Wspieraj rozwój Fairtrade w Polsce

Wiele produktów, po które sięgamy każdego dnia, to efekt pracy setek milionów mieszkańców wsi w krajach globalnego Południa. Mimo że kawa, herbata, kakao, banany czy bawełna to bardzo cenione produkty na światowym rynku, rolnicy i pracownicy plantacji żyją i pracują w bardzo ciężkich warunkach, nierzadko poniżej granicy ubóstwa. Fairtrade powstał po to, aby to zmienić. System Fairtrade obejmuje swoim wsparciem już ponad 1,9 miliona rolników i pracowników najemnych, którzy zyskują szansę na godziwe zarobki i warunki pracy oraz lepszą przyszłość dla siebie i swoich rodzin.
Na tej stronie przeczytasz o tym, jak informujemy, edukujemy i promujemy Sprawiedliwy Handel i dowiesz się, w jaki sposób przekazać darowiznę lub 1,5% podatku na rzecz Fairtrade Polska.

1,5% i darowizny na rzecz Fairtrade Polska

Przekaż 1,5% podatku lub darowiznę na rozwój Sprawiedliwego Handlu w Polsce i dołącz do ruchu, który zmienia oblicze światowego rynku.
Przekaż 1,5 proc podatku
Jesteśmy organizacją pozarządową, która od 15.1.2016 r. ma status OPP (organizacji pożytku publicznego) – KRS 0000473582.

Naszą misją jest propagowanie idei oraz standardów Sprawiedliwego Handlu w celu wspierania marginalizowanych producentów i drobnych wytwórców z krajów globalnego Południa. Misję realizujemy poprzez budowanie świadomości, edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji oraz działania na rzecz rozwoju rynku Fairtrade w Polsce.

Przekazanie 1,5%

Przekaż 1,5% z rozliczenia PIT za rok ubiegły na rzecz Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska poprzez wskazanie w odpowiednim miejscu formularza naszego numeru KRS 0000473582. Kliknij poniższy obrazek, aby rozliczyć PIT i przekazać Fairtrade Polska 1,5% podatku. Możesz to zrobić online lub pobrać program na swój komputer:


PITax_banner1

Link do programu PITAX: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000473582

Emeryci/emerytki i renciści/rencistki mogą w łatwy sposób przekazać 1,5% na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Mogą to zrobić samodzielnie wypełniając druk PIT-OP, jeśli poza świadczeniem z ZUS (renta, emerytura) nie posiadają żadnego innego przychodu oraz gdy nie rozliczają się z małżonkiem/małżonką.

Przekazanie darowizny

Przekaż darowiznę bezpośrednio na nasze konto:
Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska
43 1140 2004 0000 3102 7523 2190
z dopiskiem „darowizna na działalność statutową KRS: 0000473582

Darczyńcą może być pełnoletnia osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Darowizna obniża podstawę opodatkowania, dlatego wypełniając PIT, warto zaznaczyć w formularzu PIT-0 kwotę darowizny i odliczyć ją od dochodu. W rozliczeniu z US otrzymuje się zwrot ok. 20% darowizny. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości odliczenia. Warunkiem otrzymania zwrotu jest udokumentowanie wpłaty na rachunek bankowy. Wartość darowizn wpisanych w PIT-0 nie może przekroczyć 6% dochodów osoby fizycznej. Osoby prawne mogą przekazać do 10%.

Dane do przelewu
Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska
ul. Sławkowska 12
31-014 Kraków
Nr konta: 43 1140 2004 0000 3102 7523 2190
KRS: 0000473582

Blankiet wpłaty na konto Fundacji

Fairtrade – to działa!

Sukces Sprawiedliwego Handlu zależy od nawiązania i utrzymania więzi między producentami z krajów globalnego Południa i świadomymi konsumentami, którym nie jest obojętne to, w jaki sposób powstają wybierane przez nich produkty. Fairtrade to skuteczne narzędzie, które wspiera rozwiązywanie wielu palących problemów dzisiejszego świata.

Twoje 1,5% pozwoli nam kontynuować działania na rzecz ugruntowania i rozwoju rynku Fairtrade w Polsce. A co takiego robimy?

Informujemy

W serwisie fairtrade.org.pl publikujemy informacje na temat ruchu sytuacji mieszkańców globalnego Południa, ruchu Sprawiedliwego Handlu i systemu Fairtrade. U nas przeczytasz o tym, co to jest Fairtrade, jak Fairtrade poprawia sytuację finansową rolników uprawiających kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej, dowiesz się, skąd się wzięła rdza kawowa i jak można z nią walczyć i odkryjesz wpływ twoich zakupów na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Pokazujemy, dlaczego Fairtrade jest potrzebny i jak zmienia życie drobnych producentów i rolników w krajach globalnego Południa.

Oprócz serwisu fairtrade.org.pl jesteśmy obecni również na Facebooku, Instagramie, LinkedIn i Twitterze, a materiały filmowe, które opracowujemy i udostępniamy na naszym kanale YouTube wyjaśniają, jak działa Fairtrade…

…i zachęcają do gry Fair Play.

Edukujemy

Mimo że żyjemy w zglobalizowanym świecie, w naszych szkołach wciąż zbyt mało uwagi poświęca się edukacji globalnej. Nie znaczy to bynajmniej, że w Polsce brakuje nauczycieli przekonanych o tym, że dzieci powinny poznawać i rozumieć procesy zachodzące na obu półkulach kuli ziemskiej.


Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwego Handlu i Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie prowadzimy kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W ramach kampanii realizujemy w szkołach wiele działań mających na celu rozwijanie wrażliwości globalnej u dzieci i młodzieży. Szkolimy edukatorów, wysyłamy ich do szkół oraz oferujemy szkołom wsparcie merytoryczne na drodze do wypełnienia kryteriów kampanii. Przygotowujemy scenariusze zajęć i materiały; spotykamy się z uczniami, aby uświadomić im, że dokonywane przez nich codzienne wybory mogą mieć wpływ na sytuację ludzi żyjących na drugim krańcu świata. Do tej pory tytuł Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu uzyskało już niemal 20 szkół, m.in. Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach.

Kampania Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu cieszy się również zainteresowaniem szkół wyższych. Pierwszą w Polsce Uczelnią Przyjazną dla Sprawiedliwego Handlu został Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Promujemy

Wykorzystujemy każdą okazję, aby promować ten alternatywny model handlu, który przywraca godność milionom producentów z krajów globalnego Południa i pozwala im z nadzieją patrzeć w przyszłość.


Każdego roku jesteśmy obecni na kilkudziesięciu festiwalach, targach, konferencjach i innego rodzaju spotkaniach. Promujemy Fairtrade wśród konsumentów, zachęcając ich do zakupów, które zmieniają świat. Docieramy do firm, przekonując je, że dynamicznie rozwijający się rynek Fairtrade to szansa, z której warto skorzystać. Aktywnie rozwijamy kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, obejmującą nie tylko szkoły i uczelnie, ale również miasta – tytuł uzyskały już Poznań i Jelenia Góra), miejsca pracy czy wspólnoty wyznaniowe.

Dziękujemy za Twoje wsparcie

zespol-fairtrade-polska
Dzięki Twojemu wsparciu możemy jeszcze skuteczniej działać na rzecz sprawiedliwego traktowania rolników i pracowników z krajów globalnego Południa. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Fairtrade Polska


PITax_banner1

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP