Marek Kamiński

Marek Kamiński to Zdobywca Biegunów, założyciel Marek Kaminski Academy, który wyznaje zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Efektem tej filozofii było zdobycie obu biegunów w jednym roku! Przed nim nikt nigdy tego nie dokonał.

Oficjalna strona: www.marekkaminskiacademy.com

Zadaliśmy panu Markowi kilka pytań. Oto, co nam powiedział.

Czym dla Ciebie jest Fairtrade?

„Dla mnie Fairtrade jest przede wszystkim ideą sprawiedliwości na świecie. Świat może być dla ludzi piekłem i niebem. Dla wielu jest niebem, dla tych, którzy mają pieniądze, aby kupować to, co chcą, konsumować to, co chcą. Dla wielu producentów, szczególnie rolników, którzy uprawiają właśnie kawę, kakao, bawełnę w Afryce, czy w Ameryce Południowej, czy w Azji, ten świat jest piekłem. Dla mnie Fairtrade jest właśnie taką ideą, żeby ziemia była niebem dla wszystkich”.

Dlaczego wybierasz Fairtrade?

„Kupuję produkty ze znakiem Fairtrade, dlatego że mam możliwość wyboru. Mogę wybrać, czy pieniądze, za które kupuję daną rzecz, służą do tego, żeby ktoś miał więcej pieniędzy albo właśnie służą wyrównywaniu szans. Dlatego właśnie, że mam możliwość wyboru, kupuję produkty ze znakiem Fairtrade. Poza tym, one mi też lepiej smakują”.

Skąd dowiedziałeś się o Fairtrade?

„Po raz pierwszy usłyszałem o produktach Fairtrade, od mojego przyjaciela Tadeusza, który w związku z moją wyprawą dookoła świata, powiedział mi, że fajnie byłoby gdyby połączyć tę wyprawę z promowaniem idei Sprawiedliwego Handlu. Powiedział mi o tych, którzy uprawiają kawę, kakao (osobiście bardzo lubię kawę), bawełnę, banany, i którzy właśnie są wykorzystywani, którzy otrzymują najmniej, mimo tego, że tak olbrzymia jest konsumpcja chociażby kawy i kakao na świecie. Pomyślałem, że to fajnie gdyby moja wyprawa mogła służyć właśnie tym ludziom i by mogła promować Fairtrade. Tak że to był pierwszy raz, kiedy zetknąłem się z ideą Sprawiedliwego Handlu i od tamtej pory, kiedy kupuję produkty, często patrzę, czy jest tam znaczek Fairtrade”.

Jak zachęciłbyś innych do wybierania produktów ze znakiem Fairtrade?

„Człowiek jest tym, co daje innym. Kupując produkty ze znakiem Fairtrade, wspierasz ludzi mniej uprzywilejowanych. Tych, którzy stoją za produktami, po które tak chętnie sięgamy, jak kawa, herbata, kakao, banany. Wspieramy rodziny i dajemy im lepsze, godne życie. Mamy możliwość wyboru – albo wesprzemy tych, którzy będą mieli więcej kasy albo tych, dla których to wsparcie oznacza lepsze życie”.