Certyfikaty Fairtrade i Fairmined – unikalne partnerstwo

Nie tak dawno temu w mediach królowały wiadomości związane z Amber Gold. Na szczęście złoto nie zawsze kojarzy się z aferami i wykorzystywaniem innych… 

Na całym świecie przetrwanie ponad 100 milionów ludzi zależy od drobnej działalności górniczej i rzemieślniczej. 15 milionów górników pracuje w ciężkich i niebezpiecznych warunkach, by dostarczyć zaledwie od 10 do 15 procent światowych dostaw złota. Jednocześnie stanowią oni 90 procent światowej siły roboczej w wydobyciu złota. Górnicy ci i ich rodziny uwikłani są w błędnym kole wyzysku i nielegalności, podczas gdy wielu z nich brakuje umiejętności oraz środków, by poprawić swoją sytuację życiową.
 
Jednakże przy odpowiedzialnym zarządzaniu górnictwo może stanowić doskonałe narzędzie służące redukcji ubóstwa i wprowadzaniu zrównoważonego rozwoju dla milionów ludzi.                                     
Z tego powodu organizacje Fairtrade International (FLO) i Alliance for Responsible Mining (ARM – Sojusz na rzecz zrównoważonego wydobycia) połączyły siły i doświadczenie w celu utworzenia systemu certyfikacyjnego na złoto Fairtrade i Fairmined. Ta przełomowa inicjatywa umożliwia górnikom polepszenie warunków życia oraz gwarantuje świadomym konsumentom, że kupowana przez nich złota biżuteria pochodzi z dobrego źródła. 
 
Zakrojone na szeroką skalę konsultacje umożliwiły organizacjom opracowanie zestawu standardów dotyczących odpowiedzialnego górnictwa, które górnicy muszą spełnić, aby uzyskać certyfikat. Osiągnięcie certyfikacji oznacza, że górnicy:
Organizacje są kontrolowane przez niezależną międzynarodową instytucję certyfikującą FLO-CERT, która czuwa nad zgodnością działań z ustalonymi normami.
 
Górnicy mogą ponadto ubiegać się o przyznanie ekologicznego certyfikatu Fairtrade i Fairmined. W tym przypadku złoto jest wydobywane bez użycia środków chemicznych, z zastosowaniem surowych wymogów ekologicznych w zakresie rekultywacji. 
 
Przykłady produktów zrealizowanych ze „sprawiedliwego złota” można zobaczyć tutaj:
http://www.fairtrade.org.uk/gold/where_to_buy/bridal.aspx
 
Tłumaczenie: Justyna Hupka
 
Data publikacji: 4 listopada 2012