych i likwidacja ubóstwa, zrównoważony handel, dbanie o zasoby świata, uprawy nieniszczące środowiska czy też równość płac kobiet i mężczyzn – są bliskie memu sercu. Fairtrade jest więc dla mnie nowością ważną, znakiem, że świat powoli zmienia się na lepsze i znaczkiem, którego szukam na zakupach, czy to kawa, czy słodycze, czy odzież. 🙂

O FAIRTRADE słyszałam już jakieś 10 lat temu, kiedy pisałam pracę magisterską na ten temat. Wtedy był to wyraz ogromnej świadomości i odpowiedzialności. Teraz produkty Fairtrade są szerzej dostępne na naszym rynku, a to magiczne słowo nie brzmi już jak zaklęcie. Fajnie mieć świadomość, że kupując te produkty, mamy gwarancję ich pochodzenia oraz gwarancję tego, że osoby je wytwarzające, otrzymały godziwe wynagrodzenie. Fakt, że w produkcji nie byli wykorzystywani małoletni również nie jest bez znaczenia. Dbajmy o siebie i cały świat, ponieważ to my jesteśmy odpowiedzialni za te pozytywne, jak i negatywne inicjatywy, które wpływają na życie wszystkich osób zamieszkujących ziemski glob.

Dla mnie to wybór bycia po prostu przyzwoitym człowiekiem, chcę mieć jakiś wpływ na losy innych ludzi, moja decyzja może zmienić czyjeś życie. Fairtrade to bunt przeciwko wykorzystywaniu innych, konsumpcji, która zapomina o tym, że za produktem stoją ludzie i oni zasługują na sprawiedliwa zapłatę i godziwe warunki pracy.

Sklepowe półki uginają się od kolorowych produktów, oczy wpadają w oczopląs, a z uszu paruje od nadmiaru wyboru. Fairtrade to dla mnie super ułatwienie w zakupach, bo pozwala mi wyeliminować na dzień dobry produkty, których pochodzenie jest niezgodne z moimi wartościami, a wybór, który mi pozostaje to już sama przyjemność, bo wiem, że czekolada czy kawa będą najlepszej jakości 🙂

4. edycja

Pytanie konkursowe: Jakie korzyści daje rolnikom z krajów globalnego Południa zrzeszanie się w spółdzielniach Fairtrade?

W czwartej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 165 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

Zrzeszając się w spółdzielniach Fairtrade, rolnicy globalnego Południa odzyskują godność. Każdy członek spółdzielni ma prawo głosu. Wszystkie decyzje są podejmowane wspólnie. To doskonała lekcja demokracji, niezależności oraz odpowiedzialności za wspólne dobro. Oprócz tego, spółdzielnie Fairtrade stwarzają równe szanse na zatrudnienie i rozwój dla kobiet i mężczyzn.

Jestem Wielkopolanką, więc spółdzielczość mam we krwi. I tak sobie myślę, że Fairtrade dziś i to, co się działo tutaj w XIX wieku, to jest prawie dokładnie to samo. Były stowarzyszenia. Dziś walczy się z bombastycznymi korporacjami, wtedy to był Bismarck i Niemcy (jestem absolutnie proniemiecka, rzecz idzie tylko o mechanizmy). Razem taka walka/opór/albo po prostu próby dyskusji – mają sens. Dziś to jest globalny sprawiedliwy handel, wtedy to były stowarzyszenia – rolne, gospodarcze, stojące naprzeciw sprawnemu państwu. Rozmowy, dyskusje, wspólne decyzje – w Wielkopolsce to mamy we krwi. Pożyczki i premie na mikrorozwój (tu Szamarzewski, Wawrzyniak ze spółdzielczymi bankami)… To praca organiczna i praca u podstaw… Tu wy przekazujecie fundusze. My pomagamy. I to jest cenne. Bo wiedza przychodzi z zewnątrz, jest nowa. Większa. Ale reszta się zgadza! Jedyna różnica, to siła kobiet. Wy ją zauważacie. Tutaj było o niej nieco ciszej. I mniej fair. Teraz na szczęście to się zmieniło. Podobno kobiety są bardziej negocjacyjne. I tym samym skuteczniejsze! Współpraca bez niezdrowej rywalizacji. Tak bardzo doceniam.

