Kampania społeczna

Dzieci powinny chodzić do szkoły czy do pracy? To prowokacyjne pytanie stawiamy na plakatach naszej kampanii społecznej podejmującej temat problemu wykorzystywania dzieci do pracy.

Baner www-3

Według szacunków UNICEF oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy wciąż na świecie do pracy zmuszanych jest około 160 mln dzieci. Nawet 70% spośród tych chłopców i dziewcząt może pracować w rolnictwie. W wyniku pogłębiającego się ubóstwa i trudnej sytuacji życiowej wiele z nich jest wysyłanych do pracy przez własne rodziny. Musimy stale podejmować konkretne działania, by przeciwdziałać procederowi zatrudniania najmłodszych.

znak FAIRTRADEStandardy Fairtrade wprost zakazują wykorzystywania dzieci do pracy. Znak FAIRTRADE umieszczony na produkcie oznacza, że jego produkcja była weryfikowana pod kątem przestrzegania tego zakazu.

Dodatkowo środki z premii Fairtrade, wypłacanej spółdzielniom rolniczym przy sprzedaży plonów oprócz ceny skupu, mogą być przeznaczone, np. na budowę szkół lub pokrycie kosztów edukacji najmłodszych. Wybierając produkty pozyskiwane na zasadach Fairtrade my również przyczyniamy się do wyeliminowania problemu zatrudniania nieletnich, a także wspieramy ich rozwój i edukację. Dowiedz się więcej, jak Fairtrade działa na rzecz przeciwdziałania pracy dzieci.

Szkoły w Tanzanii finansowane z premii Fairtrade

Bohaterami naszej kampanii są dzieci z wioski Mahenge w Tanzanii. To dzieci rolników uprawiających kawę w kooperatywie AMCOS działającej w systemie Fairtrade.

Mahenge szkoła Fairtrade

Jeden z chłopców, Erick Mapunda narysował logo Fairtrade, którym chwali się wraz z koleżankami i kolegami z klasy, pozując do zdjęcia. Dzięki pracy rodziców, którzy sprzedają uprawianą kawę na zasadach Fairtrade budynek szkoły zyskał nowy dach. Pozwoliły na to środki z premii Fairtrade, która jest dodatkowo wypłacana spółdzielniom rolniczym podczas skupu plonów. Erick ma 13 lat i chodzi do 6 klasy. Z domu do szkoły ma ponad 2,5 km, więc dwa razy dziennie pokonuje pieszo tę trasę razem ze swoimi przyjaciółmi. Erick cieszy się jednak, że szkoła może działać, bo bez dachu zajęcia często były odwoływane, gdy pogoda nie sprzyjała.

Szkoła podstawowa w Mahenge to nie jedyny przykład wykorzystania środków z premii Fairtrade w regionie. Z funduszy wypracowanych przez rolników rozpoczęła się budowa szkoły średniej w miejscowości Mtama. Nie wszystkie dzieci mieszkają na tyle blisko, by codziennie chodzić do szkoły i z powrotem. Specjalnie dla nich obok szkoły powstaje również internat. Oprócz budynków zostaną posadzone drzewa oraz roślinność w ramach projektów ekologicznych. Ogródek warzywny będzie dostarczał warzywa dla stołówki, a uczennice i uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach ogrodniczych.

Mtama nowa szkoła Fairtrade

Zdjęcia: © Didier Gentilhomme / Fairtrade

O kampanii społecznej

W ramach współpracy z firmą AMS plakaty z uczniami ze szkoły w Mahenge od 1 maja będą eksponowane na 338 citylightach w 19 miastach w całej Polsce. Kampania jest także realizowana w 70 galeriach handlowych na ponad 460 ekranach.

Wspierają nas także miasta: Poznań, Gdańsk, Toruń, Jelenia Góra oraz wybrane uczelnie i szkoły w całym kraju. Dziękujemy za udostępnienie powierzchni i zawieszenie plakatów.