Zrzeszenie się w spółdzielniach Fairtrade daje rolnikom z krajów globalnego Południa same wymierne korzyści. Są tam respektowane ich prawa i zwraca się uwagę na społeczność w podejmowaniu wspólnych decyzji. Jest to główna i istotna zasada w certyfikowanych spółdzielniach Fairtrade. Wszyscy członkowie mogą uczestniczyć w tym procesie jak np. na co wydać premię Fairtrade, czyli dodatkowe środki, wypłacane prócz ceny skupu plonów, służące rozwojowi lokalnej społeczności. Rolnicy mogą inwestować premię w działania odpowiadające ich potrzebom jak np. zakup odpowiednich maszyn i narzędzi czy też wsparcie edukacji i opieki zdrowotnej. Decyzja o sposobie wykorzystania premii jest podejmowana demokratycznie przez samych rolników. Jednym z największych wyzwań z jakimi obecnie mierzą się rolnicy, są nasilające się zmiany klimatu. Dobrym przykładem kolektywnych działań wobec tego problemu jest spółdzielnia COAGRICSAL w Hondurasie. 2 tysiące członków tej spółdzielni zasadziło ponad 1,5 miliona drzew. Ponadto, w odpowiedzi na susze i choroby jakie atakują drzewka kawowe, kooperatywa postanowiła wrócić do uprawy kakao. Wykorzystanie częściowo środki z premii Fairtrade sprawiło, że w ciągu 5 lat posadzono 1,2 miliona sadzonek kakao i 300 tysięcy drzew, które będą chroniły kakaowce przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Oprócz dywersyfikacji upraw, zdecydowano też rozpocząć produkcję czekolady pod marką własną. Na początku tego roku została otworzona nowoczesna manufaktura czekolady, jedna z największych w Ameryce Łacińskiej. Przedsięwzięcie to jest prowadzone w większości przez młode kobiety – co świadczy o zaangażowaniu spółdzielni również w równość płci. Spółdzielnie Fairtrade podejmują wspólne działania i wykorzystują środki z premii do inwestowania w rozwój swoich społeczności. Wspólnie stawiają także czoła pojawiającym się wyzwaniom – od ochrony różnorodności biologicznej na delikatnych mokradłach Panamy, po szkolenia w zakresie palenia kawy dla rolników w pierwszej spółdzielni kawy dla kobiet w Indonezji, a ostatnio, umożliwiając spółdzielniom szybkie działanie w celu wspierania członków i szerszych społeczności w wyniku kryzysu COVID-19 – podejmowane przez nich działania są tak różnorodne, jak rolnicy i ich spółdzielnie. Jak widać we wspólnocie jest sprawiedliwość i potencjał zmieniania życia oraz świata na lepsze szerokiemu gronu społeczności.

Po pierwsze, co dla mnie jest najbardziej istotną sprawą, Fairtrade wspiera równouprawnienie kobiet w kwestii zarobkowej. Czemu jest to dla mnie na pierwszym miejscu? Ponieważ sama jestem kobietą i jest mi trudno znaleźć dobrze opłacaną pracę, dostosowaną do moich kwalifikacji, a co dopiero ma powiedzieć kobieta, mieszkanka kraju Trzeciego Świata, która dostęp do edukacji miała szczątkowy, która od razu po jednym szczeblu edukacji musi iść do pracy. Po drugie: spółdzielnie Fairtrade podejmują wspólne działania i wykorzystują środki z premii do inwestowania w rozwój swoich społeczności. Wspólnie stawiają także czoła pojawiającym się wyzwaniom – od ochrony różnorodności biologicznej na delikatnych mokradłach Panamy, po szkolenia w zakresie palenia kawy dla rolników w pierwszej spółdzielni kawy dla kobiet w Indonezji, a ostatnio, umożliwiając spółdzielniom szybkie działanie w celu wspierania członków i szerszych społeczności w wyniku kryzysu COVID-19. Po trzecie, Fairtrade wspomaga ludzi, którzy mierzą się codziennie ze zmianami klimatu w Hondurasie. 2 tysiące członków tej spółdzielni zasadziło ponad 1,5 miliona drzew. Ponadto, w odpowiedzi na susze i choroby jakie atakują drzewka kawowe, kooperatywa postanowiła wrócić do uprawy kakao.

Rolnicy pracujący w spółdzielniach Fairtrade odnoszą wiele korzyści – nie tylko otrzymują godziwą płacę, zyskują też poczucie bezpieczeństwa oraz prawa pracownicze. Fairtrade wspiera też równouprawnienie kobiet oraz walczy z zatrudnianiem dzieci, dzięki czemu mają one możliwość edukacji – a to dwa ważne czynniki walki z ubóstwem.

5. edycja

Pytanie konkursowe: Zaproponuj hasło/a promujące Fairtrade

W piątej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 220 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

Fairtrade – lepszy świat dla wszystkich

Fairtrade – dbamy o uczciwość na każdym etapie.

Z Fairtrade kupujesz, szacun zyskujesz.

6. edycja

Pytanie konkursowe: Co przekonuje Cię do wybierania produktów ze znakiem FAIRTRADE? Jeśli ich nie kupujesz, to co by Cię przekonało?

W piątej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 220 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

W największym stopniu przekonuje mnie do tego poczucie przyzwoitości. Nie chciałabym sama być w sytuacji, w której moja praca jest wynagradzana niewspółmiernie niżej do ceny finalnego produktu lub pracować w złych warunkach. Myślę, że zasada głosowania portfelem jest tym, co najmocniej wpływa na pracodawców – dlatego z radością przekazuję swoją cegiełkę na wzmocnienie dobrych praktyk.

Staram się jak najczęściej kupować produkty ze znakiem FAIRTRADE, bo wiem, że stanowią inwestycję w przyszłość wielu ludzi, że czynią świat lepszym, bardziej sprawiedliwym miejscem. Chcę mieć swój, choćby niewielki, wkład w ważne zmiany społeczne, chcę, by moje pieniądze służyły dobrym celom i wynagradzały czyjąś uczciwą pracę.

Mnie przekonuje aspekt społeczny. Uważam, że każdy człowiek zasługuje na godne życie i tym bardziej my bogaci nie powinniśmy wykorzystać pracy biedniejszych tylko po to, aby mieć dany produkt jeszcze taniej, tym samym zwiększając dysproporcje ekonomiczne. Mamy wystarczająco dużo zasobów, tylko chodzi o to abyśmy potrafili się nimi dzielić. Wczoraj usłyszałem piękne zdania: „Może zjemy mniej, ale zjedzmy wszyscy” – całkowicie zgadzam się z nim.

Ideę Fairtrade poznałam wiele lat temu na festiwalu Woodstock. Na jednym ze stoisk kupiłam wtedy kawę. Ta idea mnie przekonała i ucieszyła. Ktoś pilnuje jednak sprawiedliwości. A to my, wybierając konkretne rzeczy, decydujemy o powodzeniu tej akcji. Fajnie móc decydować.

Czekolada i kawa to moja słabość, hobby, pasja, nałóg… wybierając te ze znakiem FAIRTRADE wiem, że poza chwilą przyjemności dla siebie, mogę pomóc komuś na drugim końcu wieść godne życie, tak naprawdę bez żadnego wysiłku z mojej strony – wystarczy sięgnąć po odpowiedni produkt ze sklepowej półki, tylko tyle a aż tyle 🙂

7. edycja

Pytanie konkursowe: Zaproponuj jedno dowolne działanie promujące ideę Fairtrade w Polsce.

W piątej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 167 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

Jako pracownik biblioteki wiem, że w małych społecznościach jest ona głównym miejscem, w którym gromadzą się ludzie, gdzie uzyskują informacje i któremu ufają. Dlatego świetnym pomysłem jest zorganizowanie ogólnopolskiej akcji dla bibliotek, przekazanie im wiedzy i wsparcia, żeby potem mogli szerzyć informacje wśród społeczności lokalnych. Ludzie chętnie biorą udział w konkursach, które organizują biblioteki, dziś już tak naprawdę są to małe centra kultury.

Uważam, że skuteczne byłoby zorganizowanie stoisk degustacyjnych w supermarketach i innych uczęszczanych miejscach publicznych. Można by także zorganizować lokalne „FairFestyny”, podczas których odwiedzający mogliby poznać te produkty oraz dowiedzieć się więcej o ich pochodzeniu i wpływie na poprawę życia uboższych plantatorów i rolników. Można by także nawiązać współpracę z kucharzami, którzy stworzyliby potrawy wyłącznie z produktów Fairtrade.

Pamiętam, że pierwszy raz z hasłem Fairtrade spotkałam się w szkole. Była to lekcja geografii, nauczycielka opowiedziała nam o zasadach sprawiedliwego handlu, mieliśmy wykonać plakat obrazujący to hasło. Myślę, że takie akcje w szkole promowane na dużą skalę mogą mieć moc. Wydaje mi się, że wtedy poznałam Fairtrade przez to, że nasza nauczycielka była bardzo zaangażowana w różne akcje społeczne, chciała zapoznać nas ze światem, którego nie znamy. Dzieci taką wiedzę chłoną jak gąbki, dobrze jest wykorzystać taki potencjał. Tylko trzeba to przenieść na dorosłych, tak z własnych doświadczeń: dzieci lubią pomagać, uczyć się jak dbać o dobro planety, ludzi, tylko nie na wszystko mają wpływ. Dobrze byłoby, gdyby nie tylko dzieci brały udział w takich akcjach promocyjnych. Można by zorganizować pikniki Fairtrade na świeżym powietrzu, przystosowane dla młodszych i starszych konsumentów, z ciekawostkami, filmami, wystawami fotografii, konkursami wiedzy poprzedzonymi dostosowanymi do wieku mini wykładami, warsztatami wytwarzania różnych rzeczy, może straganami z produktami sygnowanymi tym symbolem, by zapoznać z szeroką gamą dobrych produktów, uświadamiać dzieci i dorosłych. Dzieci mają ogromny wpływ na swoich rodziców, ale to rodzice decydują o zakupach, o finansach domu, czy warto coś kupić, czy nie. Myślę, że takie zapoznanie całych rodzin z podstawami Fairtrade mogłoby być dobrym krokiem promowania tej idei. Jeśli wiemy, co wybieramy, co za tym stoi, wiemy, że robimy coś dla wspólnej przyszłości, uczymy się wzajemnie odpowiedzialności, ekologii, świata, to ma to sens. Nie jest to tylko kolejny znaczek na opakowaniu, znany wciąż jeszcze nielicznym, ale może sposób na bycie świadomym konsumentem.

8. edycja

Pytanie konkursowe: Czego życzył(a)byś rolnikom zrzeszonym w spółdzielniach Fairtrade na nadchodzący nowy rok?

W piątej edycji konkursu wpłynęły odpowiedzi 143 autorów.

Najciekawsze odpowiedzi:

Życzę im dobrego klimatu dla ich działalności – zarówno tego z natury (bez susz, powodzi i innych klęsk żywiołowych), jak i tego rynkowego – popytu na ich produkty, świadomych konsumentów, z szacunkiem odnoszących się do ich pracy i codziennego wysiłku. Aby mogli cieszyć się owocami swojej pracy, żyć godnie, bez lęku wyglądać jutra. Do siego roku, Fairtrade!

Żeby współpraca z Fairtrade pomagała im wprowadzać dobre zmiany na terenach ich upraw. Żeby zawsze widzieli korzyść płynącą ze zrównoważonego rozwoju i podziękowałbym im za ich wkład w prace nad poprawą jakości życia kolejnych pokoleń na Ziemi.

Chciałabym życzyć rolnikom zrzeszonym w spółdzielniach Fairtrade, by idea tego handlu była znana wszystkim klientom na świecie, a rolnicy mogli czerpać profity ze swojej pracy w postaci wysokich premii. Życzyłabym sobie także, by czuli się doceniani i uwierzyli w to, że razem mogą więcej – zbierać większe plony, wspierać się wzajemnie i dbać o wspólne dobro.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim bardzo dziękujemy za udział w konkursie! Zachęcamy do udziału w Kalendarzu Adwentowym Fairtrade 2021 – kolejna edycja wystartuje 1 grudnia 2021! 🙂

Data publikacji: 7 stycznia 2